Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Otobüslere Tavan Fiyat Uygulaması Geliyor: Peki Hangi Mesafeler İçin Ücretler Ne Oldu?

37PAYLAŞIM

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni bilgiye göre yolcu otobüsü biletlerinde tavan fiyat uygulaması yürürülüğe giriyor. Otobüs bileti fiyatları temmuz ayının sonuna kadar koronavirüs tedbirleri kapsamında 101-115 kilometre mesafeye kadar azami 100 TL, 2001 kilometre ve daha uzun mesafelerde ise toplam ücret 500 TL'yi geçmeyecek. 

Bugün Resmi Gazete'de 'Karayolu Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Taban/Tavan Fiyat Ücret Tarifesi' isimli bir genelge yayınlandı.

Yayınlanan genelgenin amacı ise "Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen COVID-19 salgını nedeniyle uygulanan tedbirler sonucunda karayoluyla yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan firmalarımızın üstlenmek zorunda kaldıkları ilave maliyetler dikkate alınarak, karayoluyla yurtiçi yolcu taşımacılığı alanında, 31/7/2020 tarihine kadar uygulanmak üzere taban ve Ek-1'de yer alan tavan ücret tarifesini belirlemektir." olarak belirtildi.

Yayınlanan genelge ile birlikte temmuz ayının sonuna kadar taban ve tavan fiyatlar hakkında düzenleme yapıldı.

Uygulanacak olan tarife ile birlikte 101-115 km için azami 100 TL ücret belirlenebilecek. Gidilecek olan mesafe arttıkça fiyat da buna göre artış gösterecek. 2001 km ve daha uzun mesafeler için toplamda 500 TL azami fiyat bedeli belirlendi.

Resmi Gazete'de yayınlanan 'Tavan Ücret Tarifesi' aşağıda yer alıyor. Otobüs firmalarının tavan fiyatı uygulama gibi bir zorunluluğu bulunmuyor.

Uygulanacak olan tavan ve taban fiyat uygulamasına göre fiyat sınırları belirlendi. Otobüs firmaları tavan fiyatların altında bir fiyat uygulaması da uygulayabilirler. 

Dolayısı ile net ücretler yakın dönemde otobüs firmalarının fiyat duyurularına göre takip edilebilecek.

İlgili tablo sadece tavan fiyatlar konusundaki sınırı gösteriyor. 

İlgili kaynak için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir