Mahkeme 'Ağır Yaralama' Dedi: 30 Kadına HIV Bulaştıran Erkeğe 24 Yıl Hapis Cezası

 > 
0PAYLAŞIM

İtalya'da Valentino Talluto isimli bir erkek, HIV taşıdığını bildiği halde kadınlarla cinsel ilişki yaşamaya devam etti. Virüsü 30 kişiye bulaştırmaktan suçlu bulunan şüpheli, mahkeme tarafından 'ağır yaralama' 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Roma'da yaşayan Talluto, HIV pozitif olduğunu öğrendiği 2006'dan 2015 yılına kadar onlarca kişiye bilinçli olarak virüs bulaştırdığı gerekçesiyle "ağır yaralama" suçundan mahkum edildi.

Talluto, HIV virüsü taşıdığını öğrendikten sonra internet siteleri ve sosyal medya üzerinden tanıştığı kadınlarla korunmasız cinsel ilişkiye girdi.

Talluto hakkındaki dava, 2015'te bir kadının şikayeti üzerine başladı.

Hukuki işlemler sürecinde Talluto'ya 57 kişi tarafından suçlama yöneltildi.

Bu kişilerden 30'unun HIV testi pozitif çıktı. Duruşma sürecinde 2017'de Talluto hakkındaki ilk mahkumiyet kararı çıktı.

Savcılık, salgına neden olduğu için ömür boyu hapis talep etti.

2017'de mahkeme ağır yaralama suçlamasından 24 yıl hapis kararı verirken, savcılığın "salgına yol açma" suçlamasıyla talep ettiği ömür boyu hapis cezasını ise reddetti.

Ertesi yıl İstinaf Mahkemesi'nde ceza 22 yıla indirildi. 2019'da ise İtalyan hukuk sisteminin nihai karar mercii olan Yargıtay, İstinaf Mahkemesi'nin kararını bozdu.

Yeniden yapılan bu yargılamada Roma İstinaf Mahkemesi dün Talluto'yu 24 yıl hapse mahkum etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir