Orwell Haklı Çıktı: Britanya Gözetim Devletine Dönüşüyor!

 > -

Haftalardır tartışılan ve çok ağır eleştiriler alan ‘Gözetim Yetkileri Yasa Tasarıs'ı Lordlar Kamarası’nda kabul edilerek yasalaşma yolunda son aşamaya geçmiş oldu. Tasarının yasalaşmasıyla birlikte, Birleşik Krallık, gelişmiş dünyanın en kapsamlı gözetim yasasına sahip devleti haline gelmiş olacak...

Yeni yasa, George Orwell’in 1984 romanındaki gözetim toplumu distopyasını andıran bazı yetkileri hükümete veriyor. 

Journo'nun Independent'ı kaynak gösterdiği habere göre tasarının en çok eleştirilen maddeleri şöyle:

İnternet şirketlerinin kullanıcı bilgilerini bir yıla kadar kayıtlı tutmaları zorunlu kılınıyor.

Hükümete teknoloji şirketlerini, sattıkları ürünleri (özellikle de akıllı telefonları) gözetim amaçlı hack’lemeye zorlayabilme yetkisi veriliyor.

Bu tartışmalı maddeler, aktivistlerin yanı sıra, Apple ve Twitter da dahil pek çok teknoloji şirketi tarafından da yoğun bir şekilde eleştirilmişti.

Tüm eleştirilere karşın hükümet, tasarının geçmesi için çalışmalarına devam etti.

Tasarı, 50 Hayır oyuna karşı 245 Evet oyuyla parlamentodan geçti

Teknoloji şirketleri ve aktivistlerin eleştirilerine karşın, tasarı parlamentoda pek bir muhalefetle karşılaşmadan geçti. Tasarıda yapılan tek değişiklik, yasanın parlamento üyelerini kapsamayacak şekilde güncellenmesi oldu. İşçi Partisi tasarıya karşı bazı eleştiriler getirse de, oylamada tasarıyı desteklediler. Tasarı, 50 Hayır oyuna karşı 245 Evet oyuyla parlamentodan geçti. Lordlar Kamarası’nın onayının ardından tasarının yasalaşması için Kraliçe’nin tasdik etmesi yeterli olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir