Okuma Yazması Olmadığı, Ailesinden Bir Kişi Bile Yapmadığı Halde Habersizce Organlarını Bağışlayan Babaannenin Hikayesi

-
Abone ol

Ata Sözütok Twitter hesabında okuma ve yazması olmamasına ve daha önce ailesinden kimse yapmamasına rağmen organ bağışında bulunan babaannesinin hikayesini paylaştı. İşte Ata'nın Organ Bağışı Haftası'nda farkındalık yaratmak için hazırladığı, gözümüzde bir damla yaşla okuduğumuz o flood...

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sessiizliik

Bu Tür Hikayelerin Twitter'da değilde Normal Hikaye Sitelerinde anlatırlırsa daha farkındalık yaratır bana göre ama Yeni nesillere organ bağışı yapın çağrısıda çok iyi yöntem.

Gizli Kullanıcı

bu twitter hikayelerinden de gına geldi. ama organ ve kan bağışı farkındalığı açısından güzel olmuş.

dead-nettle.

Kan bağışı yapardım çok öncede sonra bana kan lazım oldu, Ameliyathanede kan bekleyen hastam kızılay yüzünden neredeyse ölüyordu çünki kızılaydan kan alamadım. Hem para hemde kan istedmişlerdi. 7 ünite kana hem para veriyorsun hemde senden 7 ünite kan istiyorlar. Bu ülkede organ bağışıda yalan kardeşim. Sen bağış yapıyorsun ama SGK lı vatandaş sıra beklerken ölüyor parası olan bastırıyor parayı sıra beklemeden hemen işini hallediyor.

Gizli Kullanıcı

Nasil yani kizilay para mi istiyor. Benim bedavaya isteyerek verdigim kani nasil parayla satar ya

sevgii

2006 yılına kadar kan elden teslim ediliyordu para karşılığında. bu uygulama sağlık bakanlığına aitti. sonrasında size verilen fatura ile sgk dan ödemiş olduğunuz kanın ücretini geri alabiliyordunuz. ama bu uygulama 2006 itibariyle kalktı.2006 sonrasında hastanelerin talebiyle stoklarda olduğu sürece bölge kan merkezlerinden sevki yapılıyor. yani kişilerin talep etmesi ya da elden alması söz konusu değil ve para ödemesi de söz konusu değil. bazı durumlar var mesela tam kan ya da aferez gibi durumlarda stoklar oldukça kısıtlı olduğundan sizden kişi talep edilebilir. ama onun dışında anlatılan gibi bir durum yok

sevgii

şöyle bir durum daha var. üniversite hastanelerinin kan alma yetkisi var. bazen kişilerden bize bağğışçı getirin kızılay bize kan vermiyor gibi açıklamalarda yapılıyor. bunun nedeni kendi stoklarını bulundurma yetkilerinin olmasındandır.

dead-nettle.

Kan şubelerinin olduğu yerlerde durum maalesef benim anlattığım gibi devam ediyor. ama kan şubelerinin olmadığı il ilçe gibi yerlerde hastaneler ellerinden geldiğince stok bulundurmaya çalışıyor ama nekadar yeterli orasıda tartışılır. ben küçük bir ilçedeyim ve kanamalı hastalar aciline vilayete sevk ediliyor burada çünki yeterli kan stok yok artık hasta yolda ölmez ile yetişirse zamanında veya ildeki hastanede stok varsa kurtuluyor. Büyük şehirleri düşünmek bile istemiyorum.

dead-nettle.

Hastene stok unda kan olsa bile mutlaka kan ı hasta yakınından talep ediyor mesala. Doktor çağırıyor yakınını ve hastanız yarın ameliyat olacak ve 5 ünite kan alın diyor aslında stoğunda var büyük ihtimal ama onu harcamak istemiyor, İşte film burada kopmaya başlıyor. Mesele SGK nın kan parasını sonradan vermesi değil mesele sizin yarınki ameliyat için cebinizden para vererek o kanı almaya çalışmanız ve 5 ünite kan alıyorsanız 5 ünite kan istemeleri yoksa o kanı paranızla bile alamamanız.

sevgii

erşan bey burada para isteme olayı yok anladığım kadarıyla. kızılayın da bir suçu yok çünkü uygulamayı yapan hastane. sizi çok iyi anlıyorum benim de başıma geldi bazı hastanelerin kan talepleri ama kullanılmadı bile. burada ne sağlık bakanlığının ne de kızılayın bir suçu var. küçük ilçelerin çoğunda ameliyathane bile bulunmamakta. hastaya doğru müdahale yapabilecek teçhizat olmadığından daha kapsamlı yerlere sevk ediliyor. sonuç olarak şu anlattıklarınızla kızılayın zerre alakası yok. kızılayın kandan para isteme durumu söz konusu değil. bunu kanıtlarsanız (kamera kaydı vs) durmayın bimere şikayet edin. zaten sizden para isteyen bir yer size kanı elden verir. kızılayda da böyle bir uygulama yok

dead-nettle.

Kimi kime şikayet edicez. Ben bu durumu 2010 da yaşadım. 1 ünite kan 185 TL idi 7 ünite kanı 6 parmakta idi sanırım kızılay şubesi 1295 TL + 7 ünite kan grubu farketmez kan istediler hali ile tartışma çıktı ve allah belanızı versin dedim çıktım. Kalça protezi ameliyatı içindi bunlar. Platin kalça protezinede 2500 TL + 17000TL lik senete imza atmıştım Kalça protezi set olarakmış doktor 2 parçayı kullanıcak ama 10 parçadan oluşuyor o yüzden zimmetliyorlardı. Hasta BAĞKUR lu yapılan masrafları taburcu olduktan sonra SGK ya bildirip %80 i geri alınıyordu. Gariban insan bu durumda ne yapabilir.

sevgii

erşan bey, şuan öyle bir duurm yok bu 1. ikincisi kanla ilgili aldığınız faturanın tamamı size ödenirdi. kullanılacak kan grubu için stok olmamış olabilir. bence yanlış düşünüyorsunuz. protez tamamen hastanenin insiyatifinde olan bir durummuş anladığım kadarıyla. şuan kan için öyle bir uygulama yok. hatta yıllardır yok.bilginiz olsun diye aktarıyorum bu bilgileri

maca_as

Bazı cümlelerde Atilla ATALAY tadı aldım. Hikaye ve anlatımı güzeldi.

beetlejuice

Hikaye doğrudur yalandır vırttır zırttır çok da mühim değil. Sadece farkındalık yaratması için kurgulanmışsa bile güzel. Yalnız bazı cümleler o kadar enfes ki... "Babaannem boşlukta çiçek yetiştiricisiydi. Bulduğu tüm boşluklarda. Çiçekleri hayatındaki boşlukları doldurma yöntemi olarak kullanıyordu." "Hayatının sürekli büyüyen boşluklarını kendiliğinden sürekli büyüyen şeylerle dolduruyordu. Çok akıllıca."

Görüş Bildir