Muhteşem Sınıf Öğretmeni, Öğrencileri İçin Mucizeler Yaratmaya Devam Ediyor

26bPAYLAŞIM

Onu daha önce çalıştığı devlet okulunu, velileri ile birlikte masal gibi bir yuvaya dönüştürmesinden tanıyoruz. 10 yıllık sınıf öğretmeni Ahmet Naç, öğrencileri için sınır tanımamaya devam ediyor. 

İşte size Aljazeera Turk'ten Umay Aktaş Salman'ın Ahmet Naç ile yaptığı röportajdan çıkan mucize hikayesi...

Kaynak

Onu, sıradan bir devlet okulunda yarattığı mucizeler sayesinde daha önce tanımıştık.

Sıradan Bir Sınıftan Harikalar Yaratan Öğretmen: Ahmet Naç - onedio.com
Sıradan Bir Sınıftan Harikalar Yaratan Öğretmen: Ahmet Naç - onedio.com

İstanbul, Esenler'deki Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nda öğretmen Ahmet Naç sayesinde güzel şeyler yaşanmaya devam ediyor

10 yıllık bir sınıf öğretmeni olan Ahmet Naç'ın öğrencileri kendi istekleriyle derse katılım sağlıyorlar. Üstelik sınıfta rap söylemekten tutun da oyun bile oynanıyor. Bütün bunların tek bir sebebi var: Çocukların dersleri eğlenceli bir şekilde öğrenmesini sağlamak

Müziği yöntem olarak kullanmasının sebebini ise şöyle açıklıyor Ahmet Öğretmen:

"Öğrencilerin eğlenceli ortamda enerjilerini atabilecekleri, ritim duygusunu kazanabilecekleri, bireysel ve grup çalışmalarına iştirak edebilecekleri o ortama kendi istekleri ile katılmalarını istedim. İçinde birçok kazanım var ilkokula dair, onların öğrenmesi gereken. Çok kolay şekilde şarkı eşliğinde öğrendiler."

Ahmet Naç'ın lügatında "yok" kelimesinin yeri yok çünkü o, öğrencileri için bütün imkanları yaratmaya kararlı

Kalabalık bir devlet okulunun sınırlı imkanlarını, kendi çabalarıyla yukarılara çekmek için elinden geleni yapıyor Ahmet Naç. Bu anlamda velilerin desteği oldukça önemli olmuş ve veliler de Ahmet Öğretmen'in fikirlerinin hayata geçmesine her zaman yardımcı olmuş.

Resim atölyesi yerine hep beraber bahçeye çıkıp resim dersi yapıyorlar

Çünkü mevcut resim atölyesi, kalabalık sınıf için bir hayli küçük gelmiş. Çocukların dışarıda daha yaratıcı ve daha özgür olduklarını düşünerek resim derslerini okulun bahçesine taşımış Ahmet Öğretmen. Çocuklar da bu durumdan bir hayli mutlu olmuşlar.

Beden derslerinde tenis ve basketbol öğrenen ilkokul öğrencileri

Okulun bahçesindeki basketbol potaları çocukların boyuna yüksek gelince velilerle birlikte yeni potalar yaptırılmış. Sadece bu kadar değil elbette. Demirciden kestirilen direkler ve plastik şeritler sayesinde bir de tenis kortu oluşturmuşlar.

Beden derslerinden önce tenis kortlarını kurmaya koşa koşa gelen anneler...

Veliler bu dayanışmadan o kadar memnunlar ki, her beden dersinden önce tenis kortlarını ve basketbol potalarını kurup dersten sonra da kaldırıyorlar. Arkalarında hiçbir destek olmadan, sadece öğretmen ve veli dayanışması ile oluşturulan bu imkanlar herkesin yüzünü güldürmüş durumda.

Kendi imkanlarıyla oluşturdukları spor malzemelerinin bütçesi velilerden

Okuldaki velilerden Arzu Karagöz, oluşturdukları bu dayanışma ile ilgili şöyle diyor: "Sponsorumuz, okulun herhangi bir katkısı olmadı. Öğretmenimiz istediği zaman veliler sevinçle karşıladı. Sınıf içinde 41 kişiden para toplanarak elde edildi her şey. Ahmet Bey’in öğrettiği tenis, basketbol bunlar hepsi ücretli sporlar. Her okulda olan şeyler değil. Hele ki Esenler gibi bir yerde böyle spor dallarını öğrenmek istesek yok. Çocuklarımızı tenise gönderecek yer yok Esenler’de. Hadi buldunuz, ücretli. Her ailenin bütçesi buna elverişli değil."

Okul idaresi de Ahmet Öğretmen ile gelen bu değişimden oldukça memnun

Okul müdürü Mesut Doğan, yaşanan değişimle ilgili "Birçok öğretmen çocukların eline bir, iki top verir ‘oynayın’ derdi. Artık bu kalmadı. Bir örneği görmek, diğer insanlarda da değişime sebep oluyor. Alışkanlıkları değiştirmek kolay değil. Ancak bu mücadeleye girilince diğer insanlara da sirayet ediyor" diye konuşuyor.

Bu noktaya gelmenin kolay olmadığını söyleyen Ahmet Naç, bahane yerine çözüm üretilmesi gerektiğini savunuyor

Ve şöyle söylüyor: "Burası Esenler diyebiliriz. Burası Bağcılar diyebiliriz. Görev süremizi doldurup, buradan belki daha iyi bir yere gidebiliriz. Ama o zaman da gerçekten tam anlamıyla öğretmenlik yapmış olur muyuz? Bu aslında kaçmaktır, bahanelere sığınmaktır. Burada yaptığım şeylerin daha kıymetli olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerim çok daha enerjik ve yaratıcı, motive şekilde okula gelmeye başladılar."

Biz de Ahmet Öğretmen'e, öğrencilerine ve fedakar velilerine kucak dolusu sevgilerimizi gönderiyoruz. İşte Ahmet Öğretmen ve sevimli rap grubu :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hknbyrm

NOT: Türkiye'de ki okul idarelerinden %99'u bu tür öğretmenlerden haz etmez...

cakma-trakyali

sagapo adamımm yaaa :))ayrıca öğretmeni tebrik ediyorum

zerrin-ekebil

Benim Ablam da orta öğrenim öğretmeniydi. bir gün 14 yaşındaki 8. sınıf öğrencisinin okula arabayla gelip , arkadaşlarını da doldurup , müziği son ses açtığını görünce çocuğu uyarıyor. sen misin uyaran. Aşiret toplandı geldi , Hüseyin Çelik akrabamız ,seni sürdürürüz filan ...yaaa

zerrin-ekebil

Olay yeri Antalya . ve Antalya nın en tanınmış devlet okullarından biri.

batal

Aile ve toplum zihniyetine bağlamak gerek bu durumu. Eskiden öğretmenden tokat yediğimizi söyleyemezdik. Söylesek birde anne-babamız dayak atardı yine bir vukuatımız vardır diye. Çocuk dediğine neyi verirsen onu alır. Ne gösterirsen ona özenir, ne söylersen ona inanır. Bir sudur çocuk, hangi kaba koyarsan onun şekline bürünüverir. Asıl sorun bireyde değil, zihniyette.

tom-altaris

Benim öğretmende sınavda kağıdı yere düşürdüm diye kopya verdin diye 85 alıcağım sınavdan 20 vererek babamdan dayak yememe sebep vermişti.Hala küfür ederim.

cok-enteresan

Adam başarılıdır, ona lafım yokta, yaratmak kelimesinin anlamını ya bilmiyorsunuz, yada gıcıklığına kullanıyorsunuz!

goruncekadam

Yoktan var etmek.Din hocası böyle birşey yapmayı bırak geri götürürdü sınıfı.Ama işte işini bilen adam dağı bağ yapmış.Yaratmış.Yaratma kelimesine takıldığına göre sen şimdi evrime de karşısındır.

sinem-yilmaz

neymiş anlamı hocam

tom-altaris

İcat yaratmaktır.Genetik mühendislik yaratmaktır.Doğal seçilim bir canlı veya varlıksız yaratılıştır.

Görüş Bildir