Oyuncaktan da Korkulur mu Demeyin: Pedyofobi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 > 
3bPAYLAŞIM

Oyuncak bebek korkusu olarak bilinen pedyofobi, sanılanın aksine yaygın olan bir fobi türü. Bu yazımızda bu fobiyi mercek altına alacağız, hemen başlayalım.

İnsan figürüne aşırı benzeyen şeylerin yarattığı irkilme hissinden dolayı oluşan bu korkuyu anlamak için öncelikle "Uncanny Valley" adlı bir terimi incelemek gerek.

Uncanny Valley, insanların resim, maket, robot, CGI gibi insana benzeyen şeyleri gerçeğinden ayırt edebilme yeteneğinin sonucu oluşan duygusal tepkileri araştıran bir hipotez.

Olayı basitçe anlatalım.

Bu oluşturulan formlar sadece en temel özellikleriyle insana benzediklerinde oldukça sempati topluyorlar ve göze şirin geliyorlar. Bu benzerlikler çoğaldıkça ve detaylara indikçe bir noktadan sonra sempati korkuya donüşüyor. Örneğin Japonya'da üretilen insansı robotlar gerçeğe cok benzemelerine rağmen, çoğu kişi tarafından korkutucu olarak tanımlanıyorlar.

Tabii insana benzeyen her yapay form korkutucu olacak diye bir durum yok.

Yapay insan formlarındaki minik ama rahatsız edici kusurlar azaltıldıkça bu korku durumu tekrar sempatiye dönüşüyor, tabii bu hiç de kolay bir iş değil. Bu dönüşümün nedeniyse bir noktadan sonra insanların yapay formları gerçeğinden ayırt edemeyecek noktaya gelmesi.

Anlayacağınız tüm olayın temelinde yatan şey aslında bu durum.

Özetle insana çok basit özellikleriyle benzeyen, ya da en ufak detayına kadar kusursuz şekilde insana benzeyen yapay formlar insanlarda korku yaratmıyor. Arada kalan her şey irkilme hissi uyandırıyor. Örnek vermek gerekirse zombiler ve cesetler Uncanny Valley tablosunun en huzursuz edici bölgesine düşüyorlar.

Şimdi tekrar oyuncak bebeklere dönelim.

Oyuncak bebekler Uncanny Valley tablosunda bir nevi "sıkıntılı bölüm"e düşüyor. Çünkü hemen hemen her detayları tam olarak bir insanı yansıtıyor, ancak bir insan olmadığını ayırt etmek de hepimizin bildiği gibi gayet kolay. Bu nedenle hem insan olmadığını bilmemiz, hem de yine de insana benziyor olmaları nedeniyle bazı insanlarda ciddi şekilde irkilme, huzursuzluk ve korku yaratıyorlar. Özellikle de konuşan, göz kırpan, çeşitli şekillerde hareket eden oyuncak bebekler daha korkunç olarak nitelendiriliyorlar.

Sinema tarihinde de oyuncak bebeklerin çevresinde dönen ve bu fobinin üzerine oynayan korku filmleri de mevcut.

Peki neden her insanda aynı korku oluşmuyor?

Uncanny Valley herkeste aynı tepkileri oluşturmuyor, öncelikle bunu bilmek gerek. Peki oyuncak bebek korkusuna sahip insanlarda bu korkunun temelinde ne yatıyor olabilir?

Şöyle ki, bu fobiye sahip insanların genelde geçmişlerinde travmatik olaylar yaşadığı ortaya çıkmış. Yani arka planda yatan kilit bir olay bulunuyor olabilir. Oyuncak bebekle aynı odada bulunduğunuzda bir huzursuzluk hissediyorsanız, nefes alış verişiniz ve kalp ritminiz değişiyorsa, terliyorsanız veya geriliyorsanız siz de bu fobiye sahip olabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
betlgzel48

BENDE VAR MAALESEF. NEYSE Kİ EVDE TEK KALMAYA ALIŞIĞIM Kİ BU KORKUYU AZ ÇOK YENMİŞ SAYILIRIM. ŞİMDİ LİSEDEYİM AMA 5. SINIFDAYKEN GAYET İYİ HATIRLIYORUM BEBEKLERİMİN GÖZLERİNİ KAPATIR 20 DK. BOYUNCA ODANIN IŞIĞI AÇIK BİR BİÇİMİNDE UYUYANA KADAR UYUSAM MI? UYUMASAM MI? DİYE ODADA DOLAŞIRDIM. AYNI SENE İÇİNDE ANNEME OYUNCAKLARI KALDIRTTIM ÖYLE BİR ŞEY Kİ ANNEM BAVULUN İÇİNE KOYMUŞTU. BAVUL DA DOLABIMIN ÜSTÜNDEYDİ BEN DE ORADA OLDUĞUNU BİLMİYORDUM AMA ODAYA GİRİP/ÇIKTIĞIMDA, YANINDAN GEÇERKEN BİR İRKİLME HİSSEDİYORDUM. BU FOBİ BEN 4-5 YAŞLARINDAYKEN BAŞLADI OYSAKİ O YAŞIMLA SADECE ÇİZGİFİLM İZLİYORDUM. İLK KORKUM BARBİE BEBEKLERDİ SONRA GENİŞLEDİ ONLARI ATMIŞTIM. DAHA SONRADAN DA ALIP OYNASAM DA GECELERİ BU FOBİ DAHA ETKİN İDİ. HALA KORKUM DEVAM EDİYOR.

scarlettfenty

chucky diyenler birde annabelleyi izleyin derim,bende küçükkende vardı bu fobiden

oguzhan-duman1

Boşuna küçükken ayımı dolaba kitlememişim :D Gerçi o chucky izledikten sonra oldu ama olsundu :D

deli-sabit

Her korkunun bir kaynağı, geçmişte yaşanan bir şeylerle bağlantısı var işte. Kimsenin korkusunu küçümsememek, alaya almamak, daha da körüklememek gerekiyor. Tikleri olanlarla da çok uğraşırlar mesela, çok acımasızca geliyor. Birilerinin zayıf bir tarafını bulunca eğlence yapıyoruz.

secox

bence canlı bebekler dahakorkunç ağa yok gece ağlamasıydı yok beziydi yok mamasıydı ooouuuwwww schatz ;)

Görüş Bildir