Ofansif Mizah Adı Altında Yapılan ve Toplum Olarak İflah Olamayacağımızı Gösteren Kan Dondurucu Paylaşımlar

2.2bPAYLAŞIM

"Ülkemizin çivisi çıktı" desek yeridir...

Çağımızın en büyük sorunlarından biri hiç şüphesiz sosyal medyada ağzımıza geleni söylememiz gerektiğini zannetmemiz...

Gülüyoruz, eğleniyoruz ama bazı paylaşımlar var ki insanlığımızdan utandırıyor. Bugün de sizler için gördüğümüzde yerin dibine geçtiğimiz paylaşımları derledik.

1. Atalarımızın söylediği "Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli" sözünü unuttuk, acımasızca eleştirdik, bunları yaparken asla suçluluk hissetmedik.

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde yaşayan ve uzun süredir maddi sıkıntılar çeken 45 yaşındaki İsmail Devrim, oğluna okul pantolonu alamamış ve pantolonu olmadığı için oğlu okuldan gönderilince intihar etmişti. İsmail Devrim'in ardından sosyal medyada fotoğrafları kullanılarak yorumlar yapıldı, intiharının nedeninin bu olamayacağı iddia edildi. Siyaset yaptığı konuşuldu, maça gittiği için eleştirildi, gezip dolaştığı için suçlu bulundu.

Yüzleri kızarmadan, suçluluk hissetmeden, vicdanlarını bir yerlerde unutarak yorum yapan bu insanlar adına biz çok ama çok utandık...

2. Komşumuz açken tok yatmak bir kenara, ölmeleri için dua ettik.

2018 yılının Temmuz ayında Yunanistan'da, Doğu Attika'da çıkan orman yangınlarında binlerce dönümlük arazi, evler ve arabalar kül olurken 90'ı aşkın insan yaşamını yitirmiş, yüzlerce insan yaralanmıştı. 15 farklı yerde başlayan ve kontrol altına alınamayan felaket için dünyanın dört bir yanından yardım sesleri yükselmiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye'nin de yardım için hazır olduğu açıklamasına rağmen sosyal medyadaki bazı yorumlar kan dondurmuştu.

3. Hastalıklara, özel hayata saygı duymadık, insanlara değer vermedik, sosyal medyadan ağzımıza geleni söyledik.

Bacağı kesilen, üçüncü kez kanserle savaşan ve herkese umut dağıtan Neslican Tay'ı bile kötülüğümüze alet etmeyi başardık.

👇

4. Ofansif mizah yaptığımızı zannederken ayrımcı dilimizi fark edemedik, sosyal medyada haddimizi bilemedik.

5. Küçücük bir çocuğu holigan tavırlarımıza alet ettik, futbolun yalnızca futbol olmadığı saçmalığına inanarak ağzımıza geleni söyledik.

6. Engelliler üzerinden mizah üretmeye çalıştık, yetmedi bir de yardımlarıyla her yere yetişmeye çalışan insanları acımasızca eleştirdik.

7. Haddimiz olmayan şeyler hakkında çok konuştuk, çok!

8. Tecavüze uğradıktan ve işkence edildikten sonra bir plazanın penceresinden atılarak intihar süsü verilen Şule Çet cinayetinin ardından şiddeti çok çirkin bir şekilde yeniden ürettik.

👇

9. Çok konuştuk, çok!!!

10. Şiddete yine kılıf uydurduk.

11. Yine sosyal medyadan atıp tuttuk, çok konuştuk!

12. Bomboş yorumlarımızla halkı ayrıştırmaya çalıştık, kin ve nefreti körükledik.

13. Konuştuk, çok konuştuk!

14. Sosyal medyada hiç düşünmeden yorumlar yapmaya devam ettik.

15. Dilimizle ayrıştırmaya, yüzyıllardır bir arada yaşayan insanları bölmeye devam ettik.

16. Çocuklarımızı koruyamadığımız gibi, her gün bir cinsel istismar haberine uyandığımız Türkiye'de espri yaptığımızı zannettik.

17. Tek amacı öldürülen küçük bir çocuğun cinayetini aydınlatmak olan gazeteciye ve acılı bir babaya saygı duymadık.

18. Toplumsal cinsiyetin ne anlama geldiğini gençlere anlatamadık, bilgisizliklerine bulduğumuz kılıflarla onları hayatın içine öylece attık.

19. Kelime esprisi yaptığımızı zannederken kimlerin nasıl incineceğini hesaba katmadık, yine ağzımıza geleni söyledik, haddimizi bilemedik.

👇

20. Dünyanın yaklaşık olarak yüzde 10'u yetersiz beslenirken, Yemen'de 85 bin çocuk açlıktan yaşamını yitirirken bir şeyler yapmak yerine bomboş mizah ürettik.

21. Sosyal medyada ağzımıza geleni söyleyebildiğimiz için ona buna sataştık, olaylar üzerinden kadına şiddeti ve cinsel istismarı körükledik, kötülüğümüzü her yere saçtık.

22. Maç esnasında kalp krizi geçirerek tribünde yaşamını yitiren gencecik bir insanın ardından nereye varacağını bilmeden konuştuk, holiganlığımızda boğulduk.

23. Kafası kesildikten sonra konteynere atılan ve cesedi bir atık toplayıcısı tarafından bulunduktan sonra Türkiye'de büyük bir infial yaratan Münevver Karabulut cinayetinin ardından şiddeti çok çirkin bir dille yeniden ürettik.

24. Mezhepler üzerinden yaralarını deşecek paylaşımlar yapmaya devam ettik, mesajların nereye varacağını ve kimlerin nasıl incineceğini düşünmedik.

25. Irkçılık yapmaya, insanları ayrıştırmaya, keskin çizgilerimizle saçma sapan inanışları yeniden üretmeye devam ettik.

👇

26. Türkiye'nin geçirdiği çok acı günleri espri konusu haline getirdik, gençliğini hiç yaşayamamış bir insanı çirkin söylemlerimize alet ettik, son bakıştaki o gözlerden hiç utanmadık.

27. Abisi tarafından tecavüze uğradıktan sonra ailesinin alıkoyduğu genç kadına yardım eli uzatmak yerine sırf etkileşim için onun yerine geçmeyi istedik, insanlıktan nasibimizi bir türlü alamadık.

28. Savaşın ortasında hiçbir şey anlamadan kalmış çocukları hadsiz esprilerimize alet ettik, empati kurmak bir tarafa bunun adına ofansif şaka dedik.

👇

29. Bize iyiliğin yaramadığını çok net bir şekilde gösterdik, insanların imkanları çerçevesinde yaptıklarını beğenmedik, hiç utanmadık.

30. Kadın düşmanı olarak özgürleşmelerinin önünü tıkadık, çalıştıkları ve erkekleri işsiz(!) bıraktıkları için eleştirdik, her hakka sahip olduğumuzu düşündük.

31. İçimizdeki çirkinliği dışımıza yansıttık, hiçbir şeyden haberi olmayan insanları sosyal medyaya malzeme yaptık, ağzımıza geleni söyledik.

32. Kadınlara sözlü şiddeti körükledik, kıyafetlerin anlam taşımaları gerektiğini düşündük, insanların özgürlüklerinin sınırsız olduğunu unuttuk.

33. İnsanların dış görünüşleriyle dalga geçtik, meslekleriyle dış görüntüleri arasında mutlaka bağlantı olması gerektiğini düşündük, bunu da utanç verici bir mizahla sosladık.

34. Devam ettik, hiç durmadan devam ettik ve bunun adına da mizah dedik...

35. Tüm ülkeyi derinden sarsan ve binlerce insanımızın yaşamını yitirmesine neden olan depremin ardından çekilen bu fotoğrafla, fotoğraftaki amcanın çaresizliğiyle dalga geçtik.

36. Türkiye'nin gördüğü en acı felaketlerden biri olan ve 33 aydınımızı yitirmemize sebep veren Madımak Katliamı'yla dalga geçtik, çirkinleştikçe çirkinleştik ve Alevilerle ilgili saçma sapan yalanları dilimize doladık.

37. Hastalıklara, özel hayata saygı duymadık, insanlara değer vermedik, sosyal medyadan ağzımıza geleni söyledik.

38. Kirli zihinlerimizdeki çirkin düşünceleri sosyal medyada dile getirdik, toplumun kadınlara bakışını gözler önüne serdik, 'senin annene-kardeşine yapılsa' seviyesine bile gelemedik.

39. Kendimizde neyin eksik olduğunu hesaba katmadık, beyinlerimizi devre dışı bıraktık.

40. Çirkinlikte sınır tanımadık.

41. Ofansif adı altında mizahın leş sularında yüzmeye devam ettik.

42. 15 yaşında, 16 kilo haldeyken yaşam savaşını kaybeden bir çocuğun ardından hiç utanmadan espri(!) yapmaya çalıştık.

43. Çocuğunun tedavisi için var olma mücadelesi veren bir anneyle hiç utanmadan dalga geçtik!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seyyar-satici1

abo

gazozzz

#15 'i yazan arkadaşa cani gönülden katılıyorum. Ayrımcılıkla da zerre alakası yok..

starlight

#10 da ne sorun gördünüz, arkadaş bu sorunun sadece türkiye'de olmadığını, tüm dünyada yaşandığını; neden sadece türkiye'de yaşanıyormuş gibi davranıldığından yakınmış. mizahi olmadığı gibi ofansif de değil. keza #11 in karşı kutbu da çok yaşandı, bu sayfa hepten chp şubesine döndü, sağ'a yapılan ahlaksızlıklara da bir gün değinin adiler.

ozgur-biral

sizde bunları paylaşarak onların nefretlerini iğrençliklerini biraz daha yaygınlaştırmış olmuyor musunuz? bırakın görmeyenler şanslı kalsınlar lütfen

gamze-oznalbant

İnsanlığın adına utanıyorum...

Görüş Bildir