Nissan'ın Eski CEO’sunun Türkiye Üzerinden Lübnan’a Kaçtığı İddialarıyla İlgili Soruşturma: 7 Kişi Gözaltına Alındı

 > 
15PAYLAŞIM

Zimmetine para geçirmek ve gelirini düşük göstermek suçlarıyla Japonya’da ev hapsinde tutulan Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un Türkiye üzerinden Lübnan’a giriş yaptığı iddiaları üzerine İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı. Ayrıca Ghosn hakkında kırmızı bülten çıkarıldığı açıklandı.

Mali yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan Carlos Ghosn, kefaletle serbest bırakılmış, pasaportları elinden alınmış ve ev hapsine konulmuştu.

"Japon yargısının rehinesi değilim"

Ancak sıkı önlemlere rağmen Ghosn, yılın son günü bir açıklama yayımlayarak Japonya'nın çürümüş adalet sisteminin elinde rehin kalamayacağını söylemiş ve Lübnan'a kaçtığını duyurmuştu.

Ghosn, “Artık taraf tutup suçlamalar dayatan Japon yargısının rehinesi değilim. Ben adaletten kaçmadım, kendimi zulüm ve siyasi baskılardan özgürleştirdim” demişti.

Ghosn'un Lübnan'a kaçmasına yardım ettiği iddiasıyla ilgili İstanbul'da 7 kişi gözaltına alındı.

Lübnan: "Ülkeye yasal yollarla girdi"

Lübnan, Carlos Ghosn’un ülkeye yasal yollardan girdiğini dolayısıyla hakkında işlem yapmayacaklarını duyurdu.

Lübnan ile Japonya arasında “suçlu iadesi” anlaşması yok

Lübnan ile Japonya arasında “suçlu iadesi” anlaşması bulunmuyor. İki ülkenin imzaladığı Birleşmiş Milletler'in (BM) yolsuzlukla mücadele anlaşması ise bu tür durumları kapsamıyor.

Fransız Bakan Yardımcısı: "Ülkeye gelirse iade edilmeyecek"

Carlos Ghosn’un Fransa, Brezilya ve Lübnan vatandaşlığı bulunuyor.

Ünlü patronun Fransa'ya gitme ihtimali de bulunurken, AFP haber ajansı Fransa Ekonomi Bakanı Yardımcısı Agnes Pannier-Runacher'in 'Ghosn’un ülkeye gelmesi halinde Japonya'ya iade edilmeyeceğini' söylediğini aktardı.

Ghosn için kırmızı bülten

Lübnan Adalet Bakanı Albert Serhan, yaptığı yazılı açıklamada, "Lübnan Temyiz Mahkemesi Başsavcılığı, eski Nissan Üst Yöneticisi Carlos Ghosn ile ilgili Interpol'den kırmızı bülten notunu teslim aldı." ifadelerini kullandı.

Ghosn’un yargılama süreci 2018'de başladı

Nissan ve Renault’nun 1999’da birleşme anlaşması imzalamasından iki yıl sonra Nissan’ın, 2005’te de Renault’nun CEO’luğuna getirilen Carlos Ghosn’un yargılama süreci 2018’de başladı. 

Japon savcılar, 2010-2018 yılları arasında gelirini 9,23 milyar yen (85 milyon dolar) düşük gösterdiği gerekçesiyle Kasım 2018’de Ghosn’u özel jetinde alıkoyarak 100 günden fazla Tokyo’da bir cezaevinde tutmuştu. 

Savcılık ayrıca Ghosn’u 2008 finansal krizi süresince kendisinin 1,85 milyar yen’lik kişisel döviz kaybını Nissan üzerinden kapatmakla suçluyor.

65 yaşındaki iş insanı hakkında diğer bir suçlama ise Umman’daki bir aracı vasıtasıyla Nissan hesabından kendi hesabına 5 milyon dolar aktarmış olması.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir