Mahkeme Haklı Buldu: Aeroflot Hosteslerinin 'Büyük Beden' Zaferi

 > 
71PAYLAŞIM

Rusya Havayolu şirketi Aeroflot'un iki hostesi, 'büyük beden' oldukları gerekçesiyle, firmanın kendilerini kazançlı rotalardan alıkoyduklarını öne sürerek açtıkları davayı kazandı. Başkent Moskova'daki mahkeme, Aeroflot'un çalışanlarını kaç beden olmaları hakkında zorlayamayacağına hükmetti.

BBC Tükçe'de yer alan habere göre, iki hostes, uluslararası havayolunun kazançlı rotalarından 'büyük beden' oldukları iddiasıyla alıkonulduklarını belirterek bir dava açmıştı.

Aeroflot hosteslerine 42 bedenden daha büyük olmamaları gerektiğini belirtiyor.

Mahkeme kararı gereğince tazminat alan hosteslerin zaferine rağmen mahkeme havayolunun bu tavrının 'ayrımcılık' olmadığına hükmetti.

Şirketin avukatı: "Her fazla kilo fazla yakıt"

Şirketin avukatı, mahkemede hosteslerin yolcuları şirkete çekmek için önemli etmenlerden biri olduğunu öne sürdü.

Şirket aynı zamanda büyük beden kabin görevlilerinin uçakta hareket kabiliyetinin azaldığını ve her fazla kilo için daha çok yakıt harcamaları gerektiğini iddia etti.

Şirketten 'mahkemenin kararını değerlendireceğiz' açıklaması

Mahkeme kararının ardından şirket, hükmü iyice değerlendirdikten sonra politikaları hakkında değişiklik yapıp yapmamak konusunda karar vereceklerini belirtti.

Gazetecilere konuşan davacı hosteslerden Irina Ierusalimskaya ise "giysi bedeninin yaptığı iş ile bir ilgisi olmadığını, çünkü ilk sırada profesyonelliğin geldiğini" söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir