Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Modern Frankenstein: İnsanoğlunun Can Verdiği Yapay Organların Hikayesi

-
Abone ol

Son yıllarda, özellikle 1980 sonrasında, insanlık olarak bilim ve teknoloji alanında oldukça hızlı bir gelişme süreci yakaladık diyebiliriz.

Yapılan icatlar, buluşlardan tutun da uzayı keşfetme çabası sonucu elde ettiğimiz bulgulara kadar hepsi yakaladığımız yükseliş trendinin açık birer göstergesi durumunda  adeta.

Uzak gezegenleri keşfetme çabası, insanlığın geleceği ile alakalı gerçekleştirilen çalışmalar…

Geçmiş zamanlarda yaşayan büyücüler, simyacılar ya da günümüzde yaşayan genetik mühendisleri ve diğer tüm bilim insanları…

Bütün bu gelişmeler aslında tek bir ortak amaca hizmet etmekte, o da insanoğlunun yükselişi.

Binlerce yıldır yapılan tüm çalışmalar bizlerin daha refah içinde yaşaması ve daha iyi niteliklere sahip olmamız için yapıldı.

Fakat insan vücudu kapalı bir sistem olduğu için hayati sistemlerimizden birinde çıkan bir sorun kolayca bütün sistemlerin faaliyetlerini aksatmasına yol açıyor.

Bu durumun sonucunda da sistemsel anlamda sıkıntılar yaşanıyor ve pek çok kez sonu ölümle bitiyor.

İşte tam bu noktada sahneye insan yapımı modüler bir canlı olan OSCAR çıkıyor.

OSCAR, insan eliyle üretilmiş ve bağımsız çalışabilen parçalardan oluşan canlı bir organizma olarak tanımlanabilir. Ayrıca Hollandalı yönetmen Floris Kaayk’ın yeni hikayesi The Modular Body’nin ana karakterlerinden biri.

Floris Kaayk, pek çokları için bilim kurgudan öteye gidemeyecek bir senaryo yaratmış ve amacı bu senaryoyu insanlar için gerçeklik haline getirebilmek.

Birbiriyle genel çerçevede bağlantılı olan 56 videodan oluşan senaryoda Project Oscar, dört tane alanında öncü bilim insanı tarafından kendi imkanlarıyla ve destekçiler yardımıyla kurulan bir laboratuvar.

OSCAR için kan bağışı yapılırken:

Ekibin tek amacı diğer ana karakterin derisinden elde edilen kök hücreler ile 3B basılarak, üretilmiş organ modüllerden oluşan Oscar’a hayat vermek.

OSCAR Projesi de dahil, tüm bu çalışmaların aslında tek bir nihai amacı var, ölümsüzlüğe ulaşmak, genç görünmek ya da ölümden sakınmak. Yapay organ üretimi bu amaçlara hizmet eden bir alt kategori gibi bir durum.

OSCAR'ı anlatan bir diğer video:

Projeye geri dönecek olursak, medya, laboratuvar testleri, tasarım süreci, üretim süreci, modüler sistemin açıklanması ve laboratuvar özellikleri olmak üzere 7 alt başlık altında kategorize edilmiş videolardan oluşuyor.

Yapımcı ekip tarafından modern bir Frankenstein hikayesi olarak tanımlanan hikayede günümüz biyo-mühendislerine de; “Kök hücreler şu güne kadar şimdiki organlarımızın yerini alacak yeni organlar üretmek için kullanıldı ama biz bu fırsatı insanoğlunu olduğu gibi sürdürmektense onu yeniden tanımlamak için kullanacağız.” denilerek profesyonel anlamda çok samimi bir taş atılıyor.

Yararlanılan Kaynak: Bigumigu ve Digitaltrends

Proje OSCAR için hazırlanmış görseller:

Projeye genel bir bakış:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can-murat-demir

Frankenstein bir yaşam mucidi olarak doğdu. Hayatının geri kalanını ise mezarlıklarda geçirdi çünkü ona göre mezarlıklar ölümün değil yaşamın merkeziydi. Her organ her canlı onun ellerinde hayat buluyordu. İşte size yalnız bir adamın öyküsü, işte size kısaca yaşamın felsefesi…

vertenyan

The Modular Body is an online science fiction story about the creation of OSCAR, a living organism built from human cells. Meali: Ete kemige burundum OSCAR diye gorundum

varhanoguz

Spore oyununun yaşam bulmuş hali

cagriz

Yeni bir Rönesans atılımı olabilir. Çok daha da gelişmeli. Kopan ya da hastalığa uğramış uzuvların yerine dikilebilir. Ya da zarar görmüş veya engelli uzuv çıkarılıp yerinden yeni bir uzuvun büyümesini sağlayabilirler. Engelli kavramını ortadan kaldırabilirler. Klonlar da iş kolaylaşacak... Tabii ki Araplar tarafından klon teknolojisini satın alınıp cihat ordusunu kurarsa diğer müslümanlar da kayıtsız kalamayıp aynı şekilde klonlarını da üretir hepsi de kadın nüfusun çoğunluğunu katleder sonra da tüm İslam ülkeleri arasında "Clones War of Islam" savaşı çıkar :)

hardly

Millet siz ne kadar gerizekali insanlarsınız, diyelimki o yapay canlıya hayat verdiler, sadece yapay veya kopyalanmış etten beden ve elektronik program/yazılımdan ibaret olacak, ruh üfleyinde görelim. Ama yinede bi yerde okumuştum, bir anlik şok verip onu hareket ettiriyorlarsa pek bir aşama kaydedilmemiştir. Yinede çok büyük bir ilk adım.

hardly

vur dumuna gel imana felsefesiyle ruh üflüyosan sıkıntı büyük

omer-aydin2

Ruh diye bir şey yoktur!

Görüş Bildir