Nihayet Bilim Bu Konuda da İmdadımıza Yetişti! Neden Odanızı Toplamamalısınız?

5.8bPAYLAŞIM

Ailesinin yanında ortalama 20-25 yıl yaşayan herkes en az 25000 kez "Odanı topla!" cümlesini duymuştur. Oysa odanızı, evinizi sürekli toplamanız size hiçbir şey kazandırmaz. Bunu biz değil, bilim söylüyor.

Kaynak: http://www.evrimagaci.org/fotograf/91/3538

Sürekli odanızı toplamaktan bıktınız mı? Yalnız değilsiniz.

Bilim odanızı toplamanıza gerek olmadığını söylüyor.

Bunu da fizikteki entropi kavramı ve istatistik bilimi ile açıklıyor.

Peki entropi nedir?

Entropi, bir fizik terimi ve bir termodinamik yasası. Canlılar yaşlanır, ölür, metaller paslanır, her şey bozulur ve çürür. Entropi, bu düzensizliği ifade eder. Enerji akışı içinde Evren'deki düzensizlik sürekli artmak zorundadır. Bu bir fizik yasasıdır. Yaşamın kendisi entropinin sonucudur.

Çocuklarımıza neden entropiyi erkenden öğretmemeliyiz?

Peki bunun oda toplamayla ilgisi ne?

Bilimsel açıdan istatistik olarak desteklenen olayların gerçekleşmesi daha muhtemeldir. Yani dağınık bir odanın dağınık olma ihtimali, düzenli bir odanınkinden çok daha fazla. Bunu geriye çevirmek için ne yapıyoruz ya da yapmamız gerekiyor? Enerji ilavesi. Yani yoğun bir enerji harcayarak odamızı topluyoruz. Enerji, sistemin değişmesinin tek yolu. Bunun fizik bilimi olduğunu hiç düşünmüş müydünüz?

Oysa odanızı toplamazsanız, bir süre sonra maksimum dağınıklığa ulaşacak ve daha fazla dağılmayacaktır.

Düzensiz bir oda, bir noktadan sonra maksimum düzensizliğe ulaşacaktır. Sürekli olarak toplanma konusunda başarısız olunan bir oda, bu noktadan sonra daha fazla düzensiz hale gelemeyecektir. Dolayısıyla, bu odayı bulunduğu durumda tutmak için daha fazla enerji sarf etmeniz de gerekmeyecektir.

Neden fizik yasalarını ihlal etmeye çalışıyoruz ki?

Kültürel olarak gelişirken fizik kurallarını bile görmezden gelebiliyoruz. Evrendeki entropi her zaman artacaktır; ancak annelerimizin kızmasına enerji harcayarak engel olmak mı, enerji harcayarak oda toplamak mi? İkisi için de aşağı yukarı aynı düzeyde enerji harcamamız gerektiğinden genelde daha sakin ve zararsız yöntem olan oda toplamayı seçiyoruz.

Kısaca, oda toplama çabası tamamen gereksiz.

Oda toplamak, modern çağın gereksiz bir çilesi. Bir odayı doğal ve sürekli olarak yöneldiği maksimum düzensizlik durumunda tutmak, enerji açısından en verimli yöntem. Böylece var olan enerjinizi bu beyhude çaba yerine, daha verimli şeyler için kullanabilirsiniz.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
getno

maximum düzensizliğe girmesi çok uzun zaman alacaktır ya da hiç olmayacaktır. entropinin doğurduğu maximum düzensizlik bir süre sonra kendi düzenini kurmasına neden olacaktır ki bu aşamada sizin yapacağınız ufak bir bir değişiklik yeni bir entropik dalga oluşturacak ve yeni bir döngüye girecektir. canım sıkıldı kendi tezimi salladım :)

Gizli Kullanıcı

Sabah toplayıp akşam gelip tekrar dağıtmak tam bir saykoluk bence...

onbmert

okumadım beyler biri özet geçsin çok uzun mk

Gizli Kullanıcı

Sen bu adama makale yazsan nolur yazmasan nolur :D Adam her türlü toplamayacak :D Bendensin :D

queen-of-the-alaska

sen onedioda takılma kardeş her şey uzun

diegosuz-frida

Pisliğe tahammülüm yok aama biraz dağınıklık fena değildir.

dilek.eren

Nasıl oturucan o pisliğin dağınıklığın içinde sonra buda piskolojik ve fiziksel rahatsızlıklara yol açar bırakın enerjimden çalınsın.

Görüş Bildir