Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Osmanlı'da Kayıtlara Geçen İlk Jigolo Vakası: Yavuz'un Kudretli Askeri Bali Bey'in Karısı ve Paralı Aşkı

-

Osmanlı tarihi savaşlar, büyük zaferler, taht kavgalarının yanında büyük skandallar ile de biliniyor. Bu skandallardan birisi de Yavuz Sultan Selim dönemine dayanan jigolo olayının ortaya çıkışıdır. 

Kaynak: Osmanlı'da Seks, Murat Barkdaçı

Yasak aşklar ve seks skandalları, tarihin her döneminde yaşanmıştır. Osmanlı da bitmek bilmeyen skandallardan nasibini yeterince almıştır.

Bu skandallardan birisi de Yavuz Sultan Selim döneminde gerçekleşmiş olan ve ilk kez "jigolo" olarak kayıtların tutulduğu olaydır.

Osmanlı'nın fetihlerde önemli görevler üstlenmiş, bu görevler ile ünlü aileleri vardı. Bali Bey de bu ailelerden birisinin üyesidir.

Cesareti, savaş planları ve kıvrak zekası ile ünlü olan Bali Bey, karısından şikayetçidir.

Aileden zengin olan karısı, özellikle kocası seferdeyken tüm vaktini genç erkekler ile geçiriyordu.

Bu birlikteliklerin ayyuka çıkması ile Bali Bey'in karısının Üsküp'teki evi basılır ve sevgilisi ile "aradan kılıç geçmeyecek" vaziyette yakalanır.

Kadın, genç adam ve evdeki tüm görevliler tutuklanarak mahkemeye çıkartılır. İşte ilk jigololuk itirafı da burada gelir:

Genç adam ifadesinde "Bana para veriyor, şık elbiseler alıyordu." der.

Bu ifadeden sonra "elbise jigolosu" olarak anıldığı da söylenir.

Ancak mahkeme sonuçlanamaz. Bali Bey'in yakınlarından birisi bu durumu gururuna yediremez ve kılıcı ile kadın hariç herkesi öldürür.

İlk jigolo vakası burada kapansa da Bali Bey'in karısı aynı hayatı yaşamaya devam eder.

Önce İstanbul'da bir hafızla, daha sonra hafızın kardeşi ve başkalarıyla da ilişkileri olur.

Konu Yavuz Sultan Selim'e intikal eder ancak verdiği karar hala bilinmez...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
svep

Tarihten ders mi alalım şimdi? Bu tarz konuların konuşulması yayılması iyi bir şey değil ki. Bu olay kötü bir şey ve bu kötülüğü anlatmanın ve aaa bakın osmanlı da bile varmış diye yaymanın bir alemi yok. Osmanlı bir imparatorluk bu olaylar olmuştur ama bu bize tarihten ders çıkarmak için veya muasır medeniyet seviyesini getirmez ki. Osmanlı nasıl üç kıtaya hakim oldu. Selçuklu nasıl büyük devlet oldu Atatürk küllerinden yeniden nasıl büyük bir devlet miras bıraktı bunları bilip araştırıp. Buraya gelen 20 li gençlere bunları okutup kafalarına bir ideal bir hedef koyabiliyorsak bir nebze iyi şeyler yapmaya çalışıyoruzdur. Yoksa böyle salak saçma şeylerle gençlerinden zihnini bulandırmaktan başka bir şeye yaramıyor yani. Gençler bu saçmalıkları nihayetinde öyle veya böyle öğrenecekler. Ben bu yaşıma geldim bu tip olayları yeni öğrendim. Öğrendim elime de bir şey geçmedi.

enk-capital

Sana kayıtsız şartsız biat edecek gözünü kan bürümüş askerlere "bunlar gavur, bunları öldürürken ölürsen cennete gidersin" gibi telkinlerle 3 kıtaya hakim olmak eskiden kolaydı. Kol gücü, kas gücü, nüfus çokluğu gerektiriyordu. Yani 3 kıtaya nasıl hakim olduk'u tarihten ders çıkararak öğrenemezsin çünkü devir değişti, devir akıl devri oldu. Zaten ne zaman kılıçlar kınına girdi, akıl gücü ortaya çıktı osmanlı gibi imparatorluklar krallıklar bir bir düşmeye başladı. Bu durumda osmanlı nasıl üç kıtaya hakim olduyu değil, bunları nasıl kaybetti, nerde hata yaptı'dan ders çıkarabiliriz ancak.

svep

Aynen dediğinizi yapabiliriz. O zaman öyle gerektiriyordu. Ama son zamanlar da neyimiz eksikti de buraları elimizde tutamadık. Akıl bilim teknoloji keşifler. Bunlardan ders çıkarabiliriz. Ama bu konu bize ders vermediği gibi. Gençlere de bir şey katmayacaktır. Yanlış mı düşünüyorum?

can_can

Murat Bardakçı'nın Osmanlı'da Seks kitabında bu ve benzer hikayeler geçiyor. Hatta sanırsam 16 veya 17. yy da güzel erkekleri bir hana toplayıp, saçlarını uzattırarak kocaları görevde olan zengin konakların hanımlarına bohçacı kılığında pazarlayan bir pezonun hikayesi de geçiyordu. Sonra yakalanıyorlar falan olan ayyuka çıkıyor ve o sene İstanbul'da toplu boşanma vakaları görülmüş hani ''ya bizim eve de geldiyse?'' hesabı :D:D Garipsediğim olay bu ve benzeri durumlarda falaka sürgün ya da para cezası verilmesi.

sevimli-birsey

Sonrası şöyle olmuş: Kadın konağa kapatılmış ve o oradan kaçıp İstanbul'a gitmiş. Orada kendisine genç hafız olan Dellakoğlu adında yeni bir sevgili bulmuş. Ve ondan bir çocuğu olmuş. Daha sonra Bali Bey bunu öğrenmiş. Hafızın yakalanması için emretmiş. Kadı hafızı yakalamış. Genç hafız dövülmüş, sıtmaya yakalanıp ölmüş. Kadın genç hafızın hasretine dayanamamış, hafızın mezarını açtırmış, onunla cinsel ilişkiye girmiş. Sonra da bu azgın ablamız genç hafızın küçük kardeşi Dellakoğlu Bakı ile beraber olmuş.

hipergrafi

İşte bunlar hep nemfomani...

baki-polat-canavar

19 konusundan 11 i tanesi seks/osmanlıda seks/cinsellik. browser geçmişini tahmin etmek istemiyorum. garip bir yaşam formu heralde :)

Görüş Bildir