Görüş Bildir
Haberler
Öğretmenler Günü Ne Zaman, Hangi Gün? Öğretmenler Günü Resmi Tatil Mi?

Öğretmenler Günü Ne Zaman, Hangi Gün? Öğretmenler Günü Resmi Tatil Mi?

Öğretmenler Günü ile ilgili internette yapılan aramalar çoğalmış durumda. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Öğretmenler Günü okullarda büyük coşku ile kutlanacak. Koronavirüs sebebiyle yaklaşık iki yıldır yapılamayan yüz yüze eğitim bu sene yeniden başlamıştı. Öğretmenler de kendi günlerini öğrencileriyle kutlayacak. Peki, Öğretmenler Günü ne zaman, hangi gün? Öğretmenler günü resmi tatil mi? İşte detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çocukların yetişmesinde gösterdikleri çaba ile en çok takdir edilen mesleklerden biri olan öğretmenlik, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de kutlanıyor. Öğrenciler, Öğretmenler Günü’nü merakla bekliyor.

ÖĞRETMEN GÜNÜ NE ZAMAN?

Öğretmenler Günü bu yıl 24 Kasım 2021 Çarşamba günü kutlanacak. Öğretmenler günü resmi tatil değildir. Bu sebeple bankalar, okullar ve resmi daireler açık olacak.

Öğretmenler Günü Tarihi

Öğretmenler Günü Tarihi

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, Atatürk Yılı ilan edilen 1981 yılında 12 Eylül Askerî İdaresi tarafından başlatılmış bir uygulamadır.

24 Kasım 1928 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan Millet Mektebi Talimatnamesi'nin 4. maddesi, Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal'i Başmuallim olarak yasalaştırır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği'ni kabul ettiği gündür.

Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk'e 'Millet Mektepleri Başöğretmenliği' unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmîleşmişti. Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun 'başöğretmen' oluşunun yıl dönümlerinin ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. 26 Şubat 1981'de Resmî Gazete'de yayımlanan 'Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği' ile Öğretmenler Günü'nün amaçları, kutlama komitelerinin görev, yetki ve sorumlulukları ve kutlama gününe ilişkin esaslar belirlendi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın