Orman Bakanlığı'ndan Yalanlama Geldi: Dikilen 11 Milyon Fidanın Yüzde 90'ı Kurudu İddiası

 > 
688PAYLAŞIM

Tarım Orman-İş Sendikası, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 Kasım’da “Geleceğe Nefes” adı altında, “mevsim şartlarını gözardı ederek” diktiği 11 milyon fidanın yüzde 90’ının kuruduğunu belirledi. Sendikanın incelemesinde, Çanakkale Ayvacık’taki fidanların bakımsız ve kurumaya yüz tutmuş halde olduğu, mevsim şartlarına ayak uyduramadığı görüldü.

Tarım ve Orman Bakanlığı ise 11 Kasım 2019’da ‘Geleceğe Nefes’ projesi kapsamında dikilen 11 milyon fidanın yüzde 95’inin tuttuğunu duyurdu.

Cumhuriyet gazetesinden Sena Yaşar'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından 11 Kasım 2019’da “Geleceğe Nefes” adı altında yürüttüğü kampanya kapsamında, Türkiye’nin farklı illerinde eş zamanlı olarak 11 milyon fidan dikildi. 

Dikimlerin yapıldığı zaman diliminde meslek kuruluşları ve uzman orman mühendisleri, “toprağın yeterli nem doygunluğuna ulaşmadığını ve bu nedenle tutma oranlarının yüzde 10’un altında olduğunu” belirterek uyarıda bulunmuştu.

Ankara’daki dikim etkinliği de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından fidan dikilmişti.

"Popülist ve tahribatın üstünü örtme operasyonu"

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, fidanların dikiminden 2 ay sonra, sahada yapılan araştırmaları değerlendirdi. Durmuş, sendika tarafından Çanakkale Ayvacık’taki uygulama alanında yapılan incelemelerde, fidanların kuruduğunu belirlediklerini kaydetti. Uygulamanın “popülist ve tahribatın üstünü örtme operasyonu” olduğunu söyleyen Durmuş, bakanlığın ve Orman Genel Müdürlüğü’nün yasalar gereğince, fidanlama yapmasının zorunluluk olduğunu belirtti.

"Bu uygulamalar geleceğin nefesi olmak yerine gelecek neslin soluğunu kesmiştir"

Yapılan "Geleceğe Nefes" etkinliğinin sadece rekor kırmak için yapılan bir etkinlik olduğunu söyleyen Durmuş, dikilen fidanların usulüne uygun olarak da dikilmediğini belirterek şöyle konuştu:

"Bu çalışmaya yönelik, ormancılık bilim insanları ve bizler, koşulların uygun olmadığını bildirmiştik. Mevsim itibarıyla yeteri kadar yağışın olmadığı dönemde, sırf Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek adına böyle bir kampanyanın yürütülmesinin yanlış olduğunu söylemiştik. Ayrıca dikilen fidanların usulüne uygun ve ehil insanlar tarafından dikilmediği de ortadaydı. Keşke o dönemdeki iddialarımızda biz yanılmış olsaydık. Birkaç alanda yaptığımız araştırmada yüzde 90’ın üzerinde fidanın öldüğü görülmektedir.  Bu bir cinayettir. Tarım Orman Bakanı ve Orman Genel Müdürlüğü yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz. 17 yıldır binlerce hektar orman alanını çok uluslu şirketlere maden sahası olarak peşkeş çektiniz. Bu şirketlerin yarattığı tahribatı değil 11 milyon fidan dikmek, asırlarca uğraşsanız düzeltemezsiniz. ‘Geleceğe Nefes’ diye yutturduğunuz kampanyanın bir maske ve aldatmaca olduğunu bu ülke halkı biliyor. Bu uygulamalar geleceğin nefesi olmak yerine gelecek neslin soluğunu kesmiştir."

Twitter hesabından yazılı açıklama yayınlayan bakanlık, fidanlarla ilgili ‘kamuoyunu yanıltıcı içerikte bilgiler paylaşıldığını’ ifade etti.

Bakanlık ayrıca iddialara fotoğraflarla yanıt verdi👇

Kampanya kapsamında ülke çağında 11 milyon fidan dikimi gerçekleştirilmişti👇

81 İlde 11 Milyon Fidan Toprakla Buluştu: Yurdun Dört Bir Yanından 16 Fotoğraf - onedio.com
81 İlde 11 Milyon Fidan Toprakla Buluştu: Yurdun Dört Bir Yanından 16 Fotoğraf - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir