Özellikle Poker Oynayanların Oldukça Aşina Olduğu "Ölü Adamın Eli" Kavramının Hikayesi

380PAYLAŞIM

Hayatınızda birkaç kere poker oynadıysanız, "ölü adamın eli" lafını duymuş olabilirsiniz. Peki bu lafın nereden geldiğini biliyor muydunuz?

"Ölü adamın eli" terimi, gerçek bir hikayeye dayanıyor.

Fakat hikayeden önce, terimi biraz açıklayalım. Pokerin bilindiği üzere pek çok çeşidi var; fakat ana mantık en iyi 5 kağıdı yan yana getirmek üzerine kurulu.

Örneğin filmlerde sık sık karşımıza çıkan "kare as", yani elinizde 4 as bulunması, bahsettiğimiz iyi ellere güzel bir örnek.

Bunun dışında ellinizde iki papaz ile iki 8'li bulunması veya 5 kartın da aynı renk olması gibi benzer kartların olduğu durumlar size avantaj sağlıyor.

Poker kuralları aslında oldukça uzun ancak kısaca benzer kartları yan yana getirirseniz kazanma şansınız artar.

Gelelim Dead Man's Hand, yani "Ölü Adamın Eli" konusuna. Bu durumdayken elinizde Maça As, Maça Sekiz, Sinek As ve Sinek Sekiz var demektir ve beşinci kağıdın ne olduğu önemli değildir. Dö Per olarak kabul edilen bu el özellikle as'lar sayesinde iyi bir eldir.

Peki bu elin hikayesi ne? Tam olarak şöyle:

Yıl 1876. Vahşi Batı zamanlarında acımasız bir silahşör olan Wild Bill Hickock, bir poker oyunu sırasında Jack McCall tarafından vurularak öldürülüyor. Öldüğünde elinde Maça As, Sinek As, Maça Sekiz ve Sinek Sekiz'in olduğu görülüyor.

Beşinci kağıda ise bakamadan yaşamını kaybediyor. Kapalı kalan bu kartın ne olduğu günümüzde hala tartışma konusu.

İşte bu olay nedeniyle, o günden beri bu dörtlü yan yana geldiğinde Dead Man's Hand olarak ifade ediliyor.

Bu olay popüler kültürde de bol bol yer buluyor. Öyle ki, Dustin Hoffman'ın oynadığı ünlü "Little Big Man" (1970) filminde, Bob Dylan'ın "Ramblin' Gamblin' Willie" adlı parçasında ve "The Man Who Shot Liberty Valance" gibi birçok filmde ya açık açık ya da gönderme şeklinde anlatılıyor.

İşte bu terimin çıkış hikayesi tam olarak böyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-tekin9

sağlam aydınlandım

su_anki_id

Olmamış editcim..konu hakkında ayrıntıları es geçişinden geçtim, bari yansıtıldığı filmlerin repliklerinden bi iki kırıntı :(

majestic

'Floş royale karşı, bir revolver daima kazanır.'

levent.lord.5

Madem makale yazıyorsunuz bari biraz araştırın da kaliteli içerik olsun... james butler hickok veya bilinen adıyla "wild bill hickok" ünlü kumarbazmış. bir gün kapalı poker oynarken rest çeker ama son kağıt hala masada kapalıdır. elinde as-8 döper vardır. masadakiler bir bir kaçar, son oyuncu düşünürken. tam o sırada eskiden poker oynadığı ve kazandığı bir kişi bara girer, ve ateş etmeye başlar. olay yatışınca hala elinde tutduğu as sekiz döper vardır. son kağıdın ne olduğu hala tartışılır. ama filmlerde son kağıdın as olduğu söylenir.

schrodingerr

herkes editör yapılırsa böyle olur:)

Görüş Bildir