Görüş Bildir
Haberler
Merdiven Altı Üretimler Piyasada: 'Bazı Hastaneler Sahte Dezenfektan Kullanıyor'

Merdiven Altı Üretimler Piyasada: 'Bazı Hastaneler Sahte Dezenfektan Kullanıyor'

Batuhan
23.09.2020 - 09:08

İlaç firması sahibi Mehmet Şapcı, hastanelerde kullanılan sahte antiseptik dezenfektanlar konusunda uyardı. Şapcı, halkın da sahte ürün kullandığını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Virüsten koruduğu zannedilen maskelerin büyük bölümünün sahte olduğu iddialarının ardından bir kritik iddia da virüsten korunmak için kullanılan antiseptik dezenfektanlar için geldi. Merkez İlaç'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şapcı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yazdığı mektupla ülke genelinde kullanılan antiseptik ve dezenfektanların büyük bölümünün sahte olduğunu resmen bildirdi.

33 sahte ürünün listesi Bakan Koca'ya iletildi

33 sahte ürünün listesi Bakan Koca'ya iletildi

Şapcı mektubunda ayrıca, hastanelerde kullanılan bir çok antiseptik dezenfektanın da sahte ve koruma özelliğinden yoksun olduğunu, bu yüzden insanların hastane mikrobundan öldüğünü bildirip halen hastanelerin kullandığı 33 marka sahte ürünün listesini Bakan Koca'ya iletti.

"Antiseptik-dezenfektanlar biyosidal veya kozmetik değil kesinlikle ilaçtır"

"Antiseptik-dezenfektanlar biyosidal veya kozmetik değil kesinlikle ilaçtır"

Sözcü'ye açıklamalarda bulunan Şapcı, antiseptik dezenfektanların yasa gereği ‘ilaç' kabul edilmesinden dolayı sadece ilaç fabrikalarında bilimsel yollarla üretilmesi gerektiği halde merdiven altı tesislerde standart dışı ve koruyucu özelliği bulunmadan üretildiğini söyledi. Şapcı, bu ürünlerin virüsten koruyabilmesi için içerisinde en az yüzde 10 oranında povidon-iyot bulunması gerektiğini, ancak sahte ürünlerde bu oranın yüzde 3.3'lere kadar düştüğünü, bunun da virüsün yayılmasında kritik rol oynadığını bildirdi.

Aynı zamanda eczacı olan Şapcı, Bakan Koca'ya yazdığı mektupta “Sayın Bakan, hijyen konusunda uzman bir sanayici/eczacı olarak iddia değil, kesin tespitimi sizinle üzülerek paylaşmak isterim. Koronavirüsü ve diğer tüm bulaşıcı hastalıklardan korunmak üzere kullanılan antiseptik-dezenfektanlar biyosidal veya kozmetik değil kesinlikle ilaçtır.

"Hastaneler olmak üzere her yerde kullanılmakta ve satılmaktadır"

"Hastaneler olmak üzere her yerde kullanılmakta ve satılmaktadır"

İlaç, kanunen ve bilimsel evrensel olarak Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve sorumluluğundaki GMP (iyi imalat uygulamaları) sertifikalı ilaç fabrikalarında üretilmek zorundadır” ifadelerine yer verdi. Haksız yere bazı kişi ve kuruluşlara ruhsat verildiğini hatırlatan Şapcı, “Bu sorumsuz kişiler merdiven altında sahte dezenfektan üretmekte ve bu dezenfektanlar başta hastaneler olmak üzere her yerde kullanılmakta ve satılmaktadır” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
11
10
4
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Lestat

Çok bereketli topraklarımız var. Her türlü puşt, şerefsiz yetişiyor.

Halil Değerli

Nor"MAL"leşiyoruz... ......

Ali Desidero

Virüs bile şaşırıyordur "olum ne sıktınız böyle" diye.