Ne Gül Al Ne de Canımı! Erkek Sevgisinin Her Gün 3 Kadını Öldürdüğü Toplumumuzda 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Neyi Unutmamalıyız?

-

Aslında başlık her şeyi anlatıyor. Kadınların canı bu kadar yanarken, her gün ölümle burun burunayken, şiddet, taciz ve tecavüz tehditi altındayken sırf bir gün bunları unutturabilir mi? İşte içeriğimizde de bundan bahsettik. 

Buyrun içeriğimize; 

Sevgilinizle planlar yaptığınız, birbirinizi hediyelere boğduğunuz, doya doya aşkınızı yaşadığınız, AVM'lerin kırmızılara boyandığı ve sevgi sözcüklerinin havalarda uçtuğu bir 14 Şubat geliyor.

Bir günlüğüne mutlu olmak, şımartılmak istiyorsun belki de... Belki de yaşadığın acı şeyleri anlık olarak unutmak istiyorsun ya da bunlar unutturulmak isteniyor.

Hayır efendim unutmayalım! Yaşadığın eşitsizliği, şiddeti ya da kız kardeşinin yaşadığı şiddeti unutmayalım.

Sevgililer Günü'nde eski eşinin barışma teklifine hayır yanıtı veren ve öldürülen Zuhal Kırlangıç'ı,

Sevgililer Günü'nde tartıştığı erkek arkadaşı tarafından öldürülen Yağmur Çırpan'ı,

Sevgililer Günü'nde eski eşi tarafından öldürülen Yasemin Kadı'yı ve binlerce kadını unutmayalım.

Soralım size hangi aşk bu yaşananları unutturabilir?

Türkiye'de kadınlara uygulanan gerek fiziksel gerekse psikolojik, cinsel, duygusal şiddet gün geçtikçe artarak devam ederken, her gün kadın cinayetlerine uyanırken, adım attığımız her yerde eşitsizlikle karşılaşırken bu günü normal bir şekilde geçirebilir miyiz?

Kısacası, erkeklerin sevgisinin her gün 3 kadını öldürdüğü zamanlarda 14 Şubat'ların hiçbir anlamı yok arkadaşlar.

Kadınların özgürlüğünün kısıtlanmadığı, şiddetin, "yapamazsınların" olmadığı, eşitliğin olduğu bir aşk varsa ancak o zaman Sevgililer Günü var!

Ve bu nedenle de 14 Şubat Sevgililer Günü'nde kadınlar sokağa çıkıyor!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bedirhan-pinar

Kendini feminist olarak tanımlayan arkadaşlarım bir sorum olacak size, Ülkede ne kadar ütopik gibi dursa da ulvi görüşlerinize saygı duyuyorum ama Onedio'nun feminist yada eşitlikçi adı altında taraflı veya kadın yanlısı davrandığını düşünüyorum. Kadınların leyhine birçok başlık varken erkeklerin leyhine kadınların aleyhine hiçbir başlık bulunmuyor. Örn: "İkizler erkeğiyle birlikte olmamanız için 12 neden" "Efendi erkek mi piç erkek mi?" "Hamileyken eşini aldatan adamın hikayesi" vs bunlara eyvallah ama sen "X burcu kadınla birlikte olmamanız için 8 neden" "Zeki kadın mı güzel kadın mı?" "Eşi işteyken sosyal medyadaki sevgilisini eve alan kadının hikayesi" gibi içerikler göremiyoruz. Ve daha acısı sırf onedio'nun bu politikasından dolayı feminizm'e kin duyan bir kitle var. Bir hümanist olarak feminist arkadaşlarıma bunu duyuruyorum ve görüşlerinizi bekliyorum iyi günler dilerim :)

bedirhan-pinar

Mesajdaki harf yetmediği cevaplarınız gelene kadar buradan birkaç şeyi daha eklemek istiyorum. Bir misal de yukarıdaki içerik; Bu içerik lezbiyen (iki kadın arasında) görüşü benimseyenlere mi hazırlanmış? Çünkü sevgili ilişkisi türkiyede (GENEL OLARAK) kadın ve erkek arasındaki romantik ilişkidir. Ama gel gör ki yine kadınların leyhine erkeklerin aleyhine içerik. Bu ülkede kocası kendisini tatmin edemediği yada cinsel organı yetersiz geldiği için başkalarıyla yatan kadınlar var. Kayınvalide ile gelin didiştiği için arada kalan erkek var. Dostuyla kocasını öldüren var. Erkekleri evlenecez vadiyle kandırıp dolandıran var. İstediği olmadığı için yatakta sırtını dönüp uyuyan ve erkeği zor duruma düşüren var. Boşanıp nafaka davası açıp o para kesilmesin diye sonradan bulduğu adamla evlenmeden aynı evde yaşayan var. Bunlar sadece aklıma gelenler. Özetle görüşünüz gereği ataerkilliğe karşı çıkıyorsunuz, ama cinsiyet taraflılığı gösteren ve görüşünüzün adını kirleten bu sitenin politikasına bir şey söylemeyecek misiniz???

cnrefendi

bunları yalnızca ben düşünmüyor muşum :) .. Bu onedio'yu toplumun nabzını ölçüp tepkilerini merak eden bi kurum gibi düşün.. editörlerin hepsi lgbt destekli, üyelerin çoğu da öyle.. dışarıdan bir kaç kişi yorumlarıyla bunlara karşı çıkınca da kıyameti koparıyorlar :) şu başlığın nasıl başladığına baksana, "NE GÜL AL NE DE CANIMI! ERKEK SEVGİSİNİN" diye devam ediyor. KUTUPLAŞMA böyle oluyor işte, fakat yorum yapanlar bunun farkında değil.. oysa kadının erkek için ne kadar değerli olduğunu anlamak için onedionun saçma sapan içeriklerine bakmamıza gerek yok..

fernando-hull

SONUNDA! benimle aynı fikirde olan bir kişi! Bu "erkek kötü kadın iyi" içeriklerinden bir tek ben de sıkılmamışım demek ki.

okuzebakantren

atacağınız başlığı s...eyim!

ozturk-sadri-alisik

erkek sevgisi değil bu, can sıkmayın durduk yere, lütfen siktirin gidin hasta etmeyin beni, sevgi görmemişiniz her boku sevgiden sanmayın mınagoym

yapiciinsan

"erkek sevgisi her gün 3 kadın öldürüyor" ne kadar iğrenç ve cinsiyetçi bir başlıktır ya ? en azından basına karaktersiz , pislik , şerefsiz v.s gibi bi sıfat koysaydınızda kapsamasaydı herkesi zihniyetsiz , karaktersiz yobazlar işliyor cinayetleri normal erkekler değil 40 milyondan fazla erkek var bu ülkede ve yılda 2500 civarı cinayet işleniyor , geçen sene de 363 ü kadındı suçlu kesimin ne kadar dar ve suçladıgınız kesimin ne kadar geniş olduğunun farkındamısınız? sevgilisi / eşi için fedakarlıklar yapan , canını veren okadar çok erkek var ki , onlara bakarken bu sözü yazmaya utanmadınız mı ? babanızdan abinizdendemi utanmadınız , her gün sizi korumak için uğrasan askerdendemi utanmadınız , sehitlerdendemi utanmadınız? yanlis anlasilmasin yuruyusu destekliyorum. eşitlik için yürüyüş yapın tabiki ancak başlık değiştirilmeli sonra niye feministlere erkek düşmanı muamelesi yapılıyor....

fernando-hull

Şşşşşş. Eğer erkekse cinsiyetçilik sayılmaz(!)

flapjacks

Yine cinsiyetçi boş bir içerik. Ölduren şey erkek sevgisi değil. Leş ve psikopat erkek sevgisi. Elbette kadınların öldurulmesi Bu çok çirkin bir şey. . Ancak kadınların her şeyde genelleyerek erkeklere nefret kusması midemi bulandırıyor artık. Biz ister miyiz kadınların ölmesini.İster miyiz tacize uğramasını. Yarattığınız algı çok itici.

Başlıklar

Tecavüzaşkkadınlarsevgililer
Görüş Bildir