Meclis'in de Gündeminde: Rakka'da Bulunan Kamyonet Konya Büyükşehir Belediyesi'ne mi Ait?

 > 
60PAYLAŞIM

Geçtiğimiz günlerde basına Rakka'da bulunduğu iddia edilen bir kamyonetin görüntüleri yansımıştı. IŞİD'den kurtarılan şehirdeki kamyonetin üzerindeki 'Konya Büyükşehir Belediyesi' arması ve 'resmi hizmete mahsustur' yazıları dikkat çekmişti. 

Etkin Haber Ajansı tarafından paylaşılan fotoğraflar için Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından iki açıklama yapılmış ve görsellerin montaj olduğu iddia edilmişti.

Belediye önce logonun 15 yıl önce kendileri tarafından kullanıldığını ve resmi açıklamada bulunulacağını belirtmişti.

"Araç kapısının üzerindeki logo bizim yaklaşık 15 yıl önce kullandığımız bir logoydu. Onlar çok eski araçlar. 20-30 yıllık. Bizim öyle, araç kapısının üzerindeki gibi logomuz yok. Biz 2004 yılından beri farklı bir logo kullanıyoruz. Muhtemelen bizim eski hurdaya çıkmış araçlarımız ihale ile satılıyor. O araçlardan biri olabilir. Doğru mu, değil mi araştırıyoruz. Konuyla ilgili gün içinde resmi açıklama yapacağız."

İkinci açıklamada ise görüntülerin montaj olma ihtimalinin çok yüksek olduğu vurgulanmıştı 👇

"Sosyal medyada ve internet sitelerinde yayınlanan fotoğraflardaki araç belediyemiz envanterine kayıtlı bir araç değildir. Söz konusu fotoğrafların nerede ve nasıl çekildiği belli olmadığı gibi fotomontaj olma ihtimali de oldukça yüksektir. Zira fotoğraftaki aracın alt ve üst yapısı ile oynanmış ve birbiri ile uyumlu olmadığı rahatlıkla görülmektedir. Araç üzerinde görünen logo belediyemizin kullandığı resmi logosu da değildir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Konu CHP Milletvekili Murat Bakan tarafından Meclis'e taşınmıştı.

CHP’li Bakan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruların yanıtını istedi:

1. Terör örgütü IŞİD’den kurtarılan Suriye’nin Rakka kentinde Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait araç bulunduğu iddiası doğru mudur? Bununla ilgili başlatılan bir soruşturma var mıdır?

2. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ilk açıklamada, Rakka’da çekildiği iddia edilen fotoğrafta bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçtaki logonun 15 yıldır kullanılmadığı ifade edilmiş ve “Muhtemelen bizim eski hurdaya çıkmış araçlarımız ihale ile satılıyor. O araçlardan biri olabilir” ifadesi kullanılmıştır. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin son 20 yılda hurdaya çıkan araçlarını ihale ile satın alan şirketlerin listesi nedir?

3. Belediye yine yaptığı açıklamada “…yayınlanan fotoğraflardaki araç belediyemiz envanterine kayıtlı bir araç değildir” demiştir. Bunun tespiti nasıl yapılmıştır?

4. Fotoğrafın fotomontaj olup olmadığıyla ilgili bir çalışma başlatılmıştır mıdır?

Tüm yaşananların ardından ise kamyonete ait video da basına yansımıştı 👇

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir