Oyuncak Bebek Evi: Azalan Nüfusa Dikkat Çekmek ve Ölenleri Anmak İçin Yeniden Düzenlenen Japon Köyü

13PAYLAŞIM

Japonya'nın nüfusunda ciddi bir düşüş başladı. Özellikle kırsal alanlarda yaşayan insanlar ya şehirlere göç ediyorlar ya da hayatlarını kaybediyorlar. Hem kaybettikleri insanları anmak hem de azalan nüfusa dikkat çekmek isteyen bir köy sakini, yaşadığı köyü korkutucu ama etkili bir hale getirdi. Detayları sizler için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/8019537/ja...

Japonya'daki Nagoro Köyü'nde, ölen ve köyü terk eden sakinleri anmak için evlerin önüne gerçekleriyle aynı boyutta ürpertici oyuncak bebekler konuluyor.

Güney Japonya'daki korkuluk bebeklerden oluşan Tsukimi Ayano modası, ülkenin nüfus azalmasına garip bir tepki olarak ortaya çıkıyor.

Fotoğraflar İngiliz fotoğrafçı Trevor Mogg tarafından Japonya'nın en küçük adalarından birindeki dağlarda gezerken çekildi.

Nagoro Köyü'nde şu anda kırktan az kişi yaşıyor. Trevor ise yaklaşık 150 tane korkuluk bebek gördüğünü söylüyor.

Sadece bir sokağı olan köyde oyuncak bebeklerden en az 350 tane bulunmaktadır.

49 yaşındaki fotoğrafçı şunları söyledi:

''Nereye baksam onları görüyordum. Otobüs duraklarında, evlerin önünde, bir etkinliktelermiş gibi toplum merkezlerinde, tarlalarda, otoparkta kısacası her yerdeydiler. İçerisinde gitmek istediğiniz yere en fazla 10 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz küçük köye ilk gittiğimde etrafta oyuncak bebekler dışında kimseyi göremediğim için oldukça ürpermiştim. Yerliler yoktu, turist yoktu, dışarıdan gelecek herhangi bir ziyaretçiye kapılar kapatılmış gibiydi. Sadece oyuncak bebekler vardı. Onlardan biri beni gerçekten korkutmuştu. Arkamda duruyordu ve ilk başta gerçek bir insan olup olmadığını anlayamamıştım. Hareket edecek diye bekliyordum.''

Oyuncak bebekler, 2000'li yılların başında, Osaka'dan babasına bakmak için köye geri dönen Nagoro'nun en genç sakinlerinden biri Tsukimi Ayano tarafından yaratıldı.

Oyuncak bebeklerin birçoğu köyün eski sakinleriyken, bir kısmı da Tsukimi'nin köyün nüfusunu fazla göstermek için hobi olarak tasarladıkları arasında yer alıyor.

Köyde hiç genç bulunmuyor. Bu nedenle de bölgedeki okul altı yıl önce kapatılmış. Köyde çocuklar değil, çocuğa benzeyen bebekler bulunuyor yalnızca.

Ayrıca bebekler otobüs duraklarına, köyün merkezine, çitlerin ve ağaçların önüne yerleştirilmiş durumdalar. Bunun nedeni de yaşayan insanların bulunabileceği yerlerin buralar olması.

Trevor konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Bu bebeklerin her biri çok fazla düşünce gücü ve zaman gerektiriyor ve birçoğu hayatını kaybeden veya yeni bir hayata başlamak için köyü terk eden insanlara benzetilmiş. Her biri oldukça karmaşık tasarlanmış ve yine her birinin kendine özgü karakteristik özellikleri bulunuyor. Oyuncak bebeklerden birkaçı da zamanında köyü ziyaret edenler. Tek sokaklı bu köy, Japonya'nın düşük doğum oranını düşününce birçok yönden yine Japonya toplumunun küçük bir evreni denebilir. Tsukimi Ayano ise bir zamanlar bildiği o toplumu yeniden canlandırmaya, bir yandan da köyün eski sakinlerini bir şekilde anmaya çalışıyor."

Japonya'nın şu anki nüfusu yaklaşık 127 milyon ama 35 yıl içinde 100 milyonun altına düşmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz ay Japonya'nın başbakanı Shinzo Abe, ülkenin tarihinde ilk kez kapılarını toplu göçe açtı.

Sağ görüşlü politikacı 340.000 yabancı işçinin gelecek 5 yıl içinde ülkeye göç etmesine izin vereceğini kabul etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
haci-dayi

ismine aldanıp çoluğu çocuğu götürsek çocuğun aklı çıkar.bu ne abi ya.

halklarin-kardesi-berkecan

Gece çok sıkıntı çıkarır

aysegul-cemre-kalender

Japonlar siz azalmayın be. Diğer herkes azalsın siz kalın, olmaz mı?

socialworker

oturma izni verilecekse ücretsiz oyuncak bebek olurum.

fatma-cansu

tür korku imdb9.8

Görüş Bildir