Okurken Size 'Bu İşin İçinde Bir İş Var!' Dedirtecek, Gariplik Konusunda Birbirini Aratmayan 12 Tesadüf

-
Abone ol

Hayat gerçekten tesadüflerden mi ibaret, yoksa kaderimizin ipleri bizi nereye çekiyorsa oraya mı gidiyoruz? Bu soruya çoğu kişi "Her ikisinden de biraz." diye yanıt verecektir büyük ihtimalle. Ancak bazen öyle olaylara şahit oluyoruz ki, bunların yalnızca birer tesadüften ibaret olması pek mümkün görünmüyor.

Her maddesinde, "Bu işin içinde bir iş var!" cümlesini aklınıza getirecek, dünyanın dört bir yanında yaşanmış birbirinden ilginç olayları sizler için derledik.

1. Amerika’da bulunan Hoover Barajı’nın inşaatı sırasında 112 kişi hayatını kaybetmişti. Ölen ilk kişi J. G. Tierney adında bir işçiydi ve hayatını kaybettiği tarih 20 Aralık 1922’ydi.

Son işçi ise bu tarihten tam 13 yıl sonra, 20 Aralık 1935’te hayatını kaybetti. O kişi, J. G. Tierney’nin oğlu Patrick Tierney idi. Baba ve oğul, 13 yıl arayla aynı günde aynı kaderi paylaştılar.

2. Deus Ex adlı video oyunu 2000 yılında piyasaya sürüldüğünde, oyunu tasarlayan isimlerden biri New York manzarasına İkiz Kuleleri eklemeyi unutmuştu.

Olaydan bir yıl sonra, 11 Eylül 2001 tarihinde İkiz Kulelere terör saldırısı düzenlendi. Deus Ex, istemeden de olsa Amerika'nın geleceğini öngörmüş oldu.

3. Güney Afrikalı gökbilimci Daniel du Toit, ders sırasında öğrencilerine ölümün her an insanı bulabileceğinden bahsediyordu.

O esnada cebinden bir naneli şeker çıkarıp ağzına attı, şeker boğazına kaçınca öksürmeye başladı. Birkaç dakika içerisinde de boğularak can verdi. Daniel du Toit'nın son sözleri, kendi kaderinin bir yansıması oldu.

4. Sovyet arkeolog ve antropolog Mikhail Gerasimov, Timur’un mezarını buldu ve bedenini incelemek istedi. Ancak bölgede, mezarın lanetli olduğuna ve açılmaması gerektiğine inanılıyordu.

Tarih 19 Haziran 1941’i gösterdiğinde Timur’un mezarı tüm protestolara rağmen açıldı ve anıt mezarda, her kim onun mezarını deşerse ülkesine ondan beter bir istilacının dadanacağına dair bir yazı bulundu. Olaydan üç gün sonra, 22 Haziran 1941’de Nazi Almanyası Sovyetler Birliği’ne savaş ilan etti.

5. 2002 yılında, Finlandiya’da yaşayan yetmiş yaşındaki bir adama bisikletle karşıdan karşıya geçtiği sırada kamyon çarpar. Yaşlı adam olay yerinde hayatını kaybeder.

Aynı yoldan 1.5 km ilerde, yaklaşık iki saat önce bir kaza daha olmuş ve bisikletiyle karşıdan karşıya geçmeye çalışan yaşlı bir adama kamyon çarpmıştır. Sonradan aynı şekilde ölen bu iki adamın aslında tek yumurta ikizi oldukları ortaya çıkar.

6. Violet Jessop, White Star Line şirketinin inşa ettiği üç büyük gemide çalıştı. Batmaz denilen bu üç gemi Olympic, Titanic ve Brittanic adlı gemilerdi.

Her üç gemi de talihsiz olaylar sonucu denizin dibini boyladı ve her ne hikmetse, Violet Jessop bu gemilerin hepsinden sağ kurtulmayı başardı. Jessop'ın yaşadıklarına tesadüf mü desek, şans mı desek bilemedik doğrusu...

7. 1939 yapımı Oz Büyücüsü filminin çekimleri sırasında, salaş görünümlü bir cekete ihtiyaç duyulmuş ve ikinci el dükkanlarında bu tarz bir ceket aranmaya başlanmıştı.

Kostüm ekibi, istenilen tarzda bir ceket bulup sete getirdi. Sonradan ceketin Oz Büyücüsü kitabının yazarı L. Frank Baum’a ait olduğu ortaya çıktı. Ceket ait olduğu yere dönmüş anlayacağınız...

8. Edgar Allan Poe’nun 1838 yılında yayımlanan “Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü” adlı kitabı, yıllar sonra gerçek oldu.

Kitapta, bir gemi kazasından sağ kurtulan 4 kişi günlerce bir salın üzerinde kaldıktan sonra Richard Parker adlı miçoyu yemeye karar vermesini anlatıyor. 1884 yılında, Mignonette adlı gemi battıktan sonra hayatta kalan 4 mürettebat, açlık sınırına yaklaşınca aynı kitaptaki gibi adı Richard Parker olan miçoyu yemeye karar veriyor ve bu sayede kurtuluyorlar. Sizce bu bir tesadüf mü, yoksa Poe geleceği mi gördü?

9. 5 Aralık 1664’te Menai Boğazı’nda bir gemi batar. Gemideki 81 yolcu hayatını kaybeder ve yalnızca Hugh Williams adlı bir kişi sağ kurtulmayı başarır.

5 Aralık 1785’te yine bir gemi batar ve bu kazadan da yalnızca Hugh Williams adlı bir yolcu kurtulur. 1940’ta ise Almanların döşediği mayınlar yüzünden bir gemi denizin dibini boylar. Gemiden sağ çıkan iki kişi vardır; bir adam ve yeğeni. Her ikisinin adı da Hugh Williams’tır. Keramet isimde mi yoksa tarihlerde mi?

10. Napolyon ve Hitler, 129 yıl arayla orduya katıldılar. Her ikisi de 129 yıl arayla iktidarı ele geçirip 129 yıl arayla Rusya’ya savaş açtılar ve 129 yıl arayla mağlup edildiler.

11. İki kadın, sosyal güvenlik numaralarının bir başkasıyla aynı olduğu ve işlem sırasında sıkıntı çıktığı gerekçesiyle değişiklik için başvuruda bulunur.

Her iki kadının adı da Patricia Ann Campbell’dır, her ikisi de 13 Mart 1941 doğumludur, 1959 yılında bir askerle evlenmişlerdir ve 19 ile 21 yaşlarında iki çocukları vardır. Tesadüfün de bu kadarı…

12. I. Dünya Savaşı sırasında İngilizler RMS Carmania adlı eski bir yolcu gemisini silahlandırıp bir savaş gemisi olarak kullanırlar.

 Gemiyi gizlemek için de Alman ticaret gemisi Cap Trafalgar haline sokarlar. Gemi, 14 Eylül 1914'te Brezilya kıyılarında bir Alman gemisini batırır. Batan gemi ise Almanların RMS Carmania kılığına soktukları gerçek Cap Trafalgar'dır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mihail-ivanovic-kutuzov

Kadın Türkiye'ye geldi di mi? Cenazesi filan... kesin geldi kesin!

ajaccio-braunau

Editör, hatanı gizlemek için yorumu sileceğine içeriğini düzlet. 129 değil 120 yıl var doğumları arasında. 1889 ile 1769 bu ikisini çıkarabilirsin bence bak ilkokul günlerini bir hatırla. Dört işlem diye bir şey vardı.

Gizli Kullanıcı

Miçoyu yediler derken miço nedir bilen varmı?

assistant

miço gemide çalışan en alt rütbeli kişi, gemi tayfası yani..

ferhat-yml

gemilerde en düşük rütbeli çalışan genellikle getir götür işlerine bakarlar

Gizli Kullanıcı

Teşekkür ederimm bilgi için :)

Gizli Kullanıcı

Teşekkürler bilgi için insan yemişler yani ee açlık hiçbişeye benzemez

Gizli Kullanıcı

dalga geçme bee :D

nuri-kopmaz

#5 Çok ilginç geldi bana...

selaminko

#8 Pi'nin Yaşamı filminin senaryosu gibi değil mi? pi'nin yaşamında ayakta kalan kendi yansımasını kaplan olarak gören richard parker'dı ya da pi'nin kendisiydi.

Görüş Bildir