Meksika Sınırında 9 ABD'li Hayatını Kaybetti: Trump 'Uyuşturucu Kartellerine Savaş Açmanın Zamanı Geldi' Dedi

 > -
Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırında uyuşturucu kartellerinin açtığı ateş sonucunda 9 ABD vatandaşının hayatını kaybetmesi üzerine, "Uyuşturucu kartellerine savaş açma zamanı geldi" dedi.

Meksika Devlet Başkanı Obrador ise, "Savaş mantık dışı, biz barışa inanıyoruz" şeklinde yanıt verdi. 

Euronews'ten Zehra Yıldız'ın haberine göre, Meksika sınırında hayatını kaybeden 9 ABD vatandaşının ardından ABD Başkanı Trump, Meksikalı uyuşturucu kartellerine savaş açma çağrısında bulundu.

Trump'ın paylaşımları şu şekilde 📌

''Utah'lı harika bir aile ve arkadaşlar, iki uyuşturucu karteli arasındaki ateşe yakalandı ve sonucunda çocukların da aralarında bulunduğu birçok büyük Amerikan insanı öldürüldü. Meksika'nın yardım talep etmesi durumunda...''

'Bazen bir orduyu devirmeniz için başka bir orduya ihtiyacınız olabilir'

Trump, Meksika'nın yardım talebi durumunda 'canavarlar' olarak bahsettiği uyuşturucu kartellerine karşı ortak hareket çağrısında bulundu ve paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

''Meksika’nın yeni ve muhteşem başkanı bu meseleyi büyüttü, fakat karteller genişlemeye devam ediyor. [...] Ve bazen bir orduyu devirmeniz için başka bir orduya ihtiyacınız olabilir!''

'Meksika’nın ABD’nin yardımıyla, uyuşturucu kartellerine savaş açma ve onları yeryüzünden silme zamanı. Başkanınızdan bir çağrı bekliyoruz!'

Meksika Devlet Başkanı Lopez: 'Savaş mantık dışı, biz barışa inanıyoruz'

Lopez, Trump'ın 'savaşma' çağrısına "Savaş mantık dışı, biz barışa inanıyoruz" şeklinde yanıt verdi ve "Bu gibi meselelerin çözümü için yabancı bir hükümetin müdahil olmasına gerek olduğunu sanmıyorum" ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Meksika sınır yerleşim yerleri Sonora ve Chihuahua arasında araçla seyahat eden Mormon topluluğundan dokuz kişi, uyuşturucu çetelerinin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetti.

Olayda, LeBaron ailesinden üç kadın ve altı çocuk yaşamını yitirirken, Meksika Güvenlik Bakanı Alfonso Durazo, hayatını kaybeden ailenin içinde bulunduğu aracın, kartel gruplarınca bölgeyi ele geçirmek isteyen farklı çete üyeleri olarak sanılmış olabileceğini açıkladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir