Nobel Barış Ödülü Sahibini Buldu: Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali

 > 
46PAYLAŞIM

2019 Nobel Barış Ödülü ülkesinin Eritre ile olan 20 yıllık savaşını bitirme yönünde gösterdiği çabalar nedeniyle Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’e verildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Nobel Komitesi özellikle de Etiyopya'nın komşusu Eritre ile olan savaşı sonlandırmak için yürüttüğü çabaların, ödülün Abiy Ahmed Ali'ye layık görülmesinde önemli rol oynadığını aktardı.

Yapılan açıklamada 2019 Barış Ödülü'nün aynı zamanda Etiyopya ve Doğu ve Kuzey Doğu Afrika bölgelerinde barış ve uzlaşma için uğraşan bütün tarafların da takdir edilmesi anlamına geldiği kaydedildi.

"Bir barış anlaşmasının ilkelerini belirledi"

Açıklamada "Nobel Barış Ödülü sahibi Abiy Ahmed, Eritre Devlet Başkanı İsaias Afwerki ile işbirligi içinde Etiyopya ile Eritre arasında uzun süredir devam eden "ne savaş ne barış" açmazına son verecek bir barış anlaşmasının ilkelerini belirledi" deniyor.

"Uzlaşma, dayanışma ve sosyal adalete teşvik etti"

Hala barış yolunda yapılacak çok iş olmasına karşın bir çok Etiyopyalıya daha parlak bir gelecek umudu veren önemli reformların başlatıldığı kaydedilen açıklamada, Abiy Ahmed'in bu reformlarla uzlaşma, dayanışma ve sosyal adaleti teşvik ettiği kaydedildi.

Norveç Nobel Komitesi Abiy Ahmed'in çabalarının takdir ve teşvik edilmesi gerektiğine inancını bildirdi ve 2019 Nobel Barış Ödülü'nün kendisine verilmesinin Abiy Ahmed'in barış ve uzlaşma çabalarına güç katacağını kaydetti.

Göreve gelince barış vaad etmişti

Abiy Ahmed Ali, işbaşına geldiğinde Eritre'yle barış yapmayı vaat etmişti.

Etiyopya ile Eritre arasındaki sınır anlaşmazlığı Eritre’nin 24 Mayıs 1993'te bağımsızlık ilanı sonrasında başladı

20 yıl sonra ilişkiler normalleşmeye başladı

Etiyopya’nın 1998 yılında Badme bölgesine yaptığı askeri operasyon iki ülke arasında kanlı bir savaşın fitilini ateşledi. 1998'de başlayıp iki yıl süren Etiyopya-Eritre savaşında onbinlerce kişi hayatını kaybetti.

2000 yılında Cezayir’de imzalanan barış anlaşmasıyla savaş son bulsa da Badme bölgesinin aidiyeti konusunda somut anlaşma olmadı. 2016 yılına kadar yerel ve kısa zamanlı devam eden çatışmalar 2018 yılı ile beraber yerini müzakere ve diplomasi trafiğine bıraktı. İki ülke liderlerinin 20 yıl sonra ilk defa bir araya gelmesi ile başlayan görüşmeler iki ülke ilişkilerinin normalleşmesinin yolunu açtı.

9 Temmuz 2018'de barış antlaşması imzalandı

9 Temmuz 2018 tarihinde Eritre'nin başkenti Asmara'da Ertire Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki ile Abiy Ahmet Ali dostluk ve barış antlaşması imzaladı.

Ödül geçen yıl 'cinsel şiddetin silah savaşı olarak kullanılmasının sona erdirilmesine yönelik çalışmalara' verilmişti

Nobel Barış Ödülü Kongolu Doktor Denis Mukwege ve Ezidi Aktivist Nadia Murad'a Verildi - onedio.com
Nobel Barış Ödülü Kongolu Doktor Denis Mukwege ve Ezidi Aktivist Nadia Murad'a Verildi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir