MHP Yasa Teklifi İçin 'Seçim Sonrasını' İşaret Etti: 'Ömür Boyu Nafakayı Kaldırıyoruz ve 5 Yıl Sınır Getiriyoruz'

 > 
89PAYLAŞIM

MHP, milyonlarca aileyi ilgilendiren ve boşanmalarda eşlerin ölünceye kadar maaş gibi ödenen süresiz nafakaya karşı yasa teklifi hazırladı. MHP’nin teklifinde nafaka süresi 5 yılla sınırlanıyor. Teklif seçim sonrasında TBMM’ye sunulacak. Konuyla ilgili açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, "Nafaka alma şartları devam ediyorsa bu ödemeyi kamu üstlenecek ve hak sahibine verilmeye devam edilecek. Bunun da süresi yoktur." dedi.

Milliyet’ten Önder Yılmaz'a konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, “Yoksunluk nafakası bağlandığında bağlanan taraf yeni bir evlilik yapmadığı takdirde ve ekonomik durumu da yeterli düzeyde değilse ölünceye kadar nafaka almaya devam ediyor. Bu bazen de kötü niyetle kullanılabiliyor. Nafaka alan tarafın ekonomik durumu iyileşse bile bu durumun devamı için iyi niyetli olmayan tavırlar sergilenebiliyor” diye konuştu.

"Ekonomik durumuna bakılmaksızın nafaka ödemesi sorumluluğundan kurtulacak"

Yıldız, nafaka konusunun insan hakları meselesi olduğunu söyledi ve “Nasıl ki eşlerden ekonomik olarak mağdur olan tarafın hakkının korunması gerekliyse, nafaka ödeyenlerin de haklarının gözetilmesi gerekmektedir. MHP nafakanın süresiz olmasını bir insan hakları ihlali olarak görmektedir. Daha ileri gidelim, bir tarafın diğer tarafı sömürmesi olarak tarif edilebilir” ifadelerini kullandı. 

Ömür boyu nafaka düzenlemesinin değiştirilmesi gerektiğini belirten Yıldız, “MHP olarak hazırladığımız düzenlemede ömür boyu nafaka uygulamasını kaldırıyoruz. Nafaka ödemesine belli bir süre getiriliyor. Düşündüğümüz süre nafaka ödemesinin 5 yılla sınırlı olmasıdır. Nafaka ödeyen taraf 5 yıl sonunda karşı tarafın ihtiyaçları ve ekonomik durumuna bakılmaksızın nafaka ödemesi sorumluluğundan kurtulacak” değerlendirmesinde bulundu.

"Bir tarafı kurtarırken diğer taraf mağdur olmamalı"

Yıldız, nafaka sınırlamasında 10 yıl, 20 yıl gibi evlilik süresinin dikkate alınıp alınmayacağı konusunda da şunları söyledi:

“Evlilik süresi önemli değil, bir yıl da 10 yıl da evli kalmış olsa 5 yıl nafaka ödeyecek. Ancak bir tarafı kurtarırken diğer taraf mağdur olmamalı. Bu nedenle nafaka alan tarafın yoksunluk nafakası şartları ortadan kalmamış ise bu devlet tarafından tespit edilecek. Nafaka alma şartları devam ediyorsa bu ödemeyi kamu üstlenecek ve hak sahibine verilmeye devam edilecek. Bunun da süresi yoktur. Ekonomik şartların iyileşmesi konusunda devlet takipçi olacak.”

"Yeniden yuva kurulamıyor"

Yıldız nafaka konusunun toplumda çeşitli yaralar açtığını dile getirdi. Bunların başında boşanmış eşlerin yeniden yuva kuramaması geldiğini belirten Yıldız, “Böylece boşanmış ailelerin hayatlarına devam edebilmeleri, yeni bir hayat kurabilmelerini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Neslin devamının da zarar görmemesi gerekir. Bu nevi olumsuz etkilerin giderilmesini de istiyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Bakan Selçuk da konuyla ilgili 'çalışma yapıldığını' açıklamıştı

Aile Bakanı Selçuk'tan 'Nafaka' Açıklaması: 'Hedefimiz Bu Soruna Kalıcı Bir Çözüm Bulmak' - onedio.com
Aile Bakanı Selçuk'tan 'Nafaka' Açıklaması: 'Hedefimiz Bu Soruna Kalıcı Bir Çözüm Bulmak' - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir