Onedio İçeriklerinin Paylaşımını Arttıracak Faktörler

0PAYLAŞIM

Hazırlayan: Pelin Kılıç

1. Mottomuz belli: "Aaa aynı ben!"

Ya da bu: "Kızım resmen bizi anlatmış😱😂 @merve_123 onedio.com/xxyyy"

Onedio'da yapılan içerikleri maddelerken; kullanıcıların günlük yaşantısından esinlenmenin, onların ihtiyaçlarına ve rutinlerinlerine içeriklerde yer vermenin paylaşımı arttıran en önemli faktör olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. (Kaynak: yok)

2. Başlık neydi? Başlık emekti.

Konunuz dünyanın en ilgi çekici konusu, gifleriniz dünyanın en komik gifleri, yazdıklarınız dünyanın en faydalı bilgileri de olsa, başlığınız kullanıcıyı ilk bakışta etkilemediği sürece maalesef ki ne okunma ne de paylaşılma sayısı içeriğinizin hak ettiği kadar yüksek olmayacaktır. Kullanıcı, ilgisini çeken başlığa tıklayacak, içerikten zevk alacak, ardından bu başlığın profilinde güzel duracağına inandıktan sonra paylaşmaya yönelecektir.

Güzel başlığa giden yol mizahtan geçer diyor ve sizi Başlık Nasıl Atılır? içeriğine yönlendiriyoruz.

3. Maddeleri düz ve sıradan cümlelerle anlatıp okuyucu 5. uykusuna uğurlamaktansa, eğlenceli ifadeler kullanmayı deneyin.

Eğlenceli maddelendirmeye sümsüper bir örnek:

4. Görsel seçerken GIF kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Görsel seçerken GIF kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.
Görsel seçerken GIF kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Yukarıya koyduğum iki görsel arasındaki 873456 farkı şıp diye bulanlar bir sonraki maddeden devam edebilirler.

Anladım ama aklım kalmasın, yine de bi okuyayım diyenler için: Bir ruh halini veya olayı sabit bir fotoğrafla anlatmak ya da komik bir gifle süslemek arasında gördüğünüz gibi dağlar kadar fark var. Evet, maalesef ki her konuya uygun gif bulmak mümkün değil fakat bir şekilde, bir ucundan yazınızı tamamlayan gif bulabiliyorsanız, hiç korkmayın kullanın gitsin! Hem hazırlarken siz eğlenin, hem de okuyucuyu eğlendirin.

Not: Görseliniz ne olursa olsun, kalitesi daima olabilecek en iyi seviyede olmalı ki içeriğiniz görsel şölen tadı versin. Görsel standartlarıyla ilgili ayrıntılı içeriğimiz çok yakında Akademi'de!

5. İçeriklerinizde emoji kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? ☺️

Yazdıklarınızı kasıntılıktan kurtarmak istiyorsanız emoji klavyesi hemen imdadınıza yetişecektir. Daha önce de söylediğimiz gibi: "Eğlenceli içerik = Paylaşılabilir içerik"

Çok istiyorum ama nasıl kullanıcağımı bilmiyorum diyenler, emojiciniz ayağınıza geldi!

Chrome web mağazasından "Emoji input" uzantısını indirmeniz yeterli. Tek yapmanız gereken tarayıcınızın sağ üst kısmında çıkan emoji simgesine tıklayıp, istediğiniz simgeleri kopyala yapıştır yapmak.

Not: Yine de çok abartmamak lazım.

6. Madde başlıklarını kısa tutmayı deneyin.

Ana düşünceyi kısa bir cümle ile madde başlığında özetleyip, görselin altındaki açıklama kısmına yazacaklarınızla maddenizin içeriğini destekleyebilirsiniz. Bu sayede, okuyucunun dikkatini uzun ve soluksuz cümlelerle ölüme terk etmek yerine, yazı - görsel - yazı şeklinde ayakta tutabilirsiniz.

7. Sosyal medyanın nabzını yoklayıp, içerik konularınızı ona göre şekillendirmelisiniz.

Sıkça değişen gündeme ayak uydurmak oldukça zor, tam da bu yüzden tüm sosyal mecralardan gün içerisinde sık sık gündem takibi yapmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Timeline'da viral olmuş konuları içeriklerinize yedirmek ve üstünden mizah yapmak da sizin yeteneğinize kalmış 😊

Burada dikkat edilmesi gereken tek şey, geç kalmamak.

Eski bir gündemle yüksek paylaşım almayı beklemek çok da mantıklı olmaz tahmin edebileceğiniz gibi.

8. Kapak fotoğrafına yine ve yine dikkat!

İçeriğiniz; Onedio anasayfası başta olmak üzere Facebook - Twitter gibi sosyal paylaşım mecralarında ilk beğeniyi kapak fotoğrafıyla toplayacağı için, görseliniz yeterli büyüklükte, içeriği özetleyen ve ilgi çeken nitelikte olmalı.

Not: Kapak fotoğraflarında odak ayarlamayı ASLA unutmayın. İşte oldukça yürek burkan bir örnek:

9. Son olarak: Ek özellikleri kullanırken elinizi korkak alıştırmayın.

Karşılaştırma (slider) ve listeleme (en fazla üç görseli yan yana koyma) özelliklerini kullanarak okuyucunun dikkatini çekip, paylaşım sayısını bir tık arttırabilirsiniz.

Şimdi sakince sırtınıza yaslanın ve değişime şahit olun, bu benzersiz lezzete bir daha asla hayır diyemeyeceksiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir