Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öne Çıkan Başlıklar ile Müftülüklere Nikâh Yetkisi Veren ve Yasalaşan 'Nüfus Hizmetleri Kanunu'

 > 
67PAYLAŞIM

Müftülüklere nikâh yetkisi tanıyan düzenlemeyi de içeren 'Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' TBMM Genel Kurulu'nda dün gece kabul edilerek, yasalaştı.

Peki bu yasa ile neler değişti? Gelin öne çıkan başlıklara birlikte bakalım... 

Yasanın muhalefet ve çeşitli kesimlerin tepkisini çeken müftülüklere nikâh kıyma yetkisi tanınmasıyla ilgili düzenlemesi önceki akşam geçmişti.

Yasayla, İçişleri Bakanlığının, evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebileceği kurumlar arasına il ve ilçe müftülükleri de ekleniyor.

Kadın örgütleri başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere çok sayıda şehirde müftülere nikah yetkisine karşı protesto gösterileri düzenlemişti.

Tasarı Meclis'te, Kadınlar Eylemde: Sosyal Medyadan Yükselen #MüftülükYasasınaHayır Sesi - onedio.com
Tasarı Meclis'te, Kadınlar Eylemde: Sosyal Medyadan Yükselen #MüftülükYasasınaHayır Sesi - onedio.com

CHP düzenlemeyi en kısa süre içinde Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini belirtmişti.

Tasarı Meclis'ten Geçti: Artık Müftüler de Nikah Kıyabilecek - onedio.com
Tasarı Meclis'ten Geçti: Artık Müftüler de Nikah Kıyabilecek - onedio.com

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu"nda nikâh  düzenlemesinin yanı sıra başka düzenlemeler de bulunuyor.

📌 Doğum bildirimi sözlü beyanla da yapılacak

Sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimi nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılacak. Her sözlü beyanda mülki idare amirinin emri ile aile hekimlerince beyanların doğruluğunun araştırılması zorunlu olacak. 

Çocuğa konulan isim, 3 adı geçmemek üzere ve kısaltma yapılmadan yazılacak.

📌 Elektronik ortamda tutulan aile kütüklerinde kişiye ait tek bir kayıt tutulacak, kişi ve olay kayıtları, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile ilişkilendirilecek.

Tanımlara, "Veri Paylaşımı Kurulu" ve "yetkili idare" tanımları eklendi. Elektronik ortamda tutulan aile kütüklerinde kişiye ait tek bir kayıt tutulacak, kişi ve olay kayıtları, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile ilişkilendirilecek. 

Bu konuda İçişleri Bakanlığı yetkili olacak. Aile kütüklerinde yer alacak bilgilere velayete ve vesayete ilişkin bilgiler ilave edilecek. Velayet ve vesayeti gerektiren hallere ilişkin bilgiler sadece elektronik ortamda tutulacak.

📌 Ad ve soyadı düzeltilmesi

Kişinin iki yıl içinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla, Soyadı Kanunu'na aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilecek.

📌 Türk vatandaşlığını kaybedenlerin yeniden vatandaşlığa alınması

Vatandaşlıktan düşürülen kişiler, başvurmaları halinde, milli güvenlik bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak kaydıyla Türkiye'de ikamet etme şartı aranmaksızın Bakanlık kararı ile yeniden Türk vatandaşlığına kabul edilebilecek.

📌 Adres bildirimi 20 iş günü içinde yapılacak

Adres bildiriminde kişilerin yazılı beyanı esas alınacak. Bildirim şahsen veya güvenli elektronik imza ile yapılacak. Adres bildirimi, nüfus müdürlüklerine veya dış temsilciliklere yapılacak. Adres bildiriminin, 20 iş günü içinde yapılması zorunlu olacak.

📌 Türkiye'de kaydı tutulan yabancılara kimlik numarası verilmesi uygulamasına son veriliyor.

📌 Torba yasayla ayrıca İstanbul'un Eyüp ilçesinin adı da "Eyüpsultan" olarak değiştirildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir