'Nevşehir'de Bir Köpek Çöp Kamyonunda Ezildi' İddiasını Belediye Başkanı Yalanladı: 'Araç Hayvan Toplamada Kullanılıyor'

 > -

Sosyal medyada paylaşılan videoda bir köpeğin çöp kamyonuna atılarak ezildiği iddia edildi. Nevşehir'in Acıgöl ilçesinde yaşandığı iddia edilen ve sosyal medyada tepki çeken video sonrası Acıgöl Belediye Başkanı bir açıklama yaparak, aracın "sokak köpeklerini toplamada kullanan eski bir çöp kamyonu olduğunu" ve köpeğin tedavi edilerek doğaya bırakıldığını söyledi. 

+18 Dikkat! Bu video şiddet içermektedir 📹

Sosyal medyada hızla yayılan videoda bir köpeğin iki kişi tarafından çöp kamyonunun arkasına zorla sokulmaya çalıştığı görülüyor.

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından Nevşehir Belediyesi, olayın kendileriyle ilgisi olmadığını belirten bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İnternette bir sosyal paylaşım sitesinde Nevşehir Belediyesi etiketi kullanılarak, bir sokak köpeğinin çöp kamyonu içerisinde itlaf edildiği izlenimi veren görüntüler paylaşılmakta. Söz konusu görüntüler incelendiğinde, olayın belediyemiz sınırları içerisinde gerçekleşmediği ve görüntüdeki şahısların ve çöp kamyonunun Nevşehir Belediyesi ile hiçbir ilgisinin olmadığı anlaşılmıştır."

Nevşehir, Acıgöl Belediye Başkanı Ercan Ertaş ise olayın Acıgöl'de gerçekleştiğini ancak köpeğin öldürülmediğini, çöp kamyonunun ise hayvan toplamada kullanıldığını söyledi.

TV8'de yayınlanan Gel Konuşalım isimli programa canlı yayına bağlanan Ertaş, videodaki görüntüleri "Her zamanki gibi asılsız bir haber asılsız bir ihbar" sözleriyle yorumladı. Görüntülerdeki kamyonun eski bir çöp kamyonu olduğunu ve hayvan toplamakta kullanıldığını iddia eden Ertaş, şunları söyledi: 

"Resmi 199 sayılı kanun gereği, sokak hayvanlarını rehabilite etmek belediyeye yüklenmiş bir kanun hükmüdür. Bunu gereği olarak hayvanlarımızı rehabilite ediyoruz. Barınaklarını yiyeceklerini karşılıyoruz. Bizim gibi hayvan haklarına dikkat eden bir belediyenin linç kampanyasına maruz kalması bizi derinden yaraladı. Sizdeki görüntüleri şöyle açıklayabiliriz. Bir tane hafif yaralanmış hayvan sokakta vatandaşa saldırgan tavırlar sergilerken yatsı namazına gitmekte olan bir vatandaş belediyeye ihbarda bulunuyor ve gerekli işlemin yapılması isteniyor. Görüntülerdeki çöp öğütücü değil. O çöp kullanmakta kullandığımız bir araçta değil. Arkasındaki kapaktan dolayı hayvanlarımız dışarı çıkmasın diye bir kapağı var. Çöp öğütücü falan değil. Hayvan yakalama aparatıyla hayvan kullanılıyor, uyuşturucu dahi kullanılmıyor. Kapak kapatılırken hayvanın tırnağına dahi zarar gelmiyor. Hayvanı serbest bıraktık. Ufak tefek yaraları tedavi edilip doğal ortamına bırakıldı. Onu yakalamaktaki o muameleyi yapan arkadaşlarımızla ilgili idari soruşturma başlatıldı. Hayvanın itlaf edildiği iddialar yanlıştır."

Ertaş, yaptığı açıklamada köpeğin hayvan yakalama aparatıyla aracın içerisine sokulduğu iddia etti.

Ancak Ertaş'ın yaptığı açıklamada köpeğin aracın içerisine hayvan yakalama aparatıyla sokulduğunu söylemesine rağmen, köpeği aracın içine sokmak isteyen kişilerden birinin elinde kürek olduğu videoda açıkça görülüyor.

Ertaş ayrıca köpeğin yakalama usulu hakkında soruşturma başlattıklarını açıkladı.

📷 Videoda görülen araç

Görüntüleri kendisinin de izlediğini, yanlış anlaşılma olduğunu söyleyen Ertaş, ''Biz, o aracı çöp aracı olarak değil, hayvan toplama aracı olarak kullanıyoruz. İçinde hayvanların hava alabileceği, yiyecek ve sularının bulunduğu kapalı bir aracımız. Görüntüde, kapak kapatılırken, hayvan presleniyor gibi algılanmış. Ben de izledim görüntüleri. Preslenme değil, kapak kapanıyor ve hayvan kapağın altında kalmasın diye hayvan aparatıyla kapının altından hayvanın ayaklarının kurtarılmasıyla ilgili bir müdahale yapılıyor" diye konuştu.

Ayrıca Ertaş yazılı bir basın açıklaması yaparak videonun AKP'yi ve hükûmeti yıpratmaya yönelik bir algı operasyonu olduğunu savundu👇

teyit.org: "Köpeğe dair detaylı bir bilgi veya fotoğraf paylaşılmadı"

Videodaki görüntüler ve belediye başkanı Ertaş'ın açıklamaları sosyal medyanın gündeminde📌

Kaynak: DHA, NTV, Teyit.org

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiNevşehirUyuşturucuyiyecek
Görüş Bildir