Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ne Kadar Dürüstsün?

1.1bPAYLAŞIM

"Yalancılıkla ilgili paradoks vardır : Yalancı, yalanı söyleyemeyen adama denir. Söyleyebilen adama yalancı diyemezsin çünkü söyleyebilmiştir." demiş Cem Yılmaz. Bakalım sen ne kadar dürüstsün?

1. Arkadaşlarınla buluşmayı son dakikada iptal ettin ve sebebi çıkmak istememen. Açıklaman ne olurdu?

"Gençler çok üzgünüm, yapmam gereken bir kaç iş çıktı aranıza katılamayacağım."
"Gençler üzgünüm gelemeyeceğim, kendimi iyi hissetmiyorum."
"Gençler üzgünüm gelemeyeceğim, çünkü gelmek istemiyorum."

2. Arkadaşın sana heyecanlı heyecanlı bir bebeğin fotoğrafını gösterdi. Bebek de Allah affetsin çirkin. Ne yaparsın?

"Ne kadar da güzelmiş maşallah"
"Allah analı babalı büyütsün."
"Yaani, iyiymiş.
"Daha güzel bebekler görmüştüm bu ne?"

3. Annen yeni bir yemek yapmayı denedi, yemek zorunda kaldın ve tadı çok çok çok kötüydü. "Nasıl olmuş" diye sorduğunda ne söylersin?

"Eline sağlık çok lezzetli olmuş"
"Güzel olmuş."
"Çok sevmedim ama belki benim zevkime uygun değildi"
"Bir daha yapma lütfen."

4. Arkadaşlarınla berabersin, yanlışlıkla sessiz ama ölümcül bir gaz çıkardın, kimse duymadı fakat tabii ki hissedildi. "Kim yaptı" sorusuna cevabın ne olurdu?

"Kim yaptı abi? Benimki böyle kokmuyor zaten."
"Ben almadım kokuyu"
"Hehehe bendim."
Konusunu bile açmam.

5. Bir arkadaşınla gereksiz bir tartışmanın içerisinde buldun kendini. Durmadan mesajlaşıyorsunuz ve bir yerden sonra cevap vermemeye başladın. Sonraki gün neden geri dönmediğini sorduğunda ne cevap verirsin?

"Gelmedi mesajların"
"Uyuyakalmışım pardon"
"Sakinleşince yazayım dedim, sonra unuttum."
"Geri dönmek istemedim. Yazmadım."

6. En yakın arkadaşın mezuniyet kıyafetini gösterdi ve o an hiç ama hiç beğenmedin. Tepkin nasıl olurdu?

"Hiç beğenmedim, başka bir şey mi baksan?"
"Yani hoşuma gitmeyen noktalar oldu, ama sevdiysen hiç önemi yok"
"Çok güzel olmuş."
"BA YIL DIM!"

7. Bir ortamda tanıştığın ve telefon numaranı bile verdiğin birini başka bir gün tanıyamadın diyelim. Nasıl toparlardın?

Tanıyamadığımı doğrudan dile getiririm ne olacak?
"Nasılsın? İyi ben de" diye başlar, kendimi anlatarak konuyu değiştiririm.
Görmemiş gibi yapar, hızlıca uzaklaşırım
Sadece gülümseyerek dinlerim

Yerine göre iyi yalancı çıktın!

Yalan söylemek senin için her zaman iyi bir çözüm. Ama kullanmamak için uğraşıyorsun yani. Yalan yok ;) Ama bazen de kaptırıp gittiğinde çok rahat yalanlar söylüyor, insanları kendine inandırmayı başarıyorsun. Senin için hoşuna giden kötü bir alışkanlık gibi, ne kadar az o kadar iyi. Ama bazen ihtiyacın olursa da diyecek bir şeyimiz yok.

Kötü bir yalancı çıktın!

Bazı durumlar olur, doğruyu söylemek kesinlikle iyi bir ihtimal değildir. Yalan söylemek için de vakit yoktur. İşte böyle anlarda ilk tepkileriyle iyi yalancılar ve kötü yalancılar birbirinden ayrılır. Zaten kötü yalancılar batırdıkça batırmaya devam eder, iyi yalancılar hızlıca çözer. Yalan söylemek iyi değildir tabii ki. Ama söyleyemiyorsan zaten deneme, ortaya çıkıyor.

Tamamen dürüst çıktın!

Sen ne kadar tatlı bir insanmışsın da haberimiz yokmuş! Resmen dürüstlük senin kanında var. Yalan söylemeyen bir insan olduğun için kötü şeyler söylediğinde bile insanlar bunun senin samimi fikirlerin olduğunu biliyor ve buna saygı duyuyor. Seni bu duruşundan dolayı tebrik ederiz!

Kırıcı dürüst çıktın!

Öncelikle, bazen yalan söylemek iyidir. Karşı tarafı üzmemek için beyaz yalan söylemen gereken durumlar olabilir. "Ya ben çok doğalımdır, bam bam söylerim, dürüstlük!!!" demek her zaman iyi değil yani. Bazen minik beyaz yalanlar söyleyip "dürüst" olmaktan çok "düşünceli" olmayı deneyebilirsin. Kararında tabi. Senin kararın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
neva.anac

#6 en iyi arkadasima neden yalan soyliyim ki??

soner-ozturk1

tamam dürüstum onedio bey ama.neden bir köpek resmni ile beni huzunlendirdin

hamide-nisanci

Sen ne kadar tatlı bir insanmışsın da haberimiz yokmuş! Resmen dürüstlük senin kanında var. Yalan söylemeyen bir insan olduğun için kötü şeyler söylediğinde bile insanlar bunun senin samimi fikirlerin olduğunu biliyor ve buna saygı duyuyor. Seni bu duruşundan dolayı tebrik ederiz! :)

nergiz-sirinova

Kırıcı dürüst çıktın! Öncelikle, bazen yalan söylemek iyidir. Karşı tarafı üzmemek için beyaz yalan söylemen gereken durumlar olabilir. "Ya ben çok doğalımdır, bam bam söylerim, dürüstlük!!!" demek her zaman iyi değil yani. Bazen minik beyaz yalanlar söyleyip "dürüst" olmaktan çok "düşünceli" olmayı deneyebilirsin. Kararında tabi. Senin kararın.

aynelhayat21

Tamamen dürüst çıktın!

Görüş Bildir