Ne Mutlu Çevreci İnsanlara! Afyonkarahisar'daki Çimen Ailesi 11 Yıldır Kendi Elektriğini Üretiyor

 > -

Ülkemizden çok güzel bir girişim örneği var karşınızda. Afyonkarahisar'ın Hocalar ilçesinde oturan Niyazi Çimen, dağdan gelen suyun üzerine kurduğu türbinle 11 yıldır kendi elektriğini üretiyor. Çimen, aynı suyun önüne yaptığı havuzlarda ise alabalık yetiştiriyor.

DHA'da yer alan habere göre, Almanya ve İsviçre'de inşaat işçiliği yapan, 2 çocuk babası Niyazi Çimen, 1997 yılında Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. Hocalar ilçesi Çepni köyüne yerleşen Niyazi ve eşi Yıldız Çimen (53), 11 yıl önce de köy merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Canbaş Tepesi'ne yaptıkları tek odalı evlerinde yaşamaya başladı.

Elektrik bağlanması için yaptığı başvurudan sonuç alamayınca kendi elektriğini üretmek istedi

34 yıllık evli çift, evlerine elektrik bağlanması için ilgili kuruma başvurdu. Çabalarından sonuç alamayan Niyazi Çimen, kendi elektriğini üretmek için harekete geçti. Canbaş Tepesi'nden dereden akan suyun üzerine bir türbin yerleştiren Çimen, ihtiyacı olan elektriği bu sayede elde etmeyi başardı.

İlk zamanlar beyaz eşyalarını bile çalıştırmayı başardı

İlk zamanlarda ürettiği elektrikle aynı anda 7 ampul, televizyon ve buzdolabı çalıştıran Niyazi Çimen, bölgeye kurulan gölet nedeniyle köyün içme suyu azalınca suyun bir bölümünden feragat etmek zorunda kaldı. Çimen, kullanım hakkı kendisinde olmasına ve açtığı davayı kazanmasına rağmen köylünün içme suyu ihtiyacının karşılanması için suyun bir bölümünü verdi.

Şimdilerde ise suyun azalmasından dolayı, üretilen enerjiyle 2 ampul yakılabiliyor

Şimdi suyun saniyede 7.6 litrelik bölümünü köyün içme suyuna veren Çimen, saniyede 5 litreyle de elektrik üretmeye devam ediyor. Su azaldığı için telefonunu şarj edebileceği ve 2 ampul yakabileceği elektrik üreten Çimen, 11 yıldır şebeke hattı bağlı olmayan evinde elektrik faturası ödemiyor.

"Suyun çarpmasıyla dönen çark, enerji üretiyor"

Suyun hız kazanması için varillerden yararlanarak, sistem kurduğunu anlatan Niyazi Çimen, "Suyun hız kazandığı bölgeye büyük bir çark yerleştirdik. Bu çarka bağladığımız düzeneği de elektrik üretimi yapan motora bağladık. Suyun çarpmasıyla dönen çark, enerji üretiyor" diye konuştu.

"Akan su israf olmasın diye ÇED raporlu balık çiftliği kurdu"

Elektrik elde ettiği suyun israf olmaması için de kurduğu havuzlarda balık ürettiğini aktaran Çimen, balık üretim tesisi yapmak için önce fizibilite raporu hazırladığını ardından ÇED raporu aldığını kaydetti. Ruhsatlı olarak balık üretim çiftliği kurduğunu ve alabalık üretmeye başladığını belirten Çimen, "Bölgeye piknik yapmaya gelenler bizden balık alıyor. Çevreye zarar vermeden, doğanın içinde yaşarken, aynı zamanda sattığımız balıkla yaşantımızı sürdürüyoruz. Yine inşaatlarda çalışarak, para kazanıyorum" dedi.

"Kurduğumuz yaşam alanımızda çok mutluyuz"

Yıldız Çimen de doğanın içinde kurdukları yaşam alanlarında çok mutlu olduğunu söyledi. Her işi eşiyle birlikte yaptığını belirten Çimen, "Eşim bazen inşaatlara gidiyor. İnşaatlarda çalışırken, buraya piknik için gelen müşterilere balık pişiriyorum. Balık servisi yapıyorum. Onlar da memnun oluyor" diye konuştu.

Ayrıca bakınız 👇

Ve Portekiz Başardı: Mart Ayında Tüketilen Elektriğin Tamamı Yenilenebilir Enerjiden Karşılandı - onedio.com
Ve Portekiz Başardı: Mart Ayında Tüketilen Elektriğin Tamamı Yenilenebilir Enerjiden Karşılandı - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir