Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milli Maçta Yayın Belirsizliği

 > 
8PAYLAŞIM
Milli Maçta Yayın Belirsizliği

A Milli Futbol Takımı'nın Hollanda ile Cumartesi günü yapacağı maçın yayını konusunda Saran Holding'ten açıklama geldi.

A Milli Futbol Takımı'nın 2016 Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde 28 Mart Cumartesi günü Hollanda ile yapacağı maçla ilgili olarak, yayıncı kuruluş Show TV'nin naklen yayın yapmayacağını duyurmasıyla başlayan belirsizlik sürerken, organizasyonun Türkiye pazarlama haklarını elinde bulunduran Saran Holding'den de bir açıklama geldi.

Şirketten yapılan açıklamada, Show TV ile aralarında 2014 yılında imzalanan, 2016 Avrupa Şampiyonası ile 2018 Dünya Kupası elemeleri ve A Milli Takım'ın hazırlık maçlarını kapsayan sözleşmenin halen yürürlükte olduğu vurgulanarak, "Show TV den yapılan açıklamada geçen, 'Hollanda-Türkiye futbol maçı başka bir kanalda yayınlanabilir' ifadesi tamamen yanlış ve yanıltıcıdır" denildi.

Tüm maçların ana yayın hakkı sahibinin UEFA olduğu aktarılırken, "UEFA, yayıncı Show TV'ye 2014 yılı anlaşması için onay vermiş olup, bu tarihten sonra yapılacak olan muhtemel yayıncı kuruluş değişikliği, tekrar UEFA’nın yetkisine ve onayına tabidir. Kaldı ki Şampiyonlar Ligi'nde olduğu gibi tüm maçların aynı kanalda yayınlanma zorunluluğu mevcuttur. Maçların tek tek satılabilmesi yeni UEFA sistemi ve kurallarına göre mümkün değildir" ifadeleri kullanıldı.

"Yönetimlerin değişmesi mümkündür ancak kurumlar ve yaptıkları anlaşmalar devam eder. Taraflar yükümlülüklerini yerine getirmekle mükelleftir" denilen açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Nasıl ki Saran Holding, yönetim değişimi sonrasında 'daha iyi ticari şartlar önüme sunuldu, bu maçları başka kanala satıyorum diyemez” ise, Show TV’nin de keyfi olarak 'ticari açıdan yeniden değerlendirdik ve yayınlamama kararı aldık' demesi mümkün değildir. Bu kararın, şifahi olarak maçların oynanmasına çok kısa bir süre kala bildirilmesi, UEFA nezdinde girişimlerde bulunulmasına, maçların başka kanallarda yayınlanabilmesine ve çözüm alternatifleri üretilmesine imkan vermemiştir. Her şeyden önce, A Milli Takım maçlarının yayını sadece ticari olmamakla birlikte, milli bir meseledir. Show TV ile aramızdaki anlaşma halen devam etmekte olmasına karşın, maçları başka bir kanalda yayınlatabileceğimiz söylenmektedir ki, bu yaklaşım mevcut hukuk kuralları ve imzalanan sözleşme hükümlerine göre uygun değildir."

Hollanda-Türkiye milli maçının yayınlanmama kararının tek başına Show TV ve yönetimine ait olduğu vurgulanırken, "Saran Holding, yayın haklarının mevcut sahibi Show TV tarafından talep edilmesi halinde, taraflar arasında imzalı anlaşmadan doğmuş haklarının saklı kalması ve Show TV’nin imzalanan sözleşmeden feragat etmesi koşulu ile (Hollanda-Türkiye eleme ve Lüksemburg-Türkiye hazırlık maçları sonrasında) UEFA'yla da görüşerek, kalan maçların başka kanalda yayınlanabilmesi adına elinden gelen gayret ve iyi niyeti gösterecektir" denildi.

AA, Mehmet Fatih Duman

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir