Muhteşem Bir Alternatif! Evcil Hayvanını Üstlerine Giyerek Zulme "Dur" Diyenler

1.1bPAYLAŞIM

İnsanlık var olduğu sürece, tuhaf tuhaf buluşlar yapmaya devam edeceğiz. Yine karşımızda oldukça parlak bir fikir var; düşününce, aslında oldukça da kullanışlı!

Yün, hayvansal ürünler içerisinde en sevimli intibaya sahip olanı... Hiçbir hayvanı öldürmeden yapılan, yumuşak, içimizi ısıtan bir ürün işte!

Oysa veganlar yün kullanımına da karşı çıkıyor. Elbette "hayvansal ürün" kategorisine girdiği için, hayvandan üretildiği için dolayısıyla karşı çıkmaları normal. Fakat veganlar bunu sırf politik doğruculuk gereği mi yapıyor dersiniz? Yoksa yün de hayvan zulmünün bir uzantısı mı?

Koyunları kırkmak bu şekilde zihnimizde canlanıyor ve oldukça insancıl görünüyor, değil mi?

Hatta genetik seçilim ile sürekli uzayan tüylü koyunlar üretiliyor ve kırkmak bu koyunlar için bir gereklilik oluyor, hayvanları ferahlatıyor. Değil mi? Zihnimizdeki bilgiler ve çağrışımlar genelde bu yönde.

Fakat maalesef ki bu bildiklerimiz yanlış, arkadaşlar. Bu kapitalist dünyada elbette ki yün üreticileri her bir koyunu kucaklarına alıp sakin sakin kırkmıyorlar.

Az zaman, çok koyun, bolca yün talebi var. Bu fabrikasyon ortamda koyunlar resmen canice "yüzülüyor". Mevsime bakmadan, özensizce ve acımasızca tıraşlanan bu koyunlar için "yaralanıyor" tabirini kullanmak daha doğru bile olur!

Ayrıca bu acımasızca tıraşlanan koyunlar yaralı halde oldukça soğuk ağıllarda yaşamaya devam etmek zorunda kalıyorlar.

Gerçekler, hayallerimizden oldukça farklı, değil mi?

Peki bu durumda yün giymeyecek miyiz? Elbette bu da bir seçim fakat bir alternatifimiz var!

Bazı hayvanlar, istesek de istemesek de yumuşacık tüyler döküyorlar!

Hatta onların çok fazla tüy dökmesinden şikayet dahi ediyoruz! Bir sürü yumuş yumuş tüy topağı birikiyor...

Bir koyundan bir senede çıkabilecek olan yün; bir Samoyed ya da Husky cinsi köpekten sadece bir ay içerisinde bile çıkabiliyor.

Köpeğinin tüyleriyle başı dertte olan Doreen Kelly de, kafasında koyun ve köpek kıyası yaptıktan sonra bu sonuca varmış ve etrafındakiler "çılgınlık" dese bile bu işe başlamış:

Köpek yününden yumaklar, kazaklar, atkılar üretmek!

İki Collie Border cinsi köpeğini ve eski yün ditme makinesini alıp, evinin bir odasını atölyeye çevirmesiyle de macerası başlamış.

Bizce net iyi macera!

Biriktirdiği tüyleri öncelikle anti alerjik deterjanlarla elinde tertemiz yıkıyor.

Bu durumda da koyun yününden dahi hijyenik oluyor. Ardından da Babannesinden kalma olan ahşap makinesi ile yünü tarıyor, ditiyor; yumak ipi haline getiriyor.

Sonuç ise işte böyle!

Koyun yününden farksız! Ayrıca daha masrafsız, zulümsüz ve ziyansız!

İlk başta buna delilik gözüyle bakan akrabaları ve komşuları da bu fikri zamanla benimsemişler ve hatta siparişler vermeye başlamışlar.

Kelly Hanım da ürün yelpazesini genişletmiş. Cüzdanlar, çantalar, atkılar, bereler... Neler neler!

Sitesine buradanulaşabilirsiniz.

Kısa süre içerisinde satış yapmaya da başlamış. Zira etik sebeplerden dolayı koyun yünü satın almak istemeyen hayvanseverler için harika bir alternatif!

Önce evinizde köpeğinizin tüylerini biriktiriyorsunuz; ardından biriken yığını alıp Kelly Hanım'a gidiyorsunuz ve makul bir ücret karşılığında kendi evinde size istediğiniz ürünü yapıyor. 

Renk renk, çeşit çeşit... Zamanla tasarım işini de arttırmış.

Çoğu köpek sahibi de köpeklerinin tüylerinden eşya yapılmasını, en çok öldüklerinde arkalarından sarılabilecekleri, onlara ait bir hatıra kalsın diye istiyor.

Köpeğinizin tüylerinden yapılmış bir battaniyeye sarılmak, kazağı giymek... Bunların duygusal bir boyutu da var elbette!

Kediler için de aynısı yapılabiliyor! Fakat kediler daha kısa tüylü oldukları ve az tüy döktükleri için elbette süreç daha uzun.

Kediler söz konusu olunca işler elbette absürtleşiyor! Ryo Yamazaki isimli Japon fotoğrafçı, örneğin, kedilerinin kendi tüylerinden, yine kedilerine bu başlıkları yaptı!

En azından kedi tüyüyle de bir şeyler yapılabileceğini gösteren bu saçma başlıklar, hiç değilse eğlenceli duruyor!

Kedi insanları ile köpek insanları arasındaki farkı gösteren en güzel örnek diyebiliriz 😂

Peki sizce bu evcil hayvan tüyü fikri yeterince iyi mi?

Bence çok mantıklı! Hem tasarruflu, hem de hayvanlar için acısız!
Bence saçmalık. Giymem ben kedi köpek tüyü...
Kararsız kaldım.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrekarayel

Eğer bu iş tutarsa sokakta ki sahipsiz canların diri diri derisini yüzerler. Yine kürk mevzusunda olduğu gibi başa döneriz. Kısa bir süre önce ölen kedisinden hatıra olsun diye çanta yapan zat-ı muhterem vardı. Tepkilerin vardığı sonuç aynıydı, eğer bu kedi kürkü çanta tutulursa ticari kaygılar kedileri diri diri yüzdürür. Yani böyle şeyler tehlikeli sonuçlar doğurur. Kadın siparişte almaya başlamış. Daha çok para için hasta hayvanının tedavisini ettirmez, ölmesini bekler. Veya beklemez.

aslylmz

bilemiyorum altan

quentynmartell

git fabrikadan çıkmayan koyun yünü giy

haijin60

onu nereden bulucaz ki..

quentynmartell

var baya pazarlarda hayvan yünleri satan amcalar teyzeler kendi hayvanlarını kırpıyorlar. Kapitalizm bunu bir kazanç kapısı olarak görüp kedi köpek tüyü işleyen fabrikalar açarsa aynı o vahşice kırpılan koyunlar gibi kedi köpekleri kırpmaya başlarlar ve bunu yaparken de nazik olmazlar.

haijin60

maalesef aynen öyle olur.

imnotavatanhaini

Benim inancima göre allah herseyi insan icin yaratmisyir

beryy93

Senin inancın hayvanlara eziyet etmeyi nasıl karşılıyor?

yori

aynı inanca sahibik ben bildiyime göre onlar benim dilsiz kullarım gün gelir hesab sorarlar

kanlikontesdiyin

Onun inancındaki Allah,hayvanların sessiz kullarının olduğunu ve ahiret günü bizden şayet eziyet etmişsek hesap soracaklarını söylüyor(Kavga veya çekişmek için değildi yanlış anlama).

narkiderki

ya bırakın şu provokatör yobazı

ybnc

Yok artık.Veganların yüne de karşı olmaları ayrı yün ile köpek tüyünün bir tutulması ayrı bir olay.Ayrıca köpek tüyü de ticari olarak kullanılsa kaz ve koyunların başına gelenler onların da başına gelir.

Görüş Bildir