Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okuduğumuz Derslerden Daha Eğitici Olan Ender Çizgi Filmlerden Biri: Vücudumuzu Tanıyalım

358bPAYLAŞIM

Bu çizgi filmin yaratıcısı  Albert Barille, yapımın ilgi görmesine sevinmişti. "İnsan vücudu ve sağlık gibi sıkıcı bir konuyu çocuklara eğlenceli şekilde aktarmak oldukça heyecan verici. Bu sayede herkes bilgilenecek" diyordu. Gerçekten de dediği gibi oldu. Hafızamızda yer eden bu eğitici çizgi filme daha yakından bakalım.

Çocukken ne zaman hasta olsak aklımıza bir tek çizgi film gelirdi. Hayalimizde vücudumuzun içini onlarla canlandırmayı öğrenmiştik.

1987 Fransız yapımı Vücudumuzu Tanıyalım adlı çizgi film.

Orijinal adı "Il était une fois... la vie" olan çizgi film bize neler öğretmedi ki.

Vücudumuzun içindeki iş bölümüyle başlardı.

Alyuvarlar, akyuvarlar, hücreler, enzimler... Herkes mutlu ve görevini yapıyor.

Akyuvarlar elbette vücudun polisi; işleyişin düzgün akışını ve mikropların ortaya çıkmasını önlemeye çalışırlardı.

Herhangi bir aksaklık olduğunda önce kendi aralarında tartışırlar sonra bir bilene sorarlardı.

Beyindeki bilge amcadan gelen mesajı sinirler hızlıca vücudun ilgili bölümüne ulaştırırlardı.

Baştan ayağa kadar her damardan geçerek hücrelere giden alyuvarlar oksijeni teslim eder, karbondioksiti alıp ciğerlere doğru ilerlerlerdi.

Mesela bir insan, hayatı boyunca kalbin pompaladığı kanla 200 milyon litrelik dev bir çukuru doldurabilir.

Zararlı bakteriler ve mikroplar her zaman sinsice belirli bir bölgeyi hızlıca ele geçirmeye çalışırdı.

Kriz durumlarında beyindeki genç hücreler duruma göre ak sakallı yaşlı hücreye durumu anlatır ve hangi önlemlerin alınacağı hızla kararlaştırılırdı.

Gündelik yiyecek, içecek ve solunan havayla vücuda giren zararlı bakteriler ilk etapta tespit edildiği kadarıyla hemen alınıp tekrar dışarı atılırlardı.

Kalbin çalışmasından, sindirim sistemine, hastalık hali oluşturmaya çalışan mikroplarla akyuvarların savaşına kadar okullarda öğrenemeyeceğimiz onlarca yararlı bilgiyi bize bu çizgi filmle öğretmişlerdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viyol10sel

Görsel hafizam iyi saniyordum izledigim dizileri cizgi dizileri unutmam saniyordum bunu unutmuşum. Hatırlattığın icin sagol editör. Hey gidi cumartesi pazar günleri sabah altida sirf cizgi film izlemek icin uyandigim çılgın günler :) yeni nesil bu konuyu sacma buluyorsa aciklayalim cizgi film kanallari henuz kurulmamıştı yada karasal yayinda yoktu ve ulusal kanallar cocuklar icin olan yayinlarini sabah 6-10 arası verirdi genelde. Bize de erken uyanıp izlemek düşerdi

Gizli Kullanıcı

Birde şimdiki çizgi filmlere bakın kaldı ki çocuklar artık çizgi film de izlemiyor ellerinde telefon tablet youtube da ne saçmalıklar izledikleri belli değil bu tamamen anne babanın sorumsuzluğu

asltanay

Nasıl merakla izlerdik bunu. Vücudumuzu öğrenmek çok da keyif verirdi. Herşey beyindeki merkezden idare edilirdi. Hey gidi günler hey

dcengin

bunun bi bölümünde kontrol merkezi gibi bi yerden çocuğu izliyolardı sonra çocuğu içeri almışlardı burdan takip ediyoruz gibi ulan ne kafam karışmıştı çocuk kendi içine nası girer ya diye günlerce düşünüp durmuştum bunu. bazen de sıkıntı yaratabilen bi çizgi filmmiş yani.

kayzer-soze

Çocukluğumuz TRT de bu çizgi filmlerle zehirlendi, Allah`tan artık böyle kafir, küfür içeren filmler yerine namaz kılan Pepe var da çocuklarımız imanlı yetişiyor.

Görüş Bildir