Libya Uçağını Kaçıran Hava Korsanları Teslim Oldu

 > -

Libya'da Afrikiye Havayolları'na ait iç hat seferi gerçekleştiren ve içinde 118 kişi bulunan bir yolcu uçağı kaçırıldı. Kaçırılan uçak Malta'ya iniş yaptı. Devrik lider Kaddafi yanlısı 2 hava korsanı Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın cezaevinden çıkartılmasını istedi. Birkaç mürettebat dışında tüm yolcuları serbest bırakan 2 hava korsanı daha sonra Malta'dan sığınma talebinde bulundu. Korsanların teslim olduğu ve gözaltına alındığı belirtildi.

Libya Uçağını Kaçıran Hava Korsanları Teslim Oldu
Libya Uçağını Kaçıran Hava Korsanları Teslim Oldu

Malta devlet televizyonu, iki kişi olduğu belirtilen saldırganların devrik Libya lideri Kaddafi yanlısı olduğunu ve taleplerinin karşılanması halinde yolcuların tümünü bırakacağını söylediğini duyurdu. 

Korsanların silahlarını bırakarak teslim olmayı ve yolcuları serbest bırakmayı kabul ettikleri açıklandı. Başbakan Muscat uçakta 2 hava korsanı ile birkaç mürettebat üyesinin kaldığını duyurdu. Tüm yolcular serbest kaldı.

Hava korsanlarının Malta'dan sığınma talebinde bulunduğu belirtildi.

Malta Başbakanı Joseph Muscat ise Twitter üzerinden attığı mesajda, "Libya'da iç hat seferi yapan bir uçağın Malta'ya yöneldiği ve bir kaçırılma durumunun söz konusu olabileceği bilgisini aldım. Güvenlik görevlileri ve acil durum ekipleri hazır bekliyor" yazdı.

Muscat, bir sonraki paylaşımında ise 111 yolcunun 82'sinin erkek, 28'inin kadın ve birinin çocuk olduğunu açıkladı.

Malta Başbakanı Joseph Muscat, uçaktaki kadın ve çocukların bırakıldığını açıkladı.

Muscat, 2. grupla birlikte serbest kalan rehine sayısının 65'e yükseldiğini duyurdu.

Başbakan Muscat uçakta 2 hava korsanı ile birkaç mürettebat üyesinin kaldığını duyurdu. Tüm yolcular serbest kaldı.

Olay yerinden ilk görüntüler

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanTwitterolay
Görüş Bildir