Öğrenince Kendinizi Kat Kat Güvende Hissedeceğiniz 17 Hayatta Kalma Tüyosu

1.4bPAYLAŞIM

BoredPanda kullanıcılarına, gerçek hayatta işe yarayacak hayatta kalma, acil yardım ve acil durum tüyolarını sormuş. Oldukça pratik bilgiler geldiğinden şüpheniz olmasın! Bizden tavsiye, bir kenara not edilecek kalitede bilgilerle karşınızdayız.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/life-saving-t...

1. Nükleer bir saldırı sırasında mutlaka yere yatın, başınızı, kulaklarınızı ve gözlerinizi koruyun.

Nükleer patlamalarda ortaya çıkan yangın değil, en çok etrafa yayılan ilk şok dalgası ölüme sebep olur. İşte bu yüzden hemen yere yatmalı, ve şok dalgasından korunmalısınız. Ağzınızı açmadan, dişlerinizin arasından nefes alıp verin. Şok dalgası geçtikten hemen sonra, sığınacak bir yer bulun. 48 saat içinde bulunduğunuz sığınaktan veya kapalı alandan çıkmayın.

2. Eğer halka açık bir alanda, başınıza bir şey gelirse yalnızca bir kişiden yardım isteyin. Fazla sayıda insanın duruma müdahale etmeye çalışması ortalığı karıştırır ve hiç yardım alamazsınız.

3. Ülkemizde pek az sayıda olsa da, eğer yalnız başına bir rehber köpek görürseniz, sahibi için yardım arıyor olabileceğini unutmayın.

Köpeğin üzerinde muhtemelen bir telefon numarası ve adres vardır. Mutlaka bu numaraya ya da verilen adrese ulaşmaya çalışın.

4. Takip edildiğinizi düşünüyorsanız, 4 kez sağa dönün. Eğer peşinizde hala aynı kişi/kişiler varsa takip ediliyorsunuzdur ve en yakın polise gitmelisiniz.

5. Issız bir yerde kaybolursanız panik olmayın, hareket etmeyin. Mutlaka oturun, sakinleşin ve bir plana göre hareket edin.

3 kuralını hatırlayın: 

3 haftada açlıktan ölürsünüz. 

3 günde susuzluktan ölürsünüz. 

3 saatte soğuktan ölürsünüz.

3 dakikada oksijensizlikten ölürsünüz.

3 saniyede panikten ölürsünüz. 

6. Fırtınalı bir havada dışarıdaysanız ve saçlarınız elektrikleniyorsa üzerinize şimşek düşecek demektir. 15 saniye içinde kapalı bir yere kaçın.

Eğer kaçacak bir yeriniz yoksa, ayaklarınızı birbirine bitiştirip yere çömelin ve dizlerinizin üzerine kapaklanın. Böylece elektrik şoku vücudunuzdan en kısa yoldan geçecektir.

7. Kendinizi ve başkalarını boğulmaktan kurtarmak için:

Unutmayın yüzme bilmeniz değil su üzerinde kalabilmeniz gerekiyor. Derin bir nefes alın ve nefesinizi tutmaya çalışın. 

Denizde panik halindeki biri sizin de boğulmanıza sebep olabilir. Bu yüzden boğulan birini mutlaka arkadan yaklaşarak tutun ve sırtüstü yüzerek karaya doğru çekin.

Ayrıca aklınızda bulunsun, insanlar genellikle TV'de gördüğümüzün aksine büyük bir panik halinde ve bol bol su sıçratarak boğulmazlar.

Bağıramazlar ya da kollarını havada sallayamazlar.

8. Vücuda saplanmış bıçak, delici kesici alet ya da cam parçalarını eğer derindeyse, yerinden çıkarmaya çalışmayın.

Bu cisim, kesilmiş herhangi bir damarın kanamasını durduruyor olabilir. Yaranın kenarına temiz bir bezle baskı yapın ve acil servise gidin.

9. Ayılarla ile ilgili 3 kural! Eğer boz ayı ise yere yatın, eğer siyah ayı ise karşı koyun ve kendinizi olabildiğince korkunç gösterin.

10. Yangın söndürme cihazlarına ihtiyaç duymadan önce mutlaka bir tane edinin.

11. Eğer biri sizi bağlıyorsa, vücudunuzu mümkün olduğunca fazla şişirin. Derin bir nefes alın ve kaslarınızı sıkın. Böylece nefes verdiğinizde ipler biraz daha gevşeyecektir.

12. Biri boğazına bir şey kaçtığı için boğuluyor gibi öksürüyor ve az da olsa konuşuyorsa müdahale etmeyin.

Bırakın kişi öksürsün ve tıkayan cismi dışarı çıkarsın. Öksürmek demek oksijen girişi çıkışı oluyor demektir. Heimlich manevrası yapmaya çalışırsanız, cismin tamamen nefes borusunu tıkamasına neden olabilirsiniz. Eğer kişi nefes alamıyor ya da öksürmüyorsa mutlaka Heimlich manevrasını yapın.

13. Denizde bir akıntıya kapılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunuz zaman kıyıya paralel şekilde kendinizi yormadan fakat belli bir hızla yüzün.

Kıyıdan uzaklaşmaktan korkmayın, çünkü akıntıdan çıkmak için önce uzaklaşmanız gerekiyor. Daha sonra kıyıya doğru yüzebilirsiniz, tek yapmanız gereken kendinizi aşırı yormamak.

14. Bir aslan görürseniz asla koşarak kaçmayın.

Eğer size doğru hırlayarak geliyorsa, muhtemelen onun fazla yakınına yaklaşmışsınız. Gözünüzü aslandan ayırmadan, emin adımlarla uzaklaşın. Eğer yüksek sesle bağırırsanız ve ellerinizi kaldırıp alkış tutarsanız muhtemelen sizden kaçacaktır.

15. Kalabalık bir insan grubunun içinde ezilme tehlikesi ile karşı karşıya kalırsanız yere düşmemeye çalışın.

Eğer yere düşerseniz, ezilme olasılığınız büyük ölçüde artar. Fakat kendinizi korumak adına, dizlerinizi karnınıza çekin ve kollarınızla kafanızı koruyun. Yüzünüz kalabalığın gittiği tarafa dönük olursa, yüzünüzü tekme almazsınız ve ayağa kalkmanız kolaylaşır.

16. Araç kullanırken gelen trafiğe doğru bir dönüş yapacaksanız, durduğunuz süre boyunca direksiyonu kırmayın. Trafik dönüş için açık olduğunda direksiyonu çevirin.

Eğer arkadan gelen bir araç size çarpacak olursa, direksiyonunuz düzse karşıdan gelen trafiğin önüne doğru itilmezsiniz.

17. Aracınız çok ıssız bir yerde arıza yaparsa ve kimseye ulaşma şansınız yoksa, gündüz aydınlıkta tekerleklerinizden birini yakın. Siyah ve yoğun duman bulunmanıza yardımcı olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
denizsizzz

eğer ayı beyazsa ne yapacağız onu yazmamışsınız acil yardım

vlknsn

#15 başlık aşşşırı mantıklı evet.

burakb_

"Muhtemelen" kaçacak mı ? Aslan lan bu bize net bilgi verin sdfwefds

selaminko-aleykumko

Adam "Ayı siyahsa karşı koyun" demiş ya lan.Güreş te tutsaydık bari.

moondark

Okurken bile gerildim. O kadar kısa sürede hiç birşey yapamam herhalde.

Görüş Bildir