Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Norveç'ten Türk Subayların Sığınma Başvurularına Kabul: 'Gergin Olan İlişkiler Daha da Kötüleşebilir'

 > 
54PAYLAŞIM

NATO’da görevli dört Türk subayı ile bir askeri ataşenin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Norveç’e yaptıkları sığınma başvuruları kabul edildi. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bunun kabul edilemeyeceğini vurgulayarak "Norveç'te darbe teşebbüsü olsa, oradakiler Türkiye'ye sığınsa nasıl davranılması isteniyorsa öyle davranılmasını bekliyoruz" dedi.

Bu gelişme, sosyal medyanın da gündeminde... 

Norveç Göçmen Dairesi, NATO’da görevli dört Türk subayı ile bir askeri ataşenin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaptıkları sığınma başvurularını kabul etti.

Avukat Kjell M. Brygfjeld, Norveç’e sığınma başvurusu yapan müvekkillerinin sığınma başvurularının kabul edildiğini doğruladı.

Türkiye ile NATO müttefiki olan Norveç, 15 Temmuz sonrası çeşitli Avrupa ülkelerinde sığınma talebinde bulunan Türk subaylarının başvurusuna olumlu yanıt veren ilk ülke oldu.

DHA, NATO subayları ile ataşenin Norveç’te adresi gizli tutulan bir yerde yaşamlarını sürdürdüklerini aktardı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye tarafından geri dönmeleri istenen Norveç’te NATO’da görevli dört Türk subayı ile askeri ateşe daha önce VG gazetesine yaptıkları açıklamada, darbe girişimi ile ilgilerinin olmadığını söylemiş, görevlerinden el çektirildiklerini, geri dönmeleri durumunda tutuklanmaktan korktuklarını belirtmişlerdi.

Diğer Avrupa ülkelerinin de Norveç örneğini izlemesi durumunda son günlerde Türkiye ile gergin olan ilişkilerin daha da kötüleşebileceği tahmin ediliyor.

Sığınmacı subayların başvurularının Türkiye ile NATO müttefiki olan Norveç’te kabul edilmesini ‘dikkat çekici’ olarak değerlendiren siyasi yorumcular diğer Avrupa ülkelerinin de Norveç örneğini izlemesi durumunda, son günlerde Türkiye ile gergin olan ilişkilerin daha da kötüleşebileceğini vurguluyor.

Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bunu kabul etmek mümkün değildir, bu yanlıştır" dedi.

Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Norveç'te darbe teşebbüsü olsa, oradakiler Türkiye'ye sığınsa nasıl davranılması isteniyorsa öyle davranılmasını bekliyoruz” dedi.

Kurtulmuş şöyle devam etti: 

"Bunu kabul etmek mümkün değildir, bu yanlıştır. Bu açıkçası, FETÖ denilen bu eşkiya çetesine arka çıkmak, bunları korumaktır. Bunu kabul etmediğimizi ifade etmek istiyoruz. Avrupa ülkelerine sığınan ve belki önümüzdeki dönemde de sığınacak olan birtakım FETÖ'cü eşkiyaların derhal Türkiye'ye iade edilmesi, Türkiye ile bu ülkeler arasındaki dostluk ilişkilerimizin bir gereğidir."

Norveç Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

Yaşanan bu gelişme üzerine Norveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve Türkiye'nin rahatsızlığı ifade edildi.

Bakanlık'tan yapılan açıklama şöyle:" Bir müttefik ülkenin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yurtdışındaki devlet görevinden geri çağrılan şahısların Türkiye'ye dönmek yerine, bulundukları ülkelerin siyasi, sosyal ve ekonomik imkanlarını suistimal çabalarına destek vermiş olması üzücüdür ve kabul edilemez. Bu husustaki girişimlerimiz devam edecektir."

Norveç Dışişleri Bakanlığı NATO’da görevli dört subay ile bir askeri ateşenin Norveç’e sığınma başvurularının kabul edilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

DHA, Oslo muhabiri Ersin Arslan'ın aktardığı bilgiye göre, Norveç Dışişleri Bakanlığı’nın televizyon kanalı NRK’ ya gönderdiği mail açıklamasında ‘‘Dışişleri Bakanlığı olarak, genelde Norveç Göçmen Dairesi’nin sığınma başvuruları konusunda aldığı kararlara gösterilen uluslararası tepkiler ile ilgili yorumda bulunmuyoruz. Sığınma başvuruları konusunda kararı Norveç yasaları çerçevesinde Norveç Göçmen Dairesi verir’’ denildi.

Ekşi Sözlük'te bazı yorumlar ise şöyle 👇

AA, DHA ve Deutsche Welle

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir