Milyonerler Gözünü Ay’a Dikti: Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos Uzay Turizmine El Atıyor!

5PAYLAŞIM

Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'un uzay şirketi, kısa uzay gezintileri ve uydu fırlatma sözleşmeleri için roketler geliştiriyor.

Sizler için The Guardian'dan derledik...

Kaynak: https://www.theguardian.com/technology/2...

Teknoloji milyarderleri arasındaki uzay yarışında rekabet artıyor.

Perşembe günü açıklama yapan Blue Origin uzay şirketinin CEO'su Jeff Bezos, 2024 yılına kadar insanları Ay'a götürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Amazon şirketinin milyarder yöneticisi tarafından alınan şirket, önümüzdeki 5 yıl içinde insanlara Ay üssü inşa etme çalışmalarına başlayacak.

Bezos, şirketin 3 yıldır bu çalışmayı geliştirdiğini söyledi.

Perşembe günü gerçekleşen lansmanla, gelecek insan misyonları için yerleştirmeyi sağlayan yeni sistemle Ay'a 6.5 metrik tona kadar taşıyabilen insansız hava aracı Blue Moon tanıtıldı.

Washington DC'nin kongre merkezinde siyah perdenin kalkmasıyla görünen modeli anlatan Bezon, ana modelden daha 4 küçük aracı etkin kullanabileceklerini ve Ay'ın yörüngesindeki uydulara gönderebileceklerini söyledi.

Twitter hesabından da paylaşım yaptı.

Düşük yer çekimi, buz miktarı ve Dünya'ya olan yakınlığıyla uzay yolculuğu için en uygun hedefin ay olduğunu belirten Bezos, Ay'ın bize verilmiş bir hediye olduğunu söyledi.

Başkan yardımcısı Mike Pence, 2024 yılına kadar, Ay yörüngesinde uzay platformu kurması ve Amerikan astronotlarının Ay'ın Güney Kutbu'na fırlatılması için NASA yetkililerini çağırdı.

Pence'in verdiği zaman aralığının yeterli olduğunu söyleyen Bezos, yeterliliğin sebebinin üç yıl önce başlamalarına bağladı. " Şimdi Ay'a tekrar çıkma zamanı, bu sefer yaşamak için!" dedi.

Bezos, tüm yıl boyunca Maui'nin en güzel günü gibi geçeceğini, yağmur ve depremin olmayacağını ve tüm insanların burada yaşamak isteyeceğini söyledi.

Ay'a çıkacak hava aracı hakkında yaptığı duyurunun yanı sıra gelecekteki insan kolonileri için geçmişten beridir aklında olan yüzen uzay araçları konusundaki umutları hakkında da konuştu.  

Fizik uzmanı Gerard O'Neill tarafından önerilen; yer çekimini tetikleyen, insan ve bitki yaşamını devam ettirmeyi sağlayan kavramsal uzay kolonilerinin modellerini, O'Neill's cylinder ( O'Neill tüpü) adı altında tanıttı.

Şirket bugüne kadar başarılı birkaç New Shepard uçuşu gerçekleştirdi bile...

Kent, Washington merkezli Blue Origin, kısa süreli uzay gezileri için Shepard roketi ve uydu lansman sözleşmeleri için New Glenn adında ağır yük fırlatma füzelerini geliştiriyor. Bir yıl sonrasında insanlar roketin ve kapsülün, New Shepard'ın üstünde alt yörünge uçuşları yaptığı 2021 yılına kadar New Glenn'in teslim edilmesi amaçlanıyor.

Elon Musk ise şirketi SpaceX ile insanları Mars'a götürecek planlar geliştiriyor. Musk, bu projeden önce 2022 yılına kadar Mars çalışması için nakliyat gemilerini ve 2024 yılındaki mürettebat görevi için kullanılacak uzay gemileriyle ilgileniyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
el.patron.

Amazon‘un durumu Türkiye‘den iyi.

semih-kemal-manav

La olm ölüyü diriyi diktiniz gözünüzü aya mı diktiniz? Latife bi yana adamlar geleceğin dünyasını şekillendiriyor. Şimdiden gidipte bi gece kondu falan kondurmak lazım deniz gören bi yerden. Zaten bi imar affıyla alırız tapuyu oh mis..

nesibe-cansin-karakas

ilerde buralar değerlenicek falan :D

veli-durak

Boşuna demediler 'İstikbal Göklerdedir' diye..

shiroshinju

Dünyanın içine ettik, canlı türlerini tükettik,ekolojik dengeye atladık şimdi sıra ay ve mars gibi gezegenlerde.İnsan oğlu kanser gibi gittiği, gideceği heryeri yok ediyor.Keşke dünya ile birlikte yok olup gitse insanlar.

serkanrushid

1 Ay ve Mars'ta zaten ''yok edilecek'' bir şey yok.2 İnsan dediğin canlı bu dünyadaki diğer her canlıdan farklı olarak kısır döngü ile mücadele eder.Bir antilop veya bir balina kendi hayatını değiştirmek için bir şey yapmaz.Çevresini etkileyecek hiç bir yapamaz.O yüzden hayvanlar ve bitkiler felsefi terminolojide yokturlar.Yani demek istediğim bunların hepsi doğal seçilim.Ayak uyduramayan ve kendini geliştiremeyen her canlı türü yok olmak zorundadır.

shiroshinju

1.Ay ve marsa gidenler zaten orada kum yiyecek öyle gelişecek, orada koloni kurarken hiç bir hayvan yada bitkiye gerek duyulmayacak,zaten uzayda bitki hayvan yetiştirme çabaları da fantastik olaylar gerçek değil yani.2. Haklısınız cinsel gücü artsın diye hayvanları öldürmek , boynuzları duvarları süslesin diye öldürmek, cinsel hastalığı geçsin diye köpeğe, eşşeğe tecavüz etmek, kürkleri için hayvan soyunu tüketmek işte bunlar hep kısır döngü ile mücadele etmek.(En basit onedio tecavüz içeriklerini örnekledim)Burada çok ütopik düşünceler gördüm ama bu bir tık üst seviyeydi.Umarım insan türü de diğer gezegenlere bulaşmadan doğal seçilime kurban giderek yok olur.

serkanrushid

Evet hepsi o yüzden.O süs olarak kullandığımız boynuzu bilinçaltımız ve güdülerimiz ile aslında bir zafer takısı olarak görüyoruz.Neandertallerin de başına aynısı geldi.Bulunan 100'den fazla Neandertalde hayvan benzeri kesim tespit edildi.Yedik onları.Büyük ihtimalle de kanlarını suratımıza sürdük.Bunların hepsi aynı şeyi sembol ediyor.İnsanlar olarak asla bu dünyadaki kontrolümüzün sorgulanmasına izin vermeyeceğiz.Gergedan dünyayı ele mi geçirecek aq ? diye seviyesiz bir yorum da yapabilirsin o yüzden cevabını şimdiden veriyorum.Hayır ancak eşitliğin olduğu bir yerde herhangi bir zekanın veya farklılığın söz konusu olmayacağını anlaman lazım.Farklılık yok ise bu bizim çevre etkimizi yok eder.Bu da-ki bizi biz yapan dünyaya olan etkimizdir-bizi o zamanında boynuzunu süs olarak kullandığım hayvandan farksız kılar.

eshiae

millet aya gidiyor.biz daha bi secimi yapamıyoruz ...gelişiyoruz ama dünyada ilk üçdeyiz yersen...

Görüş Bildir