Görüş Bildir
Haberler
Mahsun Kırmızıgül Kimdir? Mahsun Kırmızıgül Nereli, Kaç Yaşında?

Mahsun Kırmızıgül Kimdir? Mahsun Kırmızıgül Nereli, Kaç Yaşında?

Prestij Müzik, Mahsun Kırmızıgül ile birlikte %600'lere varan büyük bir atılım göstererek 5 yıl içinde müzik sektöründe zirveye taşındı. Özcan Deniz Yalan mı; Haluk Levent Bir Gece Vakti; Seda Sayan Ah Geceler; Ayhan Aşan Sen de mi; Ertuğrul Polat Gittiğin O Gün; Gülşen Yiğidim gibi çalışmaların, besteleri ve müzik yönetmenliğinde çalıştı. Peki, Türk şarkıcı, besteci oyuncu, yönetmen ve senarist olan Mahsun Kırmızıgül kimdir, Mahsun Kırmızıgül kaç yaşında, nereli? İşte Mahsun Kırmızıgül hakkında tüm merak edilenler...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Mahsun Kırmızıgül Kimdir?

Mahsun Kırmızıgül Kimdir?

Abdullah Bazencir ya da sahne adıyla Mahsun Kırmızıgül (d. 26 Mart 1969, Diyarbakır), Türk şarkıcı, besteci oyuncu, yönetmen ve senarist.

Mahsun Kırmızıgül, 26 Mart 1969 tarihinde bir ailenin bireyi olarak Diyarbakır'ın Hani ilçesinin Vezir köyünde dünyaya geldi. Annesinin adı Faika, babasının adı ise Çerkez'dir. Mahsun Kırmızıgül doğduktan sonra babası imam nikahlı annesini ve kardeşlerini bırakıp Bingöl'e gitti.

Kırmızıgül, ilkokul çağına geldiğinde aile Diyarbakır'a göç etti. İlk ve Orta okulları Diyarbakır'da bitirdi. Babası gittikten sonra eve bakan abisinin iş kazasında ölümünden sonra annesi bir kiremit ocağında çalışmaya başlamış, Kırmızıgül de ailenin geçimini sağlayabilmesi için çiğ köftecide çalışmış ve çaycılık yapmıştır.

Kariyeri

Kariyeri

1981 yılında müzik çalışmalarına başlayan şarkıcı amatör olarak altı albüm yaptı. Prestij Müzik, Mahsun Kırmızıgül ile birlikte %600'lere varan büyük bir atılım göstererek 5 yıl içinde müzik sektöründe zirveye taşındı.Özcan Deniz Yalan mı; Haluk Levent Bir Gece Vakti; Seda Sayan Ah Geceler; Ayhan Aşan Sen de mi; Ertuğrul Polat Gittiğin O Gün; Gülşen Yiğidim gibi çalışmaların, besteleri ve müzik yönetmenliğinde çalıştı. Şirketin birçok sanatçısına da müzikal anlamda bestelerini verdi.

1994 yılında yayınladığı albümü '12'den Vuracağım'dan 'Bebeğim Benim' şarkısı ile pop şarkıların yayınlandığı pek çok televizyon müzik listelerinde bir Arabesk/ Fantezi şarkısı olarak yüksek başarı yakaladı. 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde Arabesk En İyi Erkek kategorisinde aday gösterildi. '12'den Vuracağım' albümü 'Bebeğim/ Kardeşlik Türküsü' adıyla da bilinmektedir.

1998 Mayıs'ta çıkardığı Yıkılmadım adlı albümü ile o zamanlar müzikal anlamda imzasını atan Mahsun Kırmızıgül, bu albümü için toplam üç video klip çekti. Bu albüm şimdiye kadar 2.500.000 adet sattı, 1998 Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde halkın verdiği oylarla üç ayrı dalda ödül aldı. 'Fantezi Müzik' dalında 'Yılın Sanatçısı' seçilirken, 'Yıkılmadım' adlı parçası da 'Yılın Şarkısı' seçildi.1998'in en çok satan albümü ise 2.500.000 satış ile Yıkılmadım adlı albümü idi[. Sanatçı ayrıca aynı yıl içinde 'Türk Halk Müziği' dalında Altın Kelebek ödülünü alarak 'Yılın Sanatçısı' seçildi. Magazin Gazeteciler Derneği'nin geleneksel ödülünde ise yine 'Yılın Sanatçısı' seçildi.

Mahsun Kırmızıgül'ün ortağı ve aynı zamanda sanatçısı olduğu Prestij Müzik etiketi ile çıkan albümleri için çekilip gösterime giren klipler ise, 'Alem Buysa Kral Sensin', 'Bebeğim, Allah'ını Seveyim', 'Ağlama Sen', 'Maço Erkek', 'Ben de Sizdenim', 'Kardeşlik Türküsü', 'İnsan Hakları', 'Sevdalıyım', 'Bu Sevda Bitmez', 'Taşra Delikanlısı', 'Kızlar', 'Hemşerim', 'Belalım', 'Her Şeyim Sensin', 'Yıkılmadım', 'Yoruldum', 'Kardeşe Ağıt', 'Kahpe Felek', 'Göçmen Kızı', 'Garip'. 1 Müzik etiketi ile; 'Vefasız', 'Sarı Sarı', 'Daye', 'Düş de Gör-Nemrud'un Kızı', 'Saygımdan', 'Hayat Ne Garip', 'Ay Aman', 'Bizden Değildir', 'Azar Azar', 'Dinle', 'Gül Senin Tenin'.

2004'te, A1 Müzik adlı müzik yapım şirketi kurdu. Şirketle ilk faaliyetini aynı yıl yayımlanan Sarı Sarı - Başroldeyim albümünde, ikinci faaliyetini ise 2006'da yayımlanan Dinle albümü ile gerçekleştirdi. Yaşar İpek, Ercüneyt Özdemir, Avni Polat, Celal Yarıcı ve Çağlayan Topaloğlu da şirket bünyesinde faaliyet göstermiş sanatçılardır.

Özel Yaşamı

Özel Yaşamı

1989 yılında eski dansözlerden Gölgem Hanım'ile evlenmiştir. 1992 yılında boşanmıştır. Gölgem Hanım'dan Mahmut adında bir oğlu vardır. Mahsun Kırmızıgül 14 Şubat 2016 tarihinde avukat Ece Binay ile ABD'de evlenmiştir. Lavin adında bir kızları vardır.

Mahsun Kırmızıgül Rol Aldığı Yapımlar?

Mahsun Kırmızıgül Rol Aldığı Yapımlar?

   Dizi

• Alem Buysa (1994)

• Bu Sevda Bitmez (1996)

• Hemşerim (1997)

• Yıkılmadım (1998)

• Zalim (2003)

• Aşka Sürgün (2005)

• Hayat Devam Ediyor (2011-2013) Genel Yönetmen - Hikâye

• Benim İçin Üzülme (2012) Genel Yönetmen - Hikâye

• Babalar ve Evlatlar (2012) - Hikâye

   Sinema

• Yaşamak Haram Oldu (1987)

• Beyaz Melek (16 Kasım 2007)

• Güneşi Gördüm (12 Mart 2009)

• Gecenin Kanatları (2009)

New York'ta Beş Minare (5 Kasım 2010)

• Sadece Sen (2014, yapımcı)

• Mucize (2015)

• Vezir Parmağı (2017)

• Mucize 2: Aşk (2019)

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın