Öldürdüğü Eşinin Maaşını Almak İçin SGK'ya Başvuran Kocaya 'Saygın Tutum' İndirimi

 > 
98PAYLAŞIM

Erzurum'da boşandığı 2 çocuğunun annesi Neslihan Kızılkaya'yı 7 yerinden bıçaklayarak öldüren, cezaevindeyken öldürdüğü eşinin maaşı için SGK'ya başvuran Halil İbrahim Kızılkaya'ya, Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası 'saygın tutum' indirimi ile ömür boyu hapse çevrildi.  Ailenin avukatı Sönmez, cinayetin tasarlanarak gerçekleştirildiğini vurguluyor ve ekliyor: "Bir kişinin duruşmada susması onun iyi halini göstermez. "

Cinayet, 28 Mart 2016 günü merkez Palandöken İlçesi'ndeki Müftü Solakzade Mahallesi, Elmadağı Sokak'ta meydana geldi. 43 yaşındaki Halil İbrahim Kızılkaya ile Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'nde güvenlik görevlisi Neslihan Kızılkaya, şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşandı.

Boşandıktan 1 ay sonra Halil İbrahim Kızılkaya, Neslihan Kızılkaya'ya bıçakla saldırdı, ağır yaralanan kadın kurtarılamadı...

Kızılkaya, yargılanma aşamasında öldürdüğü eşinin aylığını almak için cezaevinden SGK'ya dilekçe ile başvurdu. Ancak, Kızılkaya'nın bu istemi kabul edilmedi.

1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde 6 Eylül 2016 günü görülen karar duruşmasında Halil İbrahim Kızılkaya, 'Kasten nitelikli insan öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum edilmişti.

Erzurum 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Halil İbrahim Kızılkaya'ya öldürdüğü eşine iftira attığı için tahrik ve takdir indirimi uygulamamıştı.

Ancak kararın temyiz edilmesi ardından dosya, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1'nci Ceza Dairesi'nde görüşüldü. Ceza Dairesi 'Halil İbrahim Kızılkaya'nın istinaf aşamasında 'saygılı tutum ve davranışları nedeniyle' iyi hal indirimi uyguladı ve cezayı ömür boyu hapse çevirdi.

Neslihan Kızılkaya'nın ailesinin Avukatı Muhammed Sönmez, verilen karara itiraz ettiklerini ve kararın hukuka aykırı olduğu söyledi 👇

"Yargıtay'a temyiz için müracaat ettik. Takdir indirim hallerinin nasıl kullanılacağı kanunda bellidir. Bir kişinin duruşmada susması onun iyi halini göstermez. İyi halden yaralanabilmek için gerçekleştirilen eylemi samimi bir şekilde anlatması gerekmektedir. Ancak sanık cinayeti  tasarlayarak gerçekleştirmiştir. Bütün bunları mahkemeden saklamıştır. Bu halde de iyi hal indirimi uygulanması hukuka aykırıdır. Dosyanın Yargıtay'da bozulacağını düşünüyoruz."

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir