Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Neler Duyuyoruz! Mona Lisa'nın Ciddiyetinin Sebebi Cinsel Yolla Bulaşan 'Frengi' mi?

-

Yüzyıllardan beri sanat tarihçilerinden, eleştirmenlere; akademisyenlerden, meraklı turistlere kadar dâhi sanatçı Leonardo da Vinci’nin en meşhur yapıtı olan “Mona Lisa”yı inceliyor; sırlarını keşfetmeye çalışıyor.

Ortaya yeni atılan bir görüş ise epey tartışma yaratacak cinsten!...

Da Vinci tarafından 16. yüzyılda resmedilen bu gizemli figürün, kim olduğu, bakışları ve neden fazla gülümsemediği hep tartışma konusu oldu.

The Guardian’da yazan sanat eleştirmeni Jonathan Jones, son soru üzerine yeni bir kuram ortaya atmış durumda. Bu kurama göre Mona Lisa fazla gülmüyordu; çünkü, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahipti: Frengi!

Lisa del Giocondo (Mona Lisa) o vakitler verdiği pozun dünyanın en meşhur portresi hâline geleceğini bilmiyordu elbette.

Dolayısıyla hastalığını, ucundan ölümün olduğu sayılı günlerini ve seksin ne kadar büyük bir günah olduğunu düşünüyordu. Bu da onu portrede gördüğümüz gibi hüzünlü kılıyordu.

Peki, Jones bu kuramını neye dayandırıyor? Öyle ya, insan durduk yerde sanat eserindeki bir figürün frengi olduğunu öne süremez.

Jones’un bu konudaki en önemli delilleri Del Giocondo’nun eczacıdan "salyangoz suyu" satın aldığını belirten Floransa’daki bir manastırın kayıt defteridir.

Evet, yanlış okumadınız: Salyangoz suyu.

Bu ilk başta size garip gelebilir dostlar. Fakat salyangoz suyu, Ortaçağda cinsel yolla bulaşan hastalıklar için kullanılan bir panzehirdi.

Bununla beraber, Mona Lisa’nın resmedildiği çağda frengi Avrupa’da dalga dalga yayılıyordu.

Frenginin cinsel yolla bulaşan bir hastalık olması, hastalığın, cinsel ilişkinin (zinanın) günah olmasının bir bedeli olduğunu düşündürtüyordu insanlara.

Hatta hastalığın Kristof Kolomb'nun tayfasının "faaliyetleri" sebebiyle Amerika kıtasına da yayılmış olabileceği düşünülüyor.

Hasılı, Del Giocondo’nun kapmış olabileceği cinsel rahatsızlıklar göz önünde bulundurulduğunda büyük ihtimalle frengi olduğundan kuşkulanılıyor.

Yani, bu durumda zavallı Mona Lisa nasıl gülümsesin? 😞

Jones’a göre, yüzündeki ve gözlerinin etrafındaki gölgeler rahatsızlığının belirtileri.

Etrafındaki yeşile çalan ışık ise hastalığının *miyasması olabilir. Ayrıca pek göz teması da kuramıyor ve yorgun gibi…Belli belirsiz gülüşü ise hastalığını ve hüznünü örtmeye yetmiyor.

*Miyasma: Mikrop, virüs, bakteri vs gibi organizmaların bilinmediği eski çağlarda salgın hastalıklara yol açtığına inanılan etken. 

Jones, kuramının bir parça “esnek” olduğunu kabul ediyor.

Yani, kendisi de kuramından %100 emin değil. Yine de bu hastalığın, yüzlerce yıldır sayısız insanı kendine çeken gizemli ifâdesini açıklayabileceğine inanıyor.

Bir teori de bizden: Belki de hava çok sıcaktır ve esmiyordur...

Kaynaklar

1 2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
maria_puderr

Yav konuşacak başka şey mi yok herkesin tek derdi Mona Lisa. Adamın canı sıkılmış bir kadın çizmiş siz de yok aslında gülüyor/gülmüyor yok aslında o erkek yok o frengi hastası yok bilmem ne vallahi bıktık şu portreyi görmekten

rapsoibia

Mona lisayıda kaşar etttiniz pkgfedkmfhğ

Gizli Kullanıcı

Suç Leonardo'da insan çizdiği tablonun yıllar sonra çok ünlü bir eser olacağını düşünür kadın kimdir neyin nesidir yüz ifadesi neden öyledir asil birisi mi normal bir vatandaş mı bunları da bir yere yazardı. Bizler de her aklına esenin yok tablo şöyle yok şu mesaj var yok şu gizli figür var yok aslında Mona Lisa gerçekte şöyleymiş iddialarını okumak zorunda kalmazdık.

edo

Bana gore de leonardo mona lisaya kaymış seks sonrası mayhoşlugu var yüzünde.

_oishii_

lan rahat bırakın şu tabloyu artık

Görüş Bildir