Midilli'de Yangın Binlerce Göçmeni Barınaksız Bıraktı

 > 
16PAYLAŞIM

2016 yılında Akdeniz ve Ege üzerinden Avrupa'ya ulaşan mülteci ve göçmenlerin sayısı 300 bin'i geçerken, Avrupa'daki mülteciler için şartlar giderek zorlaşıyor. Kapasitesinin neredeyse iki katı mülteciyi ağırlayan Midilli'deki mülteci kampında yangın çıktı. Yangın sonrası polise tepki gösteren 8 mülteci göz altına alındı

Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria kampında kalan yaklaşık 5 bin mülteci, çıkan büyük yangının ardından kampı boşalttı.

Yerel kaynaklara göre, dün akşam saatlerinde çıkan yangın kontrol altına alınsa da kamp içerisinde çıkan kavga sonucu olaylar büyüdü.

Yangında çok sayıda çadır ve prefabrik ev hasar gördü

Toplam 10 yangın söndürme aracı ve 30 itfaiyecinin katıldığı söndürme çalışmaları sona ererken, kampta birçok çadırın yandığı ve bazı prefabrik evlerin ise büyük hasar gördüğü bildirildi.

Yangında 60 prefabrik ev ve 100'ün üzerinde çadır yandı

Çocuk mülteciler, kamptan uzaklaştırılarak güvenli bir barınma merkezine götürüldü.

Yunan polisi kampı terk eden binlerce göçmeni kampa geri getirmeye çalıştı.

Kamplarda kapasitenin çok üzerinde mülteci barınıyor

Yunan resmi verilerine göre ada, toplam konaklama kapasitesinin oldukça üzerinde, 2 bin ile 3 bin arası kapasiteye sahip kamplarda 5 bin 600'den fazla göçmen ve mülteci kalıyor.

Mülteci ve göçmenlerin aylar süren sığınma taleplerinden bıkan göçmenler arasında sık sık gerginlikler yaşanıyor.

Göçmenlerin toplu bir şekilde Türkiye'ye iade edilecekleri söylentilerinin olayların büyümesinde etkili olduğu iddia edildi. 

AA, Al Jazeera ve AFP

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir