Aylardır Maaş Alamıyorlar: Doğa Koleji Öğretmenleri Boykota Başladı, Velilerden Destek Geldi

 > 
660PAYLAŞIM

Aylardır maaşlarını alamadıklarını belirten Doğa Koleji öğretmenleri greve başladı. İstanbul Ataşehir'deki Genel Müdürlük binasında toplanan öğretmenler, "İş insanlarına değil, eğitime sahip çıkılsın" açıklamasında bulundu.

Öğretmenler, verilmeyen maaşlar nedeniyle yaşadıkları maddi sıkıntıları basın mensupları ile paylaşmışlardı 👇

Okulun Topkapı kampüsünde ders bırakma eylemine katılan öğretmenlerden biri süreci ve yaşadıkları zorlukları şu sözlerle dile getirdi:

"İşe okula gelen öğretmenlerimizden biri bir tane poğaça alacak, kredi kartını acaba içinde para var mı diye tereddütle uzatıyor.

Bu duruma geldik artık. İşimiz zor. Yaz döneminde yatmayan maaşlarımız peyderpey ödendi. Şu an 3 aydır maaş alamıyoruz. Ücretimizi yatırsınlar biz derse girmeye hazırız. Ücretlerimiz yattığı anda derse gireriz."

Öğretmenlere destek veren veliler de bugün İstanbul Ataşehir'deki Genel Müdürlük binasında toplandı.

BBC Türkçe'den Ece Göksedef'in haberine göre, işinin tehlikeye girmesinden korktuğu için kimliğini gizlemek isteyen bir matematik öğretmeni, hem maaş alamadıklarını hem de işsizlik maaşı alabilecekleri şekilde iş akdi feshi yapılmasının önüne geçildiğini anlatıyor.

Her sene Ekim ayında "eğitim ödeneği" olarak ödenen paranın 2018'in Ekim ayında ödenmediğini, ardından 2019'un Ocak ayından itibaren maaşların gecikmeli yatmaya başladığını anlatan öğretmen, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında maaşların hiç yatmadığını söylüyor:

"Eylül ayında yüzde 30, 35 gibi bir ödeme yapıldı. Okul başladığında, yani 10 Eylül'de iki aylık maaşımız içerdeydi. 11 Ekim'e kadar, yine bir aylık maaşımız içeride kalacak şekilde peyderpey ödeme yapıldı. Bir daha hiçbir şekilde bir ödeme yapılmadı."

Sosyal medya kullanıcıları ve veliler Twitter'da tepkilerini dile getirdi.

'Doğa Koleji'nin satışı için görüşmeler sürüyor...'

Doğa Koleji yönetiminden öğretmenlere, "geçilen zor süreçten çıkılması için görüşmelerin sürdüğü ve sorunun yakın zamanda çözüleceğine dair" bir mesaj geldi.

Okul yönetiminin hisseleri satmak için bazı şirketlerle görüşme yaptığı biliniyor. Görüşmelerin "hızla sonuçlanacağını ve devir işlemlerinin başlayacağı" bilgisini veren ancak daha fazla detay vermeyen yönetim, "basına yansıyan maaş sıkıntısıyla ilgili haberlerin görüşmeleri olumsuz etkilediğini" söylüyor.

Yönetim, öğretmenlerin istifaya zorlandığı iddiaları, satış görüşmeleri ve maaşların neden yatırılmadığıyla ilgili sorularımıza yanıt vermedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan BBC Türkçe'ye bilgi veren bir yetkili ise "Finansal bir mesele olduğu için bizim dışımızda bir konu. Fakat süreci takip ediyoruz, tedbirlerimiz var. Bilindiği gibi 12 yıl zorunlu eğitim var dolayısıyla okul kapanırsa devlet okullarına nakletmek konusunda hazırız" dedi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir