Microsoft Klavye Firması SwiftKey'i Satın Aldı

-
Abone ol

Microsoft’un Londra merkezli girişim firması SwiftKey’i neden satın aldığı kolayca anlaşılabiliyor çünkü firma yüksek doğrulukta kelime tahmini yapmak için akıllı telefon klavyesini AI (yapay zekâ) teknolojisi ile geliştiriyor.

Financial Times’ın raporuna göre iki şirket arasındaki anlaşma 250 milyon dolara sağlandı. Yatırımcıların kaynaklarına göre ise bu miktar Microsoft tarafından nakit olarak ödendi.

Microsoft ve SwiftKey’in geçtiğimiz birkaç aydır bu pazarlık üzerine yoğunlaştığı anlaşıldı. Ancak satın alım hakkında bugün bilgilendirilen SwiftKey çalışanları konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

SwiftKey, Octopus Yatırım, Index Yatırım’dan 21,59 milyon dolar yatırım aldı. İngiltereli ünlü yıldız Stephen Fry ise şirketin ilk melek yatırımcılarındandı.

SwiftKey klavye ve yazılım geliştirme kiti, şu an 500 milyondan fazla Android ve iOS akıllı telefonda kullanılıyor. Kullanıcılara zaman kazandıran bir teknolojiyle donatılan ve gücünü AI’dan (yapay zekâ) alan bu klavye Microsoft’un klavyesinden daha çok tercih ediliyor. Ayrıca klavyenin temelini oluşturan tahmin motoru, farklı birçok alanda da kullanılabilir.

Daha da ötesi, Microsoft’un SwiftKey kurucusu Dr. Ben Medlock (CTO), Jon Reynolds (CEO) ve diğer çalışanlarını bünyesine katması, Profesör Stephen Hawking’den bile artırılmış iletişim sistemleri projesiyle övgü almayı başarmış bir AI (yapay zekâ) geliştirme ekibini yanına alarak bu alanda elini bir hayli güçlendireceği anlamını taşıyor.

Evenmag

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir