Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Orgazm Olamayan Kadınların Muzdarip Olduğu Düşman Başına Hastalık: Anorgazmi

-

Orgazm, her kadının ruhsal ve bedensel bütünlüğünün sağlıklı devam etmesi için yaşaması gereken bir süreçtir.

Anorgazmi ise, kadınların yeterli teşvikle dahi orgazm olamama durumudur.

Anorgazmi aslında çok sayıda kadını etkileyen, yaygın bir olaydır.

Anorgazmi, cinsel uyarılmadan sonra orgazm olmak için, zorluk çekmeyi içeren tıbbi bir terimdir. Bunun yanı sıra ruhsal anlamda da tam olarak rahatlayamamayı ifade eder.

Çoğu kadın için vajinal orgazm tek başına yetersiz kalabilir.

Orgazmı tetiklemek için uyarı miktarı ve uyarı yoğunluğu da kadınlar arasında farklılık gösteriyor. Ayrıca orgazm olma durumu yaş, kullanılan ilaçlar ve tıbbi ve psikolojik sorunlara bağlı olarak değişebiliyor.

Anorgazminin ana semptomları, orgazmı yaşamakta yetersizlik veya orgazmı yakalamada uzun gecikmelerdir.

Yaşam boyu, edinilmiş, durumsal ve genelleştirilmiş anorgazm olmak üzere 4 farklı anorgazmi türü bulunuyor.

Hayatınız boyunca orgazm yaşamadıysanız, yaşam boyu anorgazmi kategorisinde yer alıyorsunuz demektir.

Edinilmiş anorgazmi, bir kere orgazm yaşadığınızı fakat bir daha o doruk noktasına hiç ulaşamadığınız anlamını içeriyor.

Herhangi bir partnerle orgazm yaşayamıyorsanız genelleştirilmiş anorgazmi kategorisine girdiğiniz anlamına gelir.

Durumsal anorgazmi ise, belirli şartlar sırasında, örneğin oral seks sırasında veya belirli bir partnerle birlikte orgazm olduğunuz anlamına gelir.

Orgazm olmak genel olarak sanıldığı gibi basit değildir.

Orgazm yaşama durumu birçok fiziksel, duygusal ve psikolojik faktörlere karşı verilen bir tepkidir. Bu alanlardan herhangi birinde sorun yaşıyorsanız, orgazm yeteneğiniz etkilenebilir.

Çok fazla alkol almak orgazm sırasındaki krampları olumsuz etkileyebilir. Aynı durum, kan akışını sınırlayan sigara için de geçerlidir.

Bunun yanı sıra kaygı veya depresyon,stres ve mali baskılar, kültürel ve dini inançlar, geçmişteki cinsel veya duygusal istismar gibi psikolojik faktörler de orgazmı etkileyen faktörler arasında.

Partnerinizle bağlantı eksikliği, güven sorunu, çatışma veya kavga yaşıyorsanız orgazm problemlerinin sebebi bunlar da olabilir.

Anorgazmi de dahil olmak üzere herhangi bir cinsel işlev bozukluğu çeken kadınların, cinsel terapiye girmeden önce bir jinekolog tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Doktorunuz yaşadığınız sıkıntının nedenine bağlı olarak; yaşam tarzı değişiklikleri, terapi ve ilaç kombinasyonunu önerebilir.

Cinsel terapi almanız gerekiyorsa, terapi genellikle seks eğitimi, iletişim becerileri ve eşinizle evde deneyeceğiniz davranışsal egzersizleri içerir.

Örneğin, orgazm olmaya odaklanmadan eşinize nasıl dokunacağınızı ve yalnızca keyif almayı öğreten vücut-dokunma egzersizleri uygulamanız istenebilir. Bu teknikleri kullanarak, orgazmı cinsel ilişkinin zevki olarak görmeyi öğrenebilir, her cinsel buluşmanın amacının orgazm olmak olmadığını kavrayabilirsiniz.

Anorgazmi size ve partnerinize psikolojik olarak zarar verebilir. Bunun yanı sıra sosyal hayat ve iş hayatınızı bile etkileyebilir.

Bu nedenle bu tarz problemler yaşadığınızı düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır. Uzmanlar böyle durumlar için, orgazm yerine karşılıklı zevk almaya odaklanmanın da faydalı olacağını düşünüyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir