Mısır'daki Cami Saldırısında Can Kaybı 305'e Yükseldi: 'Ellerinde IŞİD Bayrakları Vardı'

 > 
119PAYLAŞIM

Mısır dün korkunç bir terör saldırısıyla sarsıldı. Sina yarımadasında, Gazze sınırına yakın El Ariş kentindeki bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda can kaybı 305'e yükseldi. Hayatını kaybedenlerden 27'si çocuk. Mısırlı yetkililer saldırıyı ciplerle gelen ve IŞİD bayrağı taşıyan 25-30 kişilik bir grubun yaptığını açıkladı.

Dün gerçekleşen saldırının ardından Reuters'e konuşan görgü tanıklarının açıklamasına göre, saldırganlar Ariş kentinin batısındaki Bir el Abed'de bulunan El Ravdah camisine cuma namazı sırasında saldırdı.Görgü tanıkları, camiye önce bombalı saldırı düzenlendiği daha sonra ise teröristlerin makineli tüfeklerle ateş açtığını belirtti. Mısır resmi haber ajansı MENA'nın Mısır Başsvcılığı'ndan aktardığı açıklamada saldırıda ölenlerin sayısının 305'e yükseldiği ifade edildi. Ölenler arasında 27 çocuğun olduğu, yaralı sayısının da 128 olduğu açıklandı.

3 günlük ulusal yas ilan edildi

Mısır Cumhurbaşkanlığı, ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Mısır devlet televizyonunun bildirdiğine göre, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi saldırıdan hemen sonra acil güvenlik toplantısı düzenledi.

Savcılık: "Saldırıyı IŞİD bayrağı taşıyan militanlar gerçekleştirdi"

Mısır'da savcılık, saldırıyı ciplerle gelen ve IŞİD bayrağı taşıyan 25-30 kişilik bir grubun yaptığını açıkladı.

Mısır güvenlik güçleri Sina yarımadasının kuzeyinde son yıllarda IŞİD militanlarıyla çatışma halinde. IŞİD 4 yıl içinde bu bölgedeki saldırılarında yüzlerce polis ve asker öldürdü.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir