Onları Nasıl Etkilediğimizin Farkında mıyız? Doğar Doğmaz Makyaja Başlayan Çocuklar

5.4bPAYLAŞIM

İçinde bulunduğumuz görsel çağda kafayı estetik olmakla, dış görünüşle bozduk. Bu da moda, makyaj ve bizi daha güzel gösterecek her şeyin peşinden gitmemize neden oldu. Sosyal medyanın da etkisiyle birbirimizden etkileniyor, bu güzellik işini her gün daha da abartıyoruz. Peki dünyayla yeni yeni tanışan çocukları nasıl etkilediğimizle ilgili bir fikrimiz var mı?

Küçücük çocukların bir profesyonel edasıyla makyaj yaptığı videoları görmüşsünüzdür.

İlk kez görüyorsanız da şok olmayın, çünkü yeni bir şey değil.

Evet, bu çocuklar da sıradan birer çocuk ve her çocuk gibi sevimliler.

Hem "biz de küçükken annemizin rujunu sürüyor, oje sürdürmek için yalvarıyorduk", öyle değil mi?

"Bizim zamanımızda sosyal medya da yoktu, şimdiki çocuklar her şeyi kolayca öğreniyor" da diyebilirsiniz.

Oysa bu çocuklara özgü bir şey değil; çoğumuz kolay eyeliner çekmeyi, değişik ipuçlarını bu şekilde kolayca öğreniyoruz.

Bazı çocuklar makyajı olması gerektiği gibi çocukça yaparken, bazıları ise gerçek bir profesyonel gibi. Bu da bu tür videoları, büyüklerini ne kadar dikkatli izlediklerini gösteriyor.

Elbette çoğu bu videolar için bir büyüğünden de yardım alıyor. Aileleri de bunu sevimli buluyor olmalı. Şu an için gerçekten de çok tatlılar, peki biraz daha büyüdüklerinde ne olacak?

Bu çocuklar oyuncak değil, gerçek malzemeler kullanıyor; birkaç nesil öncesinin 20'li yaşlarında keşfettiği birçok makyaj malzemesi onlar için çok sıradan.

Küçükken annelerinin makyaj malzemeleriyle sadece evde uygulamalar yapan küçük kızlar, biraz daha büyüdüklerinde okulda da makyaj yapıyor. Çünkü makyajsızken öz güvenlerinin azaldığını söylüyorlar.

Bahsettiğimiz makyaj elbette bir zamanların dudak nemlendiricisi makyajından ibaret değil. Henüz ergenliğe bile girmemişken ciltlerini yormaya başlıyorlar.

Büyüdükçe kullanılan malzeme sayısı, güzellik konusundaki talepler de artıyor ve estetik ameliyat yaşı dünyada giderek daha aşağıya düşüyor.

En önemlisi de sadece saç, makyaj, moda ve bunun gibi şeylerle geçirilen; gelecekte kayıp olarak adlandırılacak çocukluk.

Çocukların çocukluğunu yaşayacağı çok kısıtlı bir zaman varken ve yetişkinlik çok daha uzunken bu kısacık ve değerli zamanın bu şekilde harcanması, bireylerin geleceği açısından da tehlikeli.

Henüz cinsiyetiyle ilgili birçok şeyin farkında olmayan küçük kızların kadınlaşma çabası da ayrı bir konu.

Bu noktada ailelere ve hatta tüm yetişkinlere büyük görev düşüyor, birer yetişkin olarak tek ilgi alanımızın güzellik olması yüzünden dünyayı yeni algılayan birinin dünya algısının da bu olması çok normal.

6 yaşında bir kızın profesyonel makyaj yapmak yerine boyama kitabını boyadığı bir dünya dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
beyza.ture.165

Umarım büyüdüklerinde güzellikten çok daha fazlasına sahip olduklarını fark ederler

Gizli Kullanıcı

Ailesinin suçu var burda izin veriyolarsa kimse karışamaz

Gizli Kullanıcı

ya yazık ya bu yaşta boya küpüne dönüyorlar hayır asıl doğalken güzel olduklarını o yaşta anlamıyorlar ve aileleride çok güzel bir şeymiş gibi hiç bir şey demiyor.

Gizli Kullanıcı

Benimde en çok sinir olduğum şey ailesinin çok normal bir şeymiş gibi videoya çekip internete koyması

nikolatexla

bırakın şunu arkadaşlar farkında değilsiniz mutasyon geçiriyonuz başka bir insana dönüşüyorsunuz. ohh şunların hiçbirine merak salmadım çok mutluyum.

Görüş Bildir