Görüş Bildir
Haberler
MEB'den Öğretmenlerin Aylardır Maaş Alamadığı Doğa Koleji'ne Soruşturma

MEB'den Öğretmenlerin Aylardır Maaş Alamadığı Doğa Koleji'ne Soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin aylardır maaş alamadığı için boykot başlattıkları Doğa Koleji hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. 411 okuldan 214'ünde kamuoyuna yansıyan sorunların yaşandığını vurgulayan Bakanlık, eğitim-öğretimin aksamaması için gereken tüm önlemlerin alındığını açıkladı. Bakanlık, maaşlarını alamayan öğretmen ve personeller için ise 'dava yoluyla okulun kurucusundan talep etme haklarının' bulunduğunu belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Doğa Koleji, geçtiğimiz günlerde maaşlarını alamayan öğretmenlerin dersleri boykot etmesiyle gündeme gelmişti.

Öğretmenlerin boykutuna veliler de destek vermişti 👇

Milli Eğitim Bakanlığı'nnı sitesinden yapılan açıklamada Doğa Koleji ile tüm gelişmelerin yakından takip edildiği belirtildi.

Açıklamada; 

'Söz konusu özel öğretim kurumunun bazı kampüslerinde ‘maaş ödemelerinin yapılmadığı’ gerekçesiyle öğretmenlerin derslere girmemesi ile ilgili 4 Aralık 2019 tarihi itibariyle Bakanlığımıza ulaşan başvurular hakkında gerekli inceleme/soruşturma işlemleri hemen başlatılmıştır.' denildi.

15 ilde 214 okulda sorun var

15 ilde 214 okulda sorun var

Bakanlığın açıklaması şu şekilde:

'Doğa Koleji adında 51 ilde toplam 411 özel okul bulunmaktadır. Kamuoyuna yansıyan söz konusu sorunlar, kurucu işletmeye ait olan 15 ildeki 214 okulda yaşanmaktadır.

41 ildeki 197 okul ise imtiyaz hakkı kullanımı (franchising) yöntemiyle eğitim öğretim faaliyetlerini düzenli bir şekilde sürdürmektedir.'

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Maaş ve özlük haklarını dava yoluyla talep edebilirler"

"Maaş ve özlük haklarını dava yoluyla talep edebilirler"

'Bir özel okulun kurum açma şartlarını kaybetmesi sonucu, Bakanlığımız tarafından kapatılması halinde öğrencilerin eğitim öğretim süreçlerinin aksamadan devamı için İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından gerekli tedbirler alınmakta, velilerin de talepleri doğrultusunda öğrenciler resmi veya özel okullara nakledilerek olası mağduriyetleri önlenmektedir.

Özel okullarda görev yapan bir personelin ücretinin tam ve zamanında ödenmemesi veya sigorta primlerinin yatırılmaması gibi hususlar hakkında işverene uygulanacak idari yaptırımlar ilgili kanunlarda açıkça düzenlendiği gibi görev yapan personelin karşılanmayan özlük haklarını dava yoluyla ilgili okulun kurucusundan talep etme hakları da bulunmaktadır.

Bir özel öğretim kurumuna devam ederken kurumdan ayrılan öğrencilere, daha önce ödenen ücretlerinin ne şekilde iade edileceği hususu Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde düzenlenmiştir.'

"Öğrencilerin nakli için planlanama yapıldı"

"Öğrencilerin nakli için planlanama yapıldı"

'Bakanlığımız, söz konusu özel öğretim kurumunda yaşanan finansal sorunun yol açtığı sıkıntıları ilgili kanun ve yönetmeliklerin verdiği imkan ve yetkiler dahilinde çözmek için gerekli her türlü tedbiri almaktadır. 

Eğitim öğretim sürecinin aksamaması için tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak gerekli önlemler alınmıştır.

Olası bir durumda öğrencilerimizin resmî veya özel okullara nakillerinin gerçekleştirilebilmesi için tüm planlamalar yapılmıştır.'

BBC Türkçe araştırdı: "Özel okullar neden zorlanıyor? Çözüm var mı?" 🎥

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
26
8
7
3
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pinco

Otobüslerde Metro Turizm neyse eğitimde de Doğa Koleji odur.

Alf

Bunu Fox tv bağıra bağıra yaptırabildi. Ya arkadaş bir işi de mecburiyetten yapmayın halk için istekle yapın aq.

Üzgün Mutsuz

öğretmenlik kutsaldır, kutsallık parayla ölçülemez.