Öğrencilerinin Uzaktan Eğitimine 'Siber Sapık' Engeli: Cinsel İçerikli Videolar İzletiyorlar

 > 
668PAYLAŞIM

Koronavirüs ile mücadele kapsamında evlerinde uzaktan eğitim alan öğrencilerin başı siber sapıklarla dertte. Öğrencilerin isimlerini kullanarak derslere katılan sapıklar öğretmen ve öğrencilere cinsel içerikli videolar izletiyor. Gündem olan görüntüler sonrası Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere gönderdiği SMS'lerle siber sapıklara karşı güvenlik konusunda bilgilendirme yaptı.

Bursa'da okullar açıldığından bu yana dijital sapıklar yüzünden ders işleyemeyen okulun öğrencileri, öğretmenler ve veliler Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)'e kadar şikayet etmelerine rağmen sapıkların önüne geçilemediğini söylüyor. 

Nilüfer ilçesine bağlı Hasanağa Mahallesinde bir çok okul siber sapıklar yüzünden ders işleyemiyor.

Öğrencilerin isimlerini kullanarak Zoom programına giren sapıklar öğretmen ve öğrencilere ağza alınmayacak küfürler ederken, cinsel içerikli videolar izletiyor.

Daha çok 6'ncı sınıfların derslerine dahil olan sapıkların ilk zamanlar şarkı dinlettiklerini belirten veliler ve öğretmenler, son iki haftadır sapıkların çeşitli küfürler edip cinsel içerikli videolar izlettiklerini söyledi. 

Yaşanan olayın ardından öğretmenler ve velilerin yine aynı program üzerinden yaptıkları bilgilendirme toplantısına da dahil olan siber zorbaların, öğretmen ve velilere siber polis olduklarını belirtip türlü hakaretlerde bulunmaları herkesi çileden çıkardı.

🎥 Veliler bu duruma bir an evvel çare bulunmasını istiyor.

MEB'den öğretmenlere siber saldırıdan korunma uyarısı

Yaşananların ardından Milli Eğitim Bakanlığınca, öğretmenlerin cep telefonlarına gönderilen kısa mesaj ile EBA canlı harici derslerde siber saldırılardan korunmak için hatırlatmaların yer aldığı bilgilendirme yapıldı.

Bilgilendirmede "Harici canlı dersler esnasında kamuoyuna da yansıyan siber saldırılara maruz kalınmaması için öğretmenlerimizin dikkate alması gereken hususları, yeniden hatırlatmak isteriz" denildi.

Bilgilendirmede, öğretmenlere şu hatırlatmalar yapıldı: 

  • "Öğretmenlerimizin her ders için farklı ID ve şifre kullanmaları, daha önce çeşitli iletişim kanallarından paylaşılmış olan canlı ders bilgilerini geçersiz kılacaktır. Öğretmenlerimiz, dersleri oluştururken bekleme odası özelliğini aktive ederek derse katılacak olan öğrencileri kontrol edip böylece sahte kimlikle derse girmeye çalışan şahısların ders ortamına katılmalarını engelleyebileceklerdir. 

  • Ayrıca öğretmenlerimizin, ders başlarken öğrencilerin isim değiştirmelerine olanak sağlayan özelliği devre dışı bırakmaları, böylelikle gerçek kimlikleriyle derse giren öğrencilerin sonradan bu bilgileri değiştirmelerine engel olacaktır.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

9 Aydır İşsizdi: 'Beni Virüs Değil, Sizin Düzeniniz Öldürür' Diyen Malik Yılmaz Belediyede İşe Başlıyor - onedio.com
9 Aydır İşsizdi: 'Beni Virüs Değil, Sizin Düzeniniz Öldürür' Diyen Malik Yılmaz Belediyede İşe Başlıyor - onedio.com
Temsilci Atamayan Sosyal Medya Devlerine İkinci Ceza: Bu Kez 30'ar Milyon TL - onedio.com
Temsilci Atamayan Sosyal Medya Devlerine İkinci Ceza: Bu Kez 30'ar Milyon TL - onedio.com
Bileti Dosyaların Arasında Bulmuş: Yılbaşı Çekilişinin Son Talihlisi Zaman Aşımına 28 Gün Kala Ortaya Çıktı - onedio.com
Bileti Dosyaların Arasında Bulmuş: Yılbaşı Çekilişinin Son Talihlisi Zaman Aşımına 28 Gün Kala Ortaya Çıktı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir