NASA'dan Yeni Keşif: Dünya'nın 100 Yıldır İkinci Bir Uydusu Varmış

 > -

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünyanın etrafında yüz yılı aşkın süredir dönen bir 'yarı uydu' keşfetti.

CNN Türk'ün NASA'ya dayandırdığı habere göre; dünyanın etrafında yüz yılı aşkın süredir dönen bir yarı uydu keşfedildi. Dünya'nın tek kozmik arkadaşının Ay olmadığı ve bir refakatçisinin daha olduğu bildirildi.

2016 HO3 isimli asteroid, 10 yıl önce görüntüden kaybolan 2003 YN107'nin bir benzeri

İlk keşfin 27 Nisan'da Hawaii'deki Pan-STARRS 1 araştırma teleskopunu kullanan bilim adamları tarafından yapıldığını açıklayan NASA, o günden bu yana incelenip gökbilimciler tarafından kayıt altına alınan asteroidin 2016 HO3 ismiyle etiketlendiğini açıkladı. İncelemeler sonucunda bir yarı uydu olduğu sonucuna varılan asteroidin, 38 ila 120 metre çapında olduğu tahmin ediliyor.

Dünya için tehdit oluşturmuyor

Los Angeles kenti yakınında bulunan NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarındaki dünyaya Yakın Cisim Araştırmaları Merkezi (NEO) Müdürü Paul Chodas, yeni keşifle ilişkin, 2016 HO3'ün yaklaşık yüz yıldır dünyanın istikrarlı bir yarı-uydusu olduğunu bildirdi. Chodas, dünyanın ve güneşin etrafında dönen 2016 HO3'ün, bulunduğu konumu yüzyıllar boyunca koruyarak, dünyanın refakatçısı olmaya devam edeceğini kaydetti.

Dünya'nın etrafından, "aşağı yukarı sıçrayarak küçük bir dans halinde yılda bir kez" geçtiği tespit edilen yeni yarı uydu, dünyaya tehdit oluşturmuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir