Görüş Bildir

etiket Namaz ve Dua ile Puan Toplayacaklar: MEB Yarıyılda Öğrencileri Camiye Götürüyor

Anasayfa > Gündem

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir dernekle imzaladığı protokol ile yarıyıl tatilinde 6-13 yaş arası çocukları beş vakit namaz kılmak için camiye götüreceği öğrenildi. Öğrencilerin kıldıkları namazlar ve öğrendikleri duaların karşılığı olarak puan toplayacakları, biriken puanlar ile ödüller kazanacakları belirtildi. 

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, MEB, Server Gençlik ve Spor Kulübü’yle yeni bir işbirliği protokolü imzaladı. MEB ile dernek arasında imzalanan protokol “Haydi Çocuklar Camiye' adını taşıyor.

Proje 81 ilde 2.500 camide gerçekleştirilecek

Proje 81 ilde 2.500 camide gerçekleştirilecek

Projenin amacı hakkında hakkında şöyle denildi:

 “Hedefimiz ‘Ağaç yaşken eğilir’ atasözünden yola çıkarak çocuklarımıza camide cemaatle namaz kılma şuuru kazandırmak, camilerimize gitmenin milli ve manevi sorumluluğumuz olduğu bilincini vermek ve güzel ahlaklı nesiller yetişmesine katkı sağlamaktır.” 

Projenin, 81 ildeki 2 bin 500 camide gerçekleştirileceği belirtildi. Vakfın hedefinin Türkiye genelinde 50 bin çocuğa bu dönemde ulaşmak olduğu öğrenildi.

Sabah namazı 10, yatsı 8 puan

Sabah namazı 10, yatsı 8 puan

Yarışma şeklinde düzenlenecek projede, çocukların katıldıkları namazlar ve ezberledikleri surelerden puan kazanması planlandı. Projeye katılacak çocuklar her namaz vakti için farklı puanlar toplayacak. Sabah namazı 10 puan, öğle namazı, ikindi namazı ve akşam namazı 5 puan, yatsı namazı ise 8 puan olarak değerlendirilecek. Ayrıca 6-7 yaş “A kategorisi”, 8-9-10 yaş “B kategorisi”, 11-12-13 yaş çocukların da “C kategorisi” olarak değerlendirilecek. Yarışmada A grubu için 7, ikinci grup için 16 ve C grubu için de 23 sure belirlendi.

Camide yoklama yapılacak

Camide yoklama yapılacak

Ayrıca çocukların puan kazanabilmek için her katıldıkları namaz sonrası cami görevlilerinin yoklamasına katılması da öngörüldü. Bu kapsamda çocukların farklı camilerde namaz kılması durumunda ise cami görevlisi ile görüşerek asıl kayıtlı olduğu camideki görevlinin bilgilendirilmesi istendi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1578
956
671
509
80
62
50
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Bozkurt

Sakın kütüphaneye götürmeyin. Es kaza bir şeyler öğrenir falan!

F Can

Asla güvenip de kızımı camiye mescide göndermem.. Dua öğrenecekse evde öğrenir, öğreniyor da zaten.. Ayrıca bir çocuğun öğrenmesi gereken ilk şey dua.dan önc... Devamını Gör

Buse Özyurt

İşte bu be.. İsminin hakkını veren bir Ümmet kadını. Allah sana uzun ömürler ve nice saglıklı cocuklar nasip etsin kadın..

kediii

yazık valla....düşman olsa ülkemize sizin yaptıklarınızı yapmaya gönlü el vermezdi..güzelim ülkeyi ne hallere getirdiniz..