Matrix Filminin Yönetmenleri Wachowski Biraderler Kız Kardeşler Oldu

 > 
788PAYLAŞIM

Ünlü filmleri ile tanıdığımız Wachowski kardeşler, filmlerinin yanı sıra özel yaşamlarıyla da gündem olmaya devam ediyor.

Andy ve Laurance (Larry) Wachowski kardeşler, Hollywood'un en parlak yönetmenlerinden.

Polonya asıllı kardeşlerden Larry (soldaki) 1965, Andy ise 1967 doğumlu. Chicago'da iş adamı bir baba ve hemşire bir annenin çocukları olan kardeşler; üniversiteyi yarıda bırakıp sinema sektörüne girdi.

Onları özellikle Matrix serisi ve V For Vendetta filmlerinden tanıyoruz.

Ancak ikilinin Tuhaf İlişkiler, Bulut Atlası, Jüpiter Yükseliyor filmlerinin ve popüler televizyon dizisi Sense8'in aralarında bulunduğu birçok yapımda imzası var.

İki kardeş kariyerlerinin başından beri gizemli bir duruş sergiliyor.

Matrix gibi zamanının çok ötesinde bir iş ortaya çıkaran Wachowski kardeşler, filmlerinin promosyon aşamalarında yer almayarak, çok fazla konuşmayarak dikkatleri üzerine çekti.

Bilim kurgu ve felsefeyi ustalıkla bileştiren kardeşler için Hollywood'da yeni bir çığır açtıkları söylenebilir.

Kardeşlerden Larry Wachowski, 2007 yılında geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatı ile kadın oldu.

Bu haber magazin gündemine bomba gibi düşmüştü. Artık Lana adını kullanan Larry Wachowski'nin bu radikal değişimi ile "Wachowski biraderler" tanımı yerini "Wachowski kardeşler"e bıraktı.

Bu değişimden sonra eserlerindeki eşcinsellik vurgusunu artırdılar.

Aslında başından beri filmlerinde eşcinsellik var olan bir konuydu, ancak bu doz giderek arttı. Özellikle son dizileri Sense8'te açıkça LGBT etkisi görülebiliyor.

Lana'dan tam 9 yıl sonra, dün de Andy Wachowski'den herkesi çok şaşırtan açıklama geldi.

O da artık trans bir kadın olduğunu ve yeni adının Lily Wachowski olduğunu açıkladı.

“Ben şanslı olanlardanım. Ailemin desteğini alabilmem, doktorların ve terapilerin masraflarını karşılamak benim için büyük bir şans; çünkü bu sürecin en zor kısmı. Kuzuların Sessizliği’nden bu yana çok mesafe kat ettik. Medyada şeytan gibi gösterildik ve bize iftira edildi. Bizler yırtıcı hayvanlar değil, bizler kurbanız. Evet, ben bir transım. Evet, cinsiyetimi değiştirdim. Bunu aileme ve arkadaşlarıma anlatmaktayım. İş arkadaşlarımın çoğu da biliyor. Kimsenin bununla bir sorunu yok. Evet, mükemmel kız kardeşime de teşekkür ediyorum. O bütün olanları önceden yaşadı ve mükemmel birisi. Ayrıca karım ve arkadaşlarımın sevgisi, desteği olmadan bugün olduğum yerde olamazdım.” dedi.

Lily 1991 yılından beri Alisa Balsingame ile; Lana da 2009'dan beri Karin Winslow ile evli.

Lily Wachowski, yaptığı açıklama ile geçtiğimiz yıl kadın olduğunu açıklayan Caitlyn Jenner'dan sonra en ünlü isim oldu.

Wachowski kardeşler bundan sonra "Wachowski kız kardeşler" olarak anılacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mavi-rosa-mora

Kendi kulvarlarında büyük cesaret. Zeki, yaratıcı ve cesur insanlar. Yapıtları cidden çok iyi.

ahmet-yilmaz116

Kadınlar içerisinde yaşayarak cinsel duyguları törpüleyip cinsiyetini baskılamanın sonucudur. Kafayla zekayla alakalı bir durum değildir. Keza erkek kadın kuaförlerindede yoğunlukla görülen durumdur.

tenoradam

Komik. Ne yaptıkları kendilerini ilgilendirir. Güzel fikirlerin sahibinin hangi cinsiyette olduğunun nasıl bir ehemmiyeti ve farkı olabilir ki? Cinsiyet değişimi üzerinden kadını ya da erkeği küçümseme çabası da acınası. Matrix filmini izleyip sinemadan çıktığımda kendimi 10 kişiden dayak yemiş gibi hissetmiştim. Ne düşüneceğimi, heyecanlanmalı mıyım yoksa oturup bir kenarda deliler gibi düşünmeli miydim bilemiyordum. Ne güzel ufkumu açmıştı. Bence o filmle de kaldılar. Matrix serisinin diğer filmleri bile birinci filme yaklaşamadı. Bulut Atlasında sadece onların yönettiğini farkedebildik. Jüpiter Yükseliyorda ise sanırım popüler kültürün onlar da bir kurbanı oldular. Yine de yönetmen olarak kalarak kariyerlerini sürdürmeleri de bir başarı sayılır.

lord-of-the-onedio

herkesin hayatına kimse karışamaz

ahmet-metin-ger

pesde ilk yarı barcayı alıp ikinci yarı madride geçmek gibi lan

Görüş Bildir