Pakistan: FETÖ Okullarında Çalışan Öğretmenler Ülkeyi Terk Etsin

 > -
Abone ol

Pakistan hükümeti, ülkede FETÖ'ye ait 23 okulda çalışan 108 öğretmenin, aileleriyle beraber 20 Kasım'a kadar ülkeyi terk etmesini istedi.

Pakistan'daki FETÖ okulları "PakTurk" adı altında faaliyet gösteriyor. 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Pakistan İçişleri Bakanı Çodri Nisar Ali Han, ülkede FETÖ'ye ait 23 okulda çalışan 108 öğretmenin ülkeyi terk etmesini istediklerini duyurdu.

Han, açıklamayı Pakistan'da bir televizyon kanalının canlı yayınında yaptı ve toplamda 400 kişiyi bulan bu kimselerin 20 Kasım'a kadar ülkeyi terk etmesini beklediklerini bildirdi.

"PakTurk" da kurumsal internet sitesinden yaptığı açıklamada, Pakistan hükümetinin bildirimini doğruladı.

Erdoğan yarın Pakistan'da olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın başlayacak Pakistan ziyaretinde, okulların Türk yetkililere devri konusunun da ele alınması bekleniyor.

Erdoğan, iki gün sürecek ziyaretinde Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Başbakan Navaz Şerif ile görüşecek, Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumuna hitap edecek.

FETÖ'nün 170 ülkede yaklaşık 3 bin okulu olduğu tahmin ediliyor

BBC Türkçe muhabiri Çağıl Kasapoğlu, Gülen okullarıyla ilgili özel haberinde bu okulların çoğunun Orta Asya'da ve Kafkasya'da Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla 1990ların başında, Afrika'daki çoğunun ise 1990ların ortası ve sonuna doğru açıldığını belirtiyor.

Azerbaycan, Somali ve Ürdün'ün de aralarında bulunduğu bazı ülkeler okulları kapatma taleplerine olumlu yanıt verirken, Kırgızistan, Endonezya, Njierya ve Kenya ise okulları kapatmayı reddetmişti.

Bu ülkeler Türkiye'nin çağrısını 'içişlerine karışmak' olarak değerlendirip tepki göstermiş ve 'eğitimin siyasete alet edilmemesini' savunmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir